Znanje stečeno u najranijem uzrastu utiče na naše akademske sposobnosti i želje za napretkom i razvijanje intelektualnih veština tokom života. Međutim, mnogi roditelji će se iznenaditi na istraživanje stručnjaka koje kaže da društvene sposobnosti deteta stečene u vrtiću utiču na njegovu karijeru i učenje u pubertetu kao i na odabir fakulteta. Društvene veštine se primećuju u vrtiću i u tom periodu treba najviše pažnje posvetiti detetu.Deca koja su pokazala socijalnu vešinu u vrtiću tokom 2015. godine pokazala su da mnogo brže uče da čitaju, pišu i savladavaju nove oblasti. Zainteresovana su za svet oko sebe i istraživanje istog. Socijalne veštine deteta pritom nemaju veze sa ekonomskim stanjem roditelja i njihovim obrazovanjem. Prema istraživanju psihologa deca koja pokažu socijalnu kompletnost u vrtiću spremni su za preuzimanje odgovornosti na sebe i građenje uspešne karijere ali i sticanje akademskog obrazovanja u budućnosti.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: SAVETI ZA ZAPOSLENE MAME - ZA LAKŠE UPRAVLJENJE VREMENOM
Sve veći broj vrtića skraćuje vreme za igru i samim tim deci uskraćuju socilani razvoj. Mi smo pripremili na osnovu saveta psihologa pet važnih aspekata koji utiču na socijalne veštine deteta i na koje treba da obrati pažnju svaki roditelj.
Kako se vaše dete ponaša prilikom igre sa drugom decom
Igra je jak katalizator razvoja deteta u prvim godinama života. Deca tokom igre uče da pregovaraju, rešavaju probleme u odnosu sa drugima i doživljavaju socijalni napredak. Možete pomoći svom detetu da ostane racionalno i reši probleme na miran način sa svojim vršnjacima.
Na vreme treba objasniti detetu da agresivnim putem ništa ne može dobiti. Zato nadgledajte svoju decu tokom igre sa vršnjacima i dopustite im da razviju jake socijalne veštine.
Kako dete rešava probleme?
Primamljivo je skočiti na svaki poziv deteta, nekad im ponudimo rešenje i pre no što ga zatraže. Odolite ovoj roditeljskoj potrebi i posmatrajte kako vaša deca rešavaju probleme samostalno. Našoj deci je potrebna praksa tokom koje stiču zrelost i biće spremni kada odrastu da preuzmu odgovornost i reše poslovne ali i privatne probleme samostalno.
Ukoliko dete nije u mogućnosti da samo reši problem porazgovarajte sa njm i zajedno dođite do rešenja. Nemojte rešavati probleme samostalno jer dete neće imati priliku da izgradi svoje veštine i samopoštovanje.
Razgovarajte o osećanjima
Nemojte zanemarivati dečiji plač i govoriti kako su slabići ili im ispunjavati svaku želju kako bi loše emocije nestale. Razgovarajte sa svojom decom o emocijama koje osećaju i dozvolite im da vam ispričaju kako su proveli dan.
Učite decu na skrivanje i potiskivanje emocija ne donosi ništa dobro. Na taj način ćete stvoriti stabilne ličnosti koje u svakom trenutku mogu da izgrade čvrstu vezu sa partnerom ali i sa poslovnim saradnicima i kolegama sa fakulteta ili drugarima iz škole.
Naučite dete da bude od pomoći
Naučite dete da prepoznajte potrebe drugih i proceni kada je neophodno u kući i kućnim poslovima. Jasno je da sve možete sami ali je neophodno naučiti dete empatiji. Dozvolite im da vam povremeno pomognu u pranju suđa ili širenju veša. Naučite ih kako je važno da pomažu svojim drugarima i da prepoznaju kada im je pomoć potrebna.
Uz ove savete, uspećete da dete naučite novim veštinama i videćete kako odrasta u zreliju, samostalniju ličnost.
NAJPOPULARNIJI Komentari