Nije tajna da svi u nekom trenutku života požele da izgledaju što mlađe. Međutim, obično se to dešava kada se steknu već određene godine kada to nimalo nije lako. Kada ostarite, sve vaše navike, zdrave ili nezdrave, svi stresovi, brige, pa i sreće mogu nam oslikati na licu. Koliko god to sentimantalnosti da ima u sebi, nije na odmet još u mlađem dobu, poraditi na tome da vašoj koži pružite adekvatnu negu. Izborom kvalitetne i odgovarajuće kozmetike i te kako možete sprovesti deo te nege, ali i konzumacijom kolagena. Vaša koža će vam na tome biti zahvalna.
Detalji slede u nastavku!
NE PROPUSTITE: ULJANI ČISTAČI LICA- DOBAR ILI LOŠ IZBOR?
Šta je to kolagen?
Kolagen je glavni protein u telu. Njegova funkcija je da brine za stanje kože, očne jabučice, kostiju, kose i noktiju. On se nalazi još i u kostima, mišićima, tetivama gde se formira svojevrsna “skela” zadužena za stabilnost i strukturu organizma. Kolagen se u organizmu stalno obnavlja – u isto vreme nestaje, i proizvodi se iz ćelija koje ga hrane. Nažalost, s vremenom se ta razmena usporava, te nastaje njegov deficit. Oko 26. godine života proizvodnja kolagena počinje da opada, zato je potrebno koristiti namirnice bogate kolagenom kako bismo ga, u nekoj meri, na najprirodniji mogući način implementirali u svoj organizam. Osim toga, u snabdevenijim apotekama može se naći kolagen, kao dodatak ishrani - suplement, koji je takođe bezbedan za korišćenje.
Koji oblici kolagena postoje?
Postoje dva oblika kolagena: endogeni i egzogeni.
Endogeni kolagen je prirodni kolagen, koji organizam sintetiše, a egzogeni kolagen je sintetički, dolazi iz spoljnog izvora, kao što su suplementi. Egzogeni kolagen koristi se u medicinske i kozmetičke svrhe, uključujući i popravku telesnih tkiva. Zdrava i mlada koža se lako regeneriše i nadoknađuje izgubljena ili oštećena kolagenska vlakna, odnosno stvara novi kolagen. Međutim, nakon što zakoračimo u drugi deo dvadesetih i rane tridesete godine, koža gubi oko 1% kolagena svake godine. Sinteza kolagena se smanjuje, čime dolazi do gubitka elastičnosti, čvrstoće i gipkosti. To je razlog zbog čega će naša koža, kada budemo imali 80 godina, proizvoditi 75% manje kolagena nego što smo imali u 20. godini.
Namirnice koje sadrže kolagen
Pre svega, naš organizam proizvodi pro-kolagen, od kog kasnije nastaje kolagen i to kombinujući dve amino kiseline – glicin i prolin. Za ovaj proces potreban je vitamin C. On ima glavnu ulogu u sintezi kolagena. Stoga je unošenje dovoljne količine vitamina C veoma bitno. Kao što verovatno znate, citrusno voće poput narandže, grejpa, limuna i limete puni su ovog hranjivog sastojka.
Određene namirnice mogu doprinetu čitavom procesu te se preporučuju jaja, najviše belanca, jer imaju velike količine aminokiseline prolin, koja je bitna za proizvodnju kolagena. Za vegetarijance i vegane se preporučuje koštunjavo voće ili unos zelenog povrća (kelj, kupus, spanać, špargla), jer ova hrana stimuliše proizvodnju kolagena. Zatim mlečni proizvodi, svinjska i pileća kožica, susam, sočivo, kokos - kako bi vaše telo bilo dovoljno motivisano da ubrza proces proizvodnje. Otkriveno je i da se kolagen dobijen iz ribe lako apsorbuje i osigurava, uglavnom, tip 1 kolagena, s aminokiselinama glicin, prolin i hidroksiprolin. Ipak, jedna namirnica se izdvaja od ostalih po pitanju učinkovitosti. To je goveđa kost, od čije supe možete biti sigurni da ste obezbedili dovoljno nutritijenata za proizvodnju kolagena. Supe napravljne od mesa sadrže oblik kolagena koji, bioraspoloživ, vaše telo može odmah da iskoristi, što je sigurno bolje od unosa suplemenata.
Suplementi
Kao što ste već pročitali, vitamin C ključan je za proizvodnju kolagena. Pa tako, kada ge ne možemo dobiti kroz neke namirnice možemo uzeti suplement ovog vitamina, i uvrstiti ga u redovnu rutinu brige o zdravlju.
Kolagen kao suplement je relativno nova tema i istraživanje o tome je prilično ograničeno. Dva tipa suplemenata dobijaju poslednjih godina na popularnosti – hidrolizovani kolagen i želatin. Želatin se u stvari pravi kuvanjem kolagena.
Oba ova tipa su u stvari proteini koji su razbijeni na peptide, koji se mnogo lakše apsorbuju u organizmu. Većina istraživanja sprovedena na ovu temu su o zdravlju kostiju, zglobova i kože. U sportskom smislu, dobrobiti su povezane sa zdravljem kostiju i zglobova. Istraživanje se uglavnom odnosi na osteoartritis, a kolagen može da deluje na smanjenje bola i smanjenje ukočenosti. Suplementi kolagena bi trebalo da se uzimaju na duže staze, praktično ceo život, jer od kratkotrajnog uzimanja gotovo da nema neke koristi.
NAJPOPULARNIJI Komentari