Nekad su igre na otvorenom bile sve što su deca imala i čemu su se radovala u slobodno vreme. Roditelji su im dozvoljavali da se igraju u dvorištu ili na igralištu, verujući da će se vratiti kada osete glad, žeđ i kada počne da pada mrak. Na taj način se gradilo poverenje između dece i roditelja i mališani su beskrajno uživali u igrama na otvorenom. Deca rođena devedesetih godina i početkom 2000-tih su imali ovakvo detinjstvo, ali ono danas postaje sve ređe.Veliki gradovi su postali prenatrpani i živimo užurbano. Pritom ponekad nije sigurno pustiti dete napolje, pogotovo ne u gradovima gde ih vrebaju različite opasnosti. Zato razumemo vaš oprez ali je sa druge strane jasna činjenica, da deca sve više uživaju u online svetu i ne žele da se druže na otvorenom.
Saznajte u nastavku šta kažu stručnjaci.
NE PROPUSTITE: KAKO DA POMOGNETE NEKOME KO SE BORI SA POSTPOROĐAJNOM DEPRESIJOM?
Koji god da je slučaj, igre na otvorenom su važne za pravilan razvoj dece, ističu dečiji psiholozi. Nije nestala dečija potreba da se povežu sa prirodom i decom svog uzrasta i ključno je pronaći balans između igara na otvorenom i online igrica na tabletima i računarima. Studija iz 2019 u Journal of Environmental Psychology-u zaključila je da se deca koja provode više vremena u prirodi osećaju bolje, imaju bolje socijalne veštine i ekološki prihvatljivije stavove.
Jasno je da vam nakon naporne nedelje može teško pasti odlazak na selo ili celodnevni izlet pored reke, pogotovo ako ste jedva čekali subotu da malo odmorite. Zato vam preporučujemo jednostavne trikove sa kojima ćete uskladiti svoje vreme i provesti zajedno sa detetom više vremena napolju. Možete promeniti svoju rutinu vraćanja iz škole ili ispraćanja deteta do iste. Ustanite ranije i uputite se pešaka do obližnje obrazovne ustanove, istražujući ulice oko vas, trg i primećujući zelenilo koje vas okružuje. Drveće i lepo cveće su iza ugla, skrenuće vam pažnju od dnevnih obaveza i odmorićete zajedno sa detetom.
Takođe možete uzgajati saksijske biljke u svojoj dnevnoj sobi ili na terasi i stvoriti zajedničku obavezu zalivanja i menjanja zemlje istim, kako bi se vaše dete približilo prirodi. Pritom ćete naučiti decu da brinu o biljkama i generalno obavezama oko kuće. Kada budete imali malo više slobodnog vremena usresredite se na igre u pesku, pravljenje dvorca ili tvrđave u pesku i igranje klikera. Upoznajte ih spontano sa igrama na otvorenom iz vašeg detnjistva, ali nemojte insistirati na njima ako se ne dopadnu vašoj deci.
Najlepše bi bilo kada bi istražili prostor u delu grada u kom stanujete i pronašli igralište na bezbednoj udaljenosti. Upoznajte svoje dete sa pravilima u saobraćaju i opasnostima koje vrebaju a onda kada budete sigurni, dozvolite mu da odlazi napolje i upozna prijatelje svojih godina. Uvek ih možete obići na igralištu, upoznati roditelje druge dece koja se igraju na tom mestu i čitavu igru na otvorenom učiniti bezbednijom.
Ne zaboravite da će i pored svog vašeg truda i uloženog vremena pojedine igrice na kompjuteru i dalje biti interesantne. Napravite dogovor sa detetom i održite balans između stvarnog sveta i virtuelnog kako bi svi bili zadovoljni.
NAJPOPULARNIJI Komentari