Koliko je bitna ishrana pre začeća, kao i tokom cele trudnoće podjednako je važno da se i porodilje, posebno one koje doje svoje bebe, pravilno hrane.
Nepravilna ishrana dojilje se štetno odražava na zdravlje majke i odojčeta, jer se svi hranljivi sastojci izlučuju u mleko, pa u tom slučaju mleko ne zadovoljava potrebe ni u kvalitetu ni u kvantitetu.
Energetske potrebe žene u toku laktacije su veće u odnosu na period trudnoće za 200-300 kalorija, pa bi ukupno dnevno trebalo da obezbede sebi oko 2500-2800 kcal, u zavisnosti od rezervi koje su se nataložile u toku trudnoće, zatim posla koji obavlja,koliko se kreće…
Povećane su potrebe za proteinima zbog stvaranja mleka, zatim vitaminima B grupe( koji mogu da pomognu u otklanjanju umora,a i učestvuju u svim biohemijskim procesima u organizmu), zatim vitaminom C, vitaminom A i D.
Od minerala posebno je značajno gvožđe, zbog gubitka krvi tokom porodjaja, kao i tokom post porođajnog krvarenja, zatim unos kalcijuma, fosfora.
Ovi bitni vitamini i minerali se nalaze u žitaricama, mesu,ribi, jajima, voću i povrću.
Par dana nakon porođaja ishrana treba da bude lagana, tečna i kašasta i da se sastoji od kiselo mlečnih proizvoda, voća,povrća u vidu sokova, čorbica, kompota, pirea.
Nakon druge nedelje žena moze da jede običnu mešovitu hranu.
Povećati unos tečnosti, naroćito vode, koja je izuzetno bitna za sve procese u organizmu, popijte bar 8 čaša dnevno, a od ostale tečnosti uključite ceđene sokove, nikako veštačke , čorbice, blage čajeve.
Od čajeva se preporučuju kim, anis ,komorač, kupina, šipak...
Čajevi ce ublažiti probleme sa grčevima, a pospešuju i proizvodnju mleka.
Iz ishrane u potpunosti isključiti alkohol, kafu, cigarete, gazirane napitke, zeleni i crni čaj, slatkiše, suhomesnate proizvode, majonez , kečap i ostale prerađevine koje sadrže puno aditiva i konzervanasa, koji takođe dospevaju u mleko.
Namirnice koje mogu da izazovu grčeve kod beba i alergije i koje bi trebalo izbaciti u prvih par meseci su pasulj, grašak, sočivo, soja, bob, boranija, kupus, brokoli, karfiol, citrusi, jezgrasto voće, masna i začinjena hrana.
Namirnice koje su preporučuju su pirinač, proso, kinoa, heljda, ovas, raž, jogurt, mladi sir, kiselo mleko, piletina, riba, jaja, krompir, šargarepa, tikvice, paprika, paradajz, jabuka, kruška, breskve…
Kod svake žene je individualno, nekima će smetati neka od ovih namirnica a nekima neće, ovo su opšte preporuke!
Izbor namirnica je dosta sužen ali uz malo mašte mogu da se naprave kvalitetni i lepi obroci.
Uz ovakvu ishranu ćete obezbediti kvalitetnu hranu za vaše bebe, a i pomoćićete i sebi u skidanju viška kilograma ako ih imate.
Možete vi to same!
Foto: popsugar.com, starcasm.net, campoutkid.com
Autor teksta: Anita Alterov - nutricionista
Kontakt: anita.alterov@gmail.com
Posetite i Aninu Facebook stranicu: Savetovalište za zdravu ishranu Alterov
NAJPOPULARNIJI Komentari