O silikonima se raspravlja nekoliko godina u nazad. Povela se priča da su štetni, da su pogubni za kosu, da su najgore što se na kosu može staviti i slično. Tim trendom povedeni, proizvođači su se potrudili da osmisle više hranljivih kolekcija, kozmetika se okrenula ka organskom, bez hemije, što je svakako dobar pravac.
Ali koja je prava istina iza silikona i čemu zapravo služe?
Sve o ovoj temi otkrivaju vam naše saradnice sa bloga Sjajna kosa !
O silikonima
Silikoni su prisutni u raznim kozmetičkim preparatima - od preparata za negu tela i lica, do svih vrsta preparata za kosu. Postoje više vrsta silikona u preparatima za kosu:
- silikoni koji su nerastvorljivi u vodi (Dimethicone, Dimethiconol, Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Stearyl Dimethicone, Cetearyl Methicone, Cetyl Dimethicone);
- delimično rastvorljivi i rastvorljivi u vodi (bilo koji silikon sa prefiksom PEG, Dimethicone Copolyol, Hydroxypropyl Polysiloxane).
Polovična legenda o silikonima
Priča u kozmetičkom svetu se povela oko toga da silikoni stvaraju film oko dlake koji se ne ispira nikada, dlaka truli i propada, prividno je lepa.
Ovo je nepotpuna tvrdnja koja je servirana i za koju su se svi (pa i ja davno) u jednom momentu zakačili.
Ne mogu dovoljno naglasiti: Ako silikon nije rastvorljiv u vodi ne znači da ostaje na dlaci, on se skida najobičnijim šamponom !
Cela ova fama oko silikona je do nas došla polovična; frka u svetu kozmetike za kosu nije nastala oko samih silikona, već oko agenata koji služe da se silikon ispere. Silikoni se ispiraju sulfatima, to su deterdženti koje ćete prepoznati lako na početku sastava šampona:
- Sodium Lauryl Sulphate (SLS), Sodium Laureth Sulphate (SLES), Ammonia Laureth Sulphate (ALS) itd.
Ono što je karakteristično za sulfate je da se uglavnom koriste u svim čistačima - što u kozmetici, što u deterdžentima za pranje podova, sudova i kupatila. Studije su pokazale da su sulfati jedni od faktora isušenosti kose, pojačanog krzanja i pucanja krajeva. Sulfati lišavaju teme i dlaku prirodnih ulja čime je čine podložnijom oštećenjima i isušivanju.
Trend svuda u svetu su upravo ŠAMPONI BEZ SULFATA koji su pogodni za svaki tip kose, pogotovo kovrdžave, prirodno suve kose i tretirane. Sulfati su ti koji krzaju kutikulu dlake i remete njenu prirodnu strukturu.
Jedini problem sa silikonima može da nastane u slučaju da kosu perete isključivo šamponima bez sulfata, ili co-wash metodom (pranje kose balzamom). Dakle ako makar jednom mesečno kosu perete običnim šamponom, a pod tim podrazumevam 98% šampona na našem tržištu, vi sa silikonima nemate nikakav problem.
Sa sajta naturalycurly.com vam prenosim listu najzastupljenijih silikona i kako se ispiraju.
Benefiti silikona
Posle ovog malo dosadnog teorijskog izlaganja, da kažemo čemu ti čuveni silikoni zapravo služe. Silikoni imaju funkciju zaštite dlake od spoljašnjih uslova i zadržavaju vlagu unutar dlake. Tako da su silikoni u vidu silikonskih seruma za krajeva, prskalica za raščešljavanje kao i u pakovanjima i regeneratorima neophodni za negu svakog tipa kose.
Silikoni stvaraju film oko dlake i na taj način štite dlaku od spoljašnjih uticaja:
- češljanja,
- toplote fena,
- prese i figara
- vetra, kiše, vlage,
- odeće,
- kape,
- jastučnice,
- majice
... i svega što možete da zamislite da dođe u dodir s kosom i poremeti njenu strukturu.
Ovaj film takođe zadržava vlažnost unutar dlake, sprečava isušivanje, i reflektuje svetlost i čini kosu sjajnom i glatkom. Naravno, ne treba zaboraviti redovnu negu. Pošto ste hidrirali svoju kosu ili je nahranili bogatim proteinskim pakovanjem, vaš sledeći korak je silikonski preparat u formi seruma, ulja ili spreja, koji će zagladiti kutikulu pružiti joj sjaj, glatkoću i pre svega zaštitu.
Silikoni u šamponima
Silikone u šamponima bi trebalo da izbegavaju osobe sa osetljivom kožom glave. Isto kao sa silikonima u preparatima za negu kože, silikoni mogu da izazovu iritacije. Teški silikonski šamponi mogu da prouzrokuju mašćenje temena, pa samim tim i pojačano opadanje kose. Lično, preferiram šampone bez silikona već godinama u nazad, iako mi silikonski šamponi ne smetaju koliko možda drugima.
Ako izbegavate silikone...
Prosto, vaša kosa nema nikakvu zaštitu osim prirodne jačine. Prvi put kada dlaku atakuje toplota, vetar, češalj ili jastučnica - prirodni kvalitet opada i kosa puca. Dobićete kosu koja se izuzetno lako kida, krajeve koji cvetaju prevremeno, površinski sloj kose koji je najoštećeniji.
Ako zaista želite da uradite nešto korisno za svoju kosu: ne izbegavajte silikone jer su oni deo kompletne nege kose. Takođe, ne zaboravite da sebi priuštite i jedan šampon bez sulfata koji ćete kombinovati sa svojim redovnim šamponom.
Kosa će vam biti zahvalna !
Autorke bloga su tri devojke koje je povezala ljubav prema kosi. Od jednog lepog hobija nastao je blog o nezi i farbanju kose, uz fan stranicu gde smo svakodnevno otvorene za sva pitanja i spremne da savetujemo svakog ko želi svoju kosu da dovede do savršenstva.
NAJPOPULARNIJI Komentari