Sećate se tradicije i sigurni smo da su vas opiminjali kao decu i isticali važnost porodičnog ručka, svi su morali da budu okupljeni za stolom u tačno određeno vreme makar vikendima. Danas je naš tempo života ubrzan i nemamo vremena za porodične obroke, a oni su prema mišljenju psihologa jako bitni za razvoj deteta. Mi vas upoznajemo sa benefitima zajedničkm obroka, doručka ručka ili večere- podstaknite svoje najmilije i stvorite rutinu okopljanja za trpezom!
Danas pričamo o benefitima zajedničkim obroka!
NE PROPUSTITE: NAJČEŠĆA STANJA SA KOJIMA SE SUSREĆU ŽENE NAKON POROĐAJA !
Zajednički obroci pomažu detetu da usvoji zdrave navike
Nedavne studije Američkih stručnjaka došle su do otkrića da zajednički, porodični obroci podstiču kod dece formiranje zdravih navika, a posebno utiču na adolescente koji će shvatiti važnost kuvane hrane ali i salate koju bi dok jedu sami nemarno izbegavali. Zapravo, ako vide vas kako uživate u zdravom obroku poželeće još hrane u svom tanjiru i vremenom će steći rutinu i utvrditi tačnu satnicu za obroke, koja će održati njihovo telo vitalnim kada odu iz rodteljske kuće.
Zapravo je važno imati redovne obroke, ali deca a posebno adolescentni nisu istrajni i preskaču ručak ili doručak što stvara konfuziju u organizmu i utiče na imunitet. Zajedničkim obrocima spontano ćete ih podstaći da steknu dobre navike i održe ih tokom života!
Možete ublažiti anksioznost
Ovo je jedna prednost zajedničkih obroka ali više trenutka u kom je porodica na okupu a kojih je danas sve manje. Dokazano je da nam prija društvo naših najbližih i da nam mentalna udaljenost od njih može pospešiti razvoj anksioznosti, zato ako nemate puno vremena za čavrljanje sa voljenima iskoristite vreme ručka kvalitetno i provedite pola sata za stolom, unutar trepezarije. Ovaj mali ritual će vas povezati i učiniti vaše odnose čvršćim, smanjiti anksioznost kod ukućana.
Mi ovde pominjemo ručak, ali se ne treba opterećivati doručak i večera jednako su dobar izbor!
Zajednički obroci mogu ojačati samopouzdanja kod dece
Sigurnost koju pruža osmeh i neobavezan razgovor tokom zajedničkog obroka može ojačati samopouzdanje kod dece, osećaće se ravnopravnim delom zajednice što će kasnije uticati na njegovo ponašanje na poslu, školi i društvu. Tokom zajedničkog obroka podstaknite decu da pričaju o svom danu, kako su proveli vreme a zatim i vi ispričajte svoj dan, kako ste se osećali i da li ste nešto novo naučili. Ovakvi razgovori razviće samopouzdanje deteta i naučiti ga da razgovara o sebi, iznosi svoje emocije otvoreno i stvoriće duboku povezanost sa ukućanima.
Deca će poboljšati svoje komunikacione veštine
Diskusija o aktuelnim temama za stolom, tokom zajedničkom obroka podstaknuće decu da razviju komunikacione veštine i predstave sebe u novoj okolini brže i lakše od svojih vršnjaka. Jasno je da će ponekad doći do razmerica pogotovo ako je u porodici za stolom više dece različitih godina ali ih upravo diskusija podstačinje da razmišljaju i izbore se za svoje stavove i prikažu svoj način gledanja na svet, pritom ih podstačinje da budu kreativni i da spoznaju sebe.
Približićete se deci i njihovim životima
Nemojte zajedničke obroke pretvoriti u neprijatno iskustvo tokom kog ispitujete decu o njihovim ciljevima i preispitujete njihove dnevne planove, trudite se da im budete podrška i da razgovor teče prirodno. Nakon nekoliko meseci a ponekad i godina zajedničkih obroka vi ćete se postepeno povezati i to će biti trenutak za opušten razgovor, tokom kog ćete imati uvid u dečiji život i sprečiti probleme. Danas je roditeljski strah opravdan, pogotovo jer deca imaju pristup internetu u kom se mogu kriti različiti oblici vršnjačkog nasilja i upravo vam zajednički obroci mogu otkriti kako se dete oseća i šta trenutno proživljava i neusiljeno vas upozati dublje sa detetom. Samim tim možete sprečiti neprijatne scene i iskustva!
Negujte porodične odnose!
NAJPOPULARNIJI Komentari