Postoji mnogo sastojaka i gelova za borbu protiv akni, ali salicilna kiselina je ona koja je uvek tražena. Posežete za njom kada vas je svaki drugi proizvod izneverio, jer često daje dobre rezultate. Ali, šta je tačno ovaj magični sastojak? Kako koristiti salicilnu kiselinu za negu kože? Koje proizvode treba da koristite sa njim? Iako tehnički uopšte nije kiselina, salicilna kiselina se često koristi za lečenje akni zbog svojih svojstava čišćenja pora i upijanja ulja.
Danas pričamo o salicalnoj kiselini i o tome koliko je korisna za akne.
NE PROPUSTITE: KAKO ZADRŽATI JAČINU I GUSTINU TREPAVICA NAKON 40-TE?
Salicilna kiselina se dobija iz kore vrbe, potiče još iz vremena starog Egipta i primenjuje se za lečenje kožnih oboljenja kao što su akne. Salicilna kiselina deluje kao piling kože i utiče na rastvaranje nakupljene masnoće kako bi se otpušile pore i borile protiv bakterija koje izazivaju akne.
Takođe ima antiinflamatorna svojstva koja mogu ubrzati zarastanje i smanjiti crvenilo, otok i iritaciju.
Salicilna kiselina može da smanji višak proizvodnje sebuma na površini kože i pomaže da se koža oslobodi mrtvog sloja ćelija koje začepljuju pore. Takođe pomaže u sprečavanju budućih izbijanja akni tako što se oslobađa nakupljanja bakterija u porama pre nego što se stvori upala. Jednostavno rečeno: salicilna kiselina pomaže u prevenciji akni, ali takođe deluje na akne koje su već prisutne. Ovo je čini odličnim dodatkom svakoj rutini nege kože - posebno ako imate više od nekoliko prolaznih akni na licu.
Foto: izvor
Salicilna kiselina je vrsta beta hidroksi kiseline (BHA) koja je veoma efikasna u prodiranju u pore i deluje kao piling na unutrašnjost zida pora kako bi se uklonile mrtve ćelije kože, sebum i drugi ostaci koji začepljuju pore. U stvari, studije su pokazale da kada se koriste dosledno, proizvodi sa salicilnom kiselinom mogu smanjiti ukupan broj lezija akni za 20% - 40%.
Pored svojih sposobnosti pilinga, salicilna kiselina takođe pomaže u smanjenju upale, što je čini moćnim tretmanom za smanjenje bubuljica i cističnih akni. To je zato što je većina bubuljica uzrokovana bakterijama koje izazivaju akne i akumulacijom viška mrtvih ćelija kože u vašim porama. Držeći ove faktore pod kontrolom, salicilna kiselina smanjuje crvenilo i otok koji su povezani sa flekama.
Koji su najbolji načini za korišćenje salicilne kiseline?
Dostupne su mnoge opcije: proizvodi bez recepta koji sadrže salicilnu kiselinu mogu se naći u sredstvima za čišćenje, tonerima, pilinzima i ostalim tretmanima. Ako koristite proizvod sa salicilnom kiselinom, vaš glavni cilj bi trebalo da bude da ga nanosite redovno. Počnite da ga primenjujete samo jednom ili dva puta dnevno i postepeno povećavajte učestalost primene. Savetujemo da svakako pratite uputstva, bilo da su od strane proizvođača ili dermatologa, ako ste išli na pregled.
Prvo i najvažnije, važno je razumeti da salicilna kiselina ne leči akne. U stvari, ne leči nijednu bolest ili stanje, već leči simptome poremećaja na koži.
Foto: izvor
Vrste proizvoda sa salicilnom kiselinom
Postoji mnogo stvari koje treba uzeti u obzir pri izboru proizvoda sa salicilnom kiselinom. Jedan od najvažnijih faktora je vaš tip kože. Ako imate masnu kožu, odlučićete se za proizvod sa nižom koncentracijom salicilne kiseline, kako biste sprečili prekomerno isušivanje.
Međutim, ako imate suvu kožu, poželećete da izaberete proizvod sa većim nivoom kiseline kako bi vaša koža mogla da iskoristi prednosti, a da vam se lice ne ljušti. Najbolji način da shvatite koji nivo kiseline vam je potreban je istraživanje određenog proizvoda kada razmišljate o kupovini. Pakovanje treba da vam kaže koliko je salicilne kiseline sadržano u formuli, ali ako niste sigurni najbolje je da se konsultujete sa farmaceutom ili dermatologom.
Foto: izvor
Da li koristite salicilnu kiselinu, kakvi su vaši utisci?
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari