San je ključan za naše fizičko, emocionalno i mentalno zdravlje. Međutim, moderni način života može poremetiti naš san tako da se osećamo umorno i nervozno. Stres, loše navike, nedostatak fizičke aktivnosti i konstantna izloženost ekranima sve više postaju dio svakodnevnog života, što može dovesti do problema sa spavanjem. Razumite problem kako bi ga rešili!
Saznajte kako svakodnevne navike utiču na kvalitet sna.
NE PROPUSTITE: Grčevi u nogama tokom noći: kako ih se osloboditi?
Moderni način života često donosi naporan tempo rada, finansijske brige i druge izazove koji mogu uzrokovati hroničan stres. Kada smo pod stresom, naše telo proizvodi stresne hormone poput kortizola, što može ometati san. Savladavanje stresa kroz tehnike opuštanja, meditaciju ili jogu može pomoći u poboljšanju kvalitete sna, na duže staze.
Jasno je da stres ne možemo u potpunosti da eliminišemo. Zato je važno povesti rčuna o i hrani kako bi lagano doveli telo do dobrog imuniteta.
Ishrana igra ključnu ulogu kada je zdravlje i kvalitet sna u pitanju. Konzumacija velike količine kofeina ili teške hrane neposredno prije spavanja može stvoriti košmare i poremetiti san. Prekomerno konzumiranje šećera također može izazvati nagli pad šećera u krvi tokom noći, tako da se budimo nekoliko puta tokom noći.
Ne treba se naglo odreći kofeina i prerađenih šećera, na samom početku važno je održati balans. Ishrana bogata voćem, povrćem, žitaricama i proteinima svakako će doprineti kvalitetnijem načinu života.
Ono što nam na dnevnom nivou nedostaje jeste fizička aktivnost!
Jasno je da sedimo u kancelariji od šest do osam sati i da se vraćamo kući umorni ali fizička aktivnost neopohodna je našem telu. Redovna fizička aktivnost, minimum sat vremena dnevno, može pospešiti kvalitet sna i vratiti hormone u balans. Ovde mnogi ljudi prave grešku, vežbaju pred spavanje što ometa kvalitet sna. Najbolje je posvetiti se fizičkoj aktivnosti u jutarnjim časovima i u poslepodnevnim satima, bilo da je u pitanju šetnja ili trening u okviru teretane.
Kakve su vaše navike kada legnete u krevet?
Izloženost plavoj svetlosti iz elektroničkih uređaja može poremetiti naš san. Plava svetlost suzbija proizvodnju hormona melatonina, koji je odgovoran za regulaciju sna i budnosti. Najbolje bi bilo da izbegavamo mobilni telefon sat vremena pre odlaska u krevet.
Rad u smenama, nepravilni rasporedi spavanja i noćne smene mogu poremetiti prirodni ciklus sna i budnosti. Naše telo ima unutarnji sat koji reguliše hormone i ritmove spavanja. Ukoliko ovaj ritam nije usklađen s našim dnevnim aktivnostima, može doći do problema sa spavanjem. Pokušajte da održite ritam spavanja, tako da telo odmara uvek u slično vreme.
Moramo se posvetiti emocijama, naše negativne emocije takođe utiču na kvalitet sna. Razgovor sa dragim ljudima može vam pomoći da se rasteretite, rešite probleme ili dođete do ideje za rešenje tako da rasterećeniji legnete u krevet.
Vreme je za produktivne životne navike- možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari