Deljenje je jedna od ključnih socijalnih veština koju deca trebaju da nauče kako bi izgradila zdrave odnose i razvila empatiju prema drugima. Sasvim je razumljivo zauzeti se za sebe i pokazati gde su jasne granice ljudima oko nas ali kako pronaći zdrav balans tako da dete spozna prave vrednosti?! Pitali smo psihologe!
Saveti stručnjaka nalaze se u narednim redovima.
NE PROPUSTITE: Saveti za vašu prvu nedelju sa bebom!
Pre nego što krenete da primenjujete savete iz narednih redova imaju na umu da je važno ostati strpljiv, razumeti da dete takođe stvara percepciju realnosti u skladu sa sobom, svojim emocijama i potrebama.
Modeliranje ponašanja
Jedan od najefikasnijih načina da podstaknemo decu na deljenje je modeliranje tog ponašanja. Stručnjaci ističu da deca uče po principu modela, ugledaju se na nas i u svaom trenutku upijaju naše reči i ponašanje poput sunđera Kada deca vide da roditelji i negovatelji rado dele stvari sa drugima, ona će biti podstaknuta da učine isto.
Zato se potrudite u kući da ostanete primer svom detetu kako nam delenje donosi određeni vid zadovoljstva i unosi sreću i mir u porodicu. Ostanite otvoreni za razgovor i dostupni detetu za pitanja. Osnova je stvaranje pozitivnog, podržavajućeg okruženja u kojem dete može da izrazi sebe, svoje nezadovoljstvo ali i oseti istinsku sreću.
Postavljanje pravila i granica
Postavljanje jasnih pravila i granica oko deljenja može pomoći deci da razumeju očekivanja i da se osećaju sigurno dok dele. Na primer, možete postaviti pravilo da svaki put kada dete ima goste, treba da ponudi neku igračku ili igru koju će deliti.
Procesu deljenja nikako ne treba pristupiti bezuslovno, tako da dete stvori utisak da mora da potiskuje sebe i svoja osećanja. Zapravo treba zajedno sa detetom postaviti tj dogovoriti kodeks ponašanja u vezi deljenja koje će učiniti da se dete oseća dobro i bezbedno a opet učini nešto pozitivno za svoje okruženje i usreći druge.
Predstavite proces deljenja kao igru
Integrisanje deljenja u igru može biti zabavan način da deca nauče ovu veštinu. Na primer, igrajte igre u kojima deca trebaju deliti resurse kako bi ostvarila zajednički cilj. Društvene igre predstavlju zabavnu aktivnost za celu porodicu i povezaće vas, pogotovo društvene igre u kojima se stvara grupa koja treba da izvrši zajednički određene zadatke kako bi pobedila.
Podstičite dete ali podržavajte lične granice
Deca trebaju razumeti da ima stvari koje su posebne za njih i koje ne moraju deliti sa drugima. Razgovarajte o ličnim granicama i o tome kako postupiti kada žele zadržati neku stvar za sebe.
Kada deca dele, podstičite ih da sarađuju i komuniciraju sa drugom decom. Ovo može im pomoći da razviju socijalne veštine i empatiju. Dakle mogu da pozajme svoju igračku ako će ih osoba sa kojom doslovno sarađuju čuvati i vratiti u dogovoreno vreme. Na taj način dete će naučiti da poštuje sebe ali i ljude oko sebe, spoznaće važnost odgovornosti.
Važno je pristupiti pravično čitavom postupku. Dopustite deci da imaju izbor kada je u pitanju deljenje. Na primer, možete pitati dete da izabere koju će igračku podeliti ili sa kim će je podeliti.
Uz ove strategije i kontinuiranu podršku, deca će vremenom razviti veštinu deljenja i postati saosećajni i pažljivi!
NAJPOPULARNIJI Komentari