Svi kažu da se novac najviše izvuče na sitnicama, onim svakodnevnim, koje najčešće i ne uračunamo u potrošnju. I zaista ima logike - na "sitnice" ne obraćamo pažnju, dok sa druge strane sve krupne troškove - kupovina nameštaja, kvalitetne obuće koja je skuplja itd. zapisujemo u tefter. I onda se desi kada na kraju saberemo i prekontrolišemo sebe, te zaključimo da smo bili racionalni, jer nismo kupili tri para cipela na isti fazon, što je svakako pohvalno, da para na računu ipak nema onoliko koliko smo očekivali. To je zato što nismo računali one "sitnice".
Složićemo se da nam ovo svima zvuči poznato - zato nam je ovaj tekst svima i potreban. U nastavku vam otkrivamo koji su to saveti zlata vredni koji će nam pomoći da na dnevnom nivou štedimo novac.
NE PROPUSTITE: Magični test - proverite da li smo pogodili koji ste broj zamislili!
1. Da li računate novac koji svaki dan trošite na hranu ili piće na poslu?
Svi volimo da kafenišemo po omiljenim kafićima. Takođe i da jedemo ukusnu hranu na pauzi tokom radnog dana. Ipak, da li to uvek mora da podrazumeva odlazak u neki od obližnjih restorana, kojih svakako ne manjka? Na to se i te kako izvuče novac, a često i naši izbori ne budu najzdravija moguća opcija, pa jedemo više nego inače pice, paste...
Predlog je da nosite hranu od kuće - ušteda će biti značajna. Takođe, i kafu možete da napravite u kancelariji, umesto da uzimate uvek u obližnjoj kafeteriji, koja je sigurno skuplja. Naravno, uvek ponekad možete da napravite izuzetak, ali je bitno da to stvarno bude izuzetak.
2. Preskočite nekad manikir
Svi volimo da idemo u salone za lepotu, i to je sasvim u redu! Međutim, ako ste primetili da ste počeli da koristite sve više tretmana, to svakako košta, pa je naš savet da pokušate barem malo da racionalizujete. Na primer, ako idete na običan manikir jednom u nedelju ili jednom u 10 dana, vrlo je verovatno da to možete da uradite i sami kod kuće. A evo i male pomoći kako da sami besprekorno sredite i nalakirate nokte.
Foto: izvor
3. Kuvajte!
Ukoliko u većini slučajeva jedete po restoranima, pokušajte samo jednog meseca da saberete koliko vam novca na to odlazi i biće vam jasno da to nije nikakva "sitnica". Dakle, kupujte svežu hranu i kuvajte kod kuće - to je i zdrava i jeftinija opcija! Naravno, uvek postoje i momenti koji su rezervisani za druženje i odlazak u restorane sa bliskim ljudima.
4. Gasite li svetla?
Nekome će delovati banalno, ali tako se zapravo smanjuje račun za struju, a sve se računa.
5. Napravite šoping listu
Nikako ne krećite napamet u kupovinu, jer to će se završiti tako što ćete kupiti ono što vam ne treba, a vrlo verovatno nećete kupiti ono što vam je stvarno tebalo. Dakle, bespotrebno ćete potrošiti novac. Prvo lista potrepština, pa onda u nabavku!
Foto: izvor
6. Na posao kolima?
Jeste komoditet, ali predstavlja i značajnu stavku u budžetu. Ukoliko vam je prioritet štednja, razmotrite da barem polovinu meseca idete na posao gradskim prevozom.
7. Postoje i besplatni aktivnosti za druženje sa prijateljima
Izlasci, ručkovi i večere su nam svima omiljeni, ali ne morate uvek samo na taj način da se družite. Idite u šetnje, na izlete u prirodu, igrajte odbojku - sve su to aktivnosti koje su pre svega zdrave, a potom su i prijateljski raspoložene prema vašem budžetu.
Foto: izvor
NE PROPUSTITE: Olakšajte muku - trikovi u peglanju veša zlata vredni
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari