Verujemo da imate svoj omiljeni (jedan ili dva) šampona koja uglavnom koristite, ali odmah da vam kažemo - to nije dobra ideja! Postoje dva razloga zbog kojih treba na određeni vremenski period da menjate svoj šampon i to ne samo šampon, već celokupni pristup u negovanju kose. Jedan od tih razloga je prezasićenost istim materijama, a drugo promena spoljašnjih uslova, tačnije godišnjih doba i promena oko nas koje ona donose, a koje dalje impliciraju i promenu u potrebama vaše kose. Ono što je zanimljivo, jeste da postoji teorija, tačnije učenje koje se bazira na 5 elemenata osnove kineske medicine, po kojoj zaravo postoji 5 godišnjih doba prema kojima i treba da prilagodimo negu kose!
Detaljnije o ovoj teoriji, kao i o nezi koju kose koje svako od godišnjih doba zahteva, saznajte u tekstu koji sledi.
Pogledajte i: VOLUMEN KOSE KOJI JE TU DA OSTANE - PREPORUKE, SAVETI, TRIKOVI
Prvi razlog za češću promenu šampona, kao što smo rekli je svakako onaj da se koža skalpa nakon određenog perioda upotrebe zasiti sastojaka vašeg šampona, tako da oni više ne donose benefit, već čak suprotno! Počinju da se javljaju iritacije, koža se trudi da se odbrani od prezasićenosti određenom materijom, pa se brže masti, opada i sl... Ili prosto - vaš šampon više nema efekat koji je do sada davao.
Drugi razlog, kom ćemo i posvetiti ovaj tekst, jeste smena godišnjih doba i spoljašnjih uslova koje ona donose.
Kad malo razmislimo ovo itekako ima logike! Sa smenom godišnjih doba menjamo garderobu, menjamo obuću, menjamo kreme za lice i telo, pa zašto ne bi bilo logično da se menja i nega koju pružamo kosi, odnosno praciznije rečeno - nega koja je vašoj kosi POTREBNA da bi bila lepa i negovana.
Razmislite malo - sigurno ste primetili da se sa smenom godišnjih doba menja i ,,ponašanje'' vaše kose. Ovo je pogotovo izraženo ako stalno koristite jedan te isti šampon. Stvari postaju jasnije, zar ne?
5 godišnjih doba kose
Kao što napomenusmo u uvodnom tekstu, prema učenju elemenata osnove kineske medicine postoji 5 godišnjih doba i svakom od njih je predstavljeno jednim od elemenata: drvo, vatra, zemlja, metal i voda.
Godišnja doba su proleće, leto, kasno leto, jesen i zima.
Kao što vidite, standardnih 4 + kasno leto, koje je zapravo prelaz između leta i jeseni, period godine kada letnje vrućine jenjavaju, ali je i dalje toplo, drveće polako menja boje, ali prava jesen još uvek nije stigla - nama poznat period kao Miholjsko leto.
E prema ovim godišnjim dobima treba i da prilagodite negu kose i to na sledeći način...
Proleće - drvo i rast
Proleće simboliše element drveta i, naravno, rast svega u prirodi. Što se tiče kose, ovo je period kada joj je potreban DETOKS nakon zimskog perioda. Ono što možete da primetite jeste da se brže masti i više opada što je potpuno normalno.
Nakon zime, kosi je potreban detoks kako bi se oslobodila svih štetnih materija kojih se nakupila tokom hladnih zimskih dana kada je bila izložena smogu, prljavštinama iz vazduha, pregrejanim zadimljenim prostorijama, hladnoći, vetru...
Pogledajte i: STRUČNJACI OTKRIVAJU - DA LI JE MOGUĆE UTICATI NA BRŽI RAST KOSE
Pomenuti detoks podrazumeva pristup spolja, ali i iznutra! Kada je detoks iznutra u pitanju treba da obogatite svoju ishranu svežim namirnicama, pijete više vode i sveže ceđenih sokova.
Kada je detoks kose spolja u pitanju, opredelite se za proizvode na bazi gline, posebno ZELENE gline! Šampon na bazi gline i maska koju će utrljati u teme i ostaviti da deluje 10ak minuta su dobro rešenje koje treba da primenjujete na svaih 7-10 dana. Kosu perite svaki 2-3. dan, ne ma potrebe za češćim pranjem.
Proleće je idealan period da se podvrgnete tretmanu dubinskog pranja kose i tako dodatno detoksikujete kosu.
Leto - vatra i energija
Leto je jedno od većih izazova za kosu zbog brojnih štetnih faktora - suvlji vazduh, pojačano zračenje, hlor, so, znoj...
Tokom leta kosu peremo gotovo svakodevno - što zbog pojačanog znojenja, što zbog izlaganja morskoj vodi ukoliko ste na moru ili hloru ukoliko posećujete bazene. Zato je treba dodatno štititi i dodatno hidrirati.
Odabir šampona treba da bude prilagođen suvoj kosi. Treba da bude gelaste teksture na bazi breze, mentola, koprive, zelenog čaja - blag i lagan, kako zbog češćeg pranja ne bi opteretio kosu i isušio kožu koja je već dosta dehidrirana spoljašnjim faktorima.
Takođe, UV zaštita je obavezna, kao i dodatna hidratacija u vidu uljanih maski koje ćete nanositi na krajeve. Preporuka su jojobino ulje i aloe vera.
Pored UV zaštite u vidu šampona i sprejeva treba da koristite i mehaničku zaštitu u vidu šešira. Takođe, ako je kosa izložena morskoj soli ili hloru ispirajte je češće mlakom vodom.
Kasno leto - zemlja i čišćenje
Kasno leto je drugi period čišćenja. U ovom periodu možete primetiti pojačanu pojavu peruti zbog koje dolazi usled ,,čišćenja'' kože glave. Odumiru stare i stvaraju se nove ćelije na površini kože.
Pilinzi su tokom kasnog leta neophodni u redovnoj nezi kose i kože glave, zato jednom nedeljno uradite ovaj tretman. To može biti neki kućno pravljeni piling sa kristal šećerom ili kukuruznim brašnom i kvascem koji ćete utrljati u skalp ili neki komercijalni proizvod namenjen tim svrhama ili pak odlazak u salon.
Takođe, tu je i suvo četkanje - jedan od najboljih načina da se oslobodite odumrlih ćelija kože. Radi se specijalizovanom četkom kojom trljate skalp pre pranja kose.
Šamponi na bazi propolisa su takođe dobar izbor za preiod čišćenja tokom kasnog leta.
Jesen - metal i minerali
Ovo je period kada kosi treba da pružite posebnu negu. Tokom jeseni usporava rad limfnog sistema što dovodi do pada nivoa minerala, pa organizam slabije apsorbuje vodu. Ovo sve znači suvoću za vašu kosu, pojačano opadanje, svrab... Najbolji lek su maske sa glinom i naravno dodatna hidratacija.
Šampon neka bude spcijalizovan protiv opadanja kose, forulisan za jačanje i ishranu folikula i generalno jačanje vlasi. Ekstrakti hmelja i prosa su dobrodošli, kao i keratin i dodatni vitamini na spisku sastojaka.
Zbog manjka vlage u dlaci moguće je i češće naelektrisanje vlasi, pa možete koristiti i šampon specijalizovan za to s vremena na vreme.
Zima - voda i tečnosti
Tokom zime kosa je izložena brojnim negativnim faktorima, pa ovo godišnje doba, pored leta predstavlja najveći izazov za vašu kosu. Hladan vazduh napolju, veće prisustvo smoga u vazduhu, zadimljene i prostorije isušene grejanjem vazduha - sve to jako negativno utiče na kosu i kožu glave.
Ono što treba, bar jednom u dve nedelje da priuštite kosi jeste masaža skalpa koja će stimulisati cirkulaciju i razmenu materija do ćelija.
Pogledajte i: ZBOGOM BEŽIVOTNOM IZGLEDU KOSE - MASKA ZA HIDRATACIJU OD MEDA I KOKOSOVOG ULJA
Takođe, kosa brzo gubi vlažnost i zato je neophodno pružiti joj negu koja će pomoći da dlaka zadrži vlažnost. Šamponi obogaćeni uljima makadamije, jojobinog ulja. šea putera, avokado putera su i više nego dobrodošli, kao i jače hranljivije maske koje ćete nanositi barem jednom nedeljno!
Nadamo se da sada shvatate koliko je važno da menjae proizvode kojima negujete i održavate kosu i to sa svakom smenom godišnjeg doba! Pratite naše savete i vaša kosa će uvek biti lepa, negovana i zdrava!
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari