Dolazak bebe na svet će proizvesti erupciju emocija. Osećanja se često smenjuju - od euforije i radovanja, do anksioznosti i sumnje. Većina novih mama, usled divljanja hormona, doživljava rolerkostere emocija, a posle i krivicu što nisu sve vreme vesele i ushićene, jer su na svet donele potpuno zdravo dete. Turbulencija osećanja nastupi nekoliko dana nakon porođaja i može da traje i do dve nedelje. Međutim, ako se stanje pogorša ili traje mesecima - u pitanju je postporođajna depresija. Šta je to postporođajna depresija, koji su simptomi i ima li leka, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kako da odreagujete na pojačan svrab u trudnoći
Postporođajna depresija ne oslikava karakterne osobine novopečene majke. U pitanju je komplikacija nakon porođaja. Kao što bismo tretirali bilo koju fizičku komplikaciju vezanu za naše telo nakon porođaja, tako bi pažnju trebalo posvetiti i našem mentalnom stanju. Nema tu mesta sramoti, niti ustručavanju. Jednostavno, u određenim slučajevima je potrebna dodatna pomoć, da bi se majka povezala sa novorođenim detetom.
Simptomi postporođajne depresije mogu da variraju, i kreću se od blažih do ozbiljnih:
Depresivno raspoloženje ili česte promene raspoloženja
Poteškoće u povezivanju sa detetom
Udaljavanje od porodice i prijatelja
Gubitak apetita ili pojačan apetit
Nesanica ili veća želja za spavanjem
Umor i nedostatak energije
Nezainteresovanost za aktivnosti u kojima ste pre uživali
Povećana iritabilnost i intenzivan bes
Strah da niste dobra majka
Osećaj bespomoćnosti
Osećaj bezvrednosti, sramote i krivice
Poteškoće u koncentrisanju, razmišljanju i donošenju odluka
Nemir
Napadi anksioznosti i panike
Misli o nanošenju povreda sebi ili bebi
Povremeno razmišljanje o smrti i samoubistvu
Postpoprođajna depresija može uticati na sposobnost majke da se brine o detetu. Prvi simptomi se najčešće pojavljuju nekoliko nedelja nakon porođaja, ali se mogu pojaviti i ranije - tokom trudnoće, ili kasnije - do bebine prve godine. Ako se ne reaguje na vreme, postporođajna depresija može trajati mesecima ili duže. Mnoge žene osećaju krivicu i stid ako osete simptome postporođajne depresije. Ukoliko i sami osećate neke od simptoma postporođajne depresije, odmah se obratite lekaru. Vrlo je bitno da se što pre obratite lekaru, ukoliko:
Simptomi traju duže od 2 nedelje
Simptomi se pogoršavaju
Simptomi umanjuju vašu sposobnost da vodite računa o novorođenčetu
Ne možete da obavljate svakodnevne poslove
Imate misli o nanošenju povreda sebi ili detetu
Uzrok nastanka postporođajne depresije može se posmtrati s dva aspeksta: fizičke promene i emocinonalni problemi. Posle porođaja dolazi do naglog opadanja nivoa hormona u telu, što može dovesti do pojave postporođajne depresije. Sem toga, kada slabo spavate i premoreni ste, teško se nosite i sa malim problemima. Javlja se anksioznost da ne znate sami da vodite računa o svojoj bebi. Nakon porođaja možda se osećate i manje privlačnom, imate osećaj da gubite kontrolu nad životom i svoj identitet. Svi ovi razlozi mogu doprineti pojavi postporođajne depresije.
NE PROPUSTITE: Izbijanje zubića - sve što bi trebalo da znate
Ukoliko osećate bilo koji od navedenih simptoma, a intenzitet se nedeljama ne smanjuje, obavezno se obratite lekaru. Ukoliko ste pre trudnoće imali depresivne epizode, posavetujte se sa psihijatrom o mogućoj prevenciji nastanka postporođajne depresije. Nema razloga da osećate krivicu, jer na postporođajnu depresiju niko nije imun, pa čak ni očevi. Zatražite pomoć stručnjaka i počnite da uživate u srećnom detinjstvu svog mališana.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari