Šta možete učiniti da sačuvate svoje dete od beskrajnog niza virusa sa kojima se susreće u vrtiću ili školi? Pedijatri ističu da je prehlada i viroza neizostavni deo odrastanja i jačanja imunog sistema, ali da dete može da ostane zaštićeno, uz pravilne i zdrave navike. Pojedine navike mogu spasiti vaše dete od virusa i učiniti mu detinjstvo lakšim, a vaš život spokojnijim. Predstavljamo vam najbolje načine za jačanje imuniteta vašeg deteta koji će vam biti od koristi u jesenjim i zimskim mesecima.
Saznajte detalje u nastavku.
NE PROPUSTITE: KAKO STVARNO IZGLEDA PRVA GODINA MAJČINSTVA?
Dojenje bebe
Majke koje su u mogućnosti, trebalo bi da doje decu jer majčino mleko na najbolji mogući način jača imunitet. To ne znači da je dohrana loša, u nekim slučajevima je neophodna. Samo nemojte odustajati i budite uporni sa novorođenčetom kako bi prihvatilo podoj i razvilo svoj imunitet.
Ako imate starije dete, saveti koji slede biće vam od koristi!
Poslužite više voća i povrća
Voće i povrće može pospešiti proizvodnju belih krvnih zrnaca koje čuvaju naš imunitet i čine ga jakim. Znamo koliko je teško naterati dete da samo uzme jabuku iz činije. Poslužite je uz zanimljivu dekoraciju i stvorite rutinu zdrave užine za celu porodicu. Dete će se vremenom navići i shvatiti važnost voća i povrća, pritom neće imati veliku potrebu za unosom slatkiša.
Stručnjaci savetuju da uvek na stolu držite zdravu hranu, a ne slatkiše, kako oni ne bi bili na dohvat ruke. Takođe, savetuje se i da detetu pripremate ukusne obroke koji u sebi obavezno sadrže hranljive materije i vitamine. Ako vaše dete ne voli povrće, pokušajte da pravite zdrave smutije.
Kontrolištite vreme spavanja
Deci je potrebno minimum osam sati sna kako bi rasli i razvijali se, a imunitet ostajao jak. Kontrolišite svoju decu kada odu u krevet, nemojte im dozvoliti da sa sobom ponesu mobilni telefon ili tablet.
Sa ovim uređajima oni odlažu san i bude se umorni i neispavani. Pedijatri navode da bi deci u predškolskom uzrastu trebalo 10 do 13 sati sna kako bi ostali jaki i budili se sa puno energije.
Ne konzumirajte cigarete ispred dece
Duvanski dim šteti samim pušačima ali najviše štete izaziva na dečijim plućima. Nemojte paliti cigarete u kući jer udisanjem teških čestica duvanskog dima deca postaju pasivni pušači. Šansa za nastanak astme i razvoj bronhitisa tokom svake prehlade se povećava.
Ukoliko ne možete da ostavite cigarete, zapalite je na terasi ili unutar dvorišta, dalje od svoje dece.
Uvedite fizičku aktivnost u svakodnevnicu
Ako ne primetite da vaše dete želi da se posveti određenom sportu ili plesu nemojte forsirati. Uvedite jednostavnu fizičku aktivnost u svakodnevnicu čitave porodice. Stvarajte zajedničke uspomene tokom jednostadne dnevne šetnje ili se razgibavajte zajedno u jutarnjim časovima.
Deci će biti zanimljivo i pritom ćete razviti zdrave navike koje će svima ojačati imunitet. Kako bi dete bilo aktivnije, možete da mu u okviru dvorišta postavite igračke ili sprave za vežbanje, ako je starije. Važno je da dete bude na vazduhu i da slobodno vreme provodi napolju. Stručnjaci savetuju da bez obzira na vremenske prilike, izvedete dete u šetnju ili na igralište, bar na sat ili dva.
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari