Predstavljamo vam šest pitanja koja treba da postavite svom detetu pred spavanje, kako bi se mentalno povezali sa njim. Deca od najranijeg uzrasta pa sve do tinejdžerskih dana komuniciraju sa nama kada im je nešto potrebno, ipak ponekad ne znamo šta se zapravo dešava u njihovoj glavi. Želja svakog roditelja je da oseti emocionalnu povezanost sa detetom, upoznajući se sa njegovim strahovima, lošim ali i pozitivnim emocijama. Na žalost, to uvek ostaje skriveno i do sada su roditelji teško ostvarivali toliko blizak odnos sa detetom.
Uz ovih šest pitanja postaćete oslonac svom detetu i u potpunosti ga upoznati.
NE PROPUSTITE: Najbolji pokloni za mame - izaberite pravi!
Moderno roditeljstvo je zasnovano na analizama i kreativnim predlozima psihologa koji olakšavaju roditeljstvo i povezuju nas na mnogo dubljem, emocionalnom i psihološkom nivou sa našom decom. Sve to kako bi jednog dana sa ponosom mogli da kažete da ste u svakom trenutku života znali šta se dešava sa vašim detetom i bili mu oslonac.
Ne želimo da ponavljamo reči naših roditelja koji su se u strahu pitali poznaju li nas uopšte i šta se to sa nama događa. Dok smo mi u sebi preživljavali bolan raskid, izdaju prijatelja ili stres usled previše školskih obaveza.
Koji je tvoj najdraži deo današnjeg dana?
Izbacite dosadna pitanja iz svakodnevne komunikacije sa detetom, poput ,,Kako je bilo u školi? ‘’ ili ,,Šta si danas radio? ,, . Jednostavno ovakva pitanja ne deluju blisko i dete će vam površno odgovoriti i nastaviti sa svojim aktivnostima. Na kraju će se takva komunikacija ustaliti što će vas mentalno udaljiti od vašeg deteta.
Pokušajte da postavite zanimljivo pitanje, kako bi vaše dete videlo da vam je zaista stalo do odgovora. Dopustite mu da vam ispriča najlepši deo dana. Dok vam opisuju događaje oni će oživeti emocije unutar sebe koje su pozitivne i koje će im omogućiti miran i bezbrižan san. Imali šta lepše nego zaspati sa osmehom na licu?!
Pritom ćete vi saznati za novu igru ili smešnu okolnost koja im se dogodila u školi ili šetnji sa prijateljima, a koju vam inače ne bi ispričali.
Koja je najljubaznija osoba koju poznaješ i zašto?
Podsticanjem dece da razmišljaju o prijatnim situacijama pred spavanje i dobru u ljudima, naučićete ih da u kriznim životnim momentima zastanu i pronađu nešto lepo, neku nadu za bolje sutra.
Kada budu opisivali najljubazniju osobu kojoj se raduju zapravo će vam otkriti svoje ljubazne strane. Mi smo ono što vidimo u drugima, kaže narodna poslovica!
Nemojte dozvoliti da se jedan ovako prijatan razgovor pretvori u ispitivanje, ispričajte i vi današnja dešavanja. Kada budete opisivali najljubazniju osobu koju ste sreli dopustite detetu da se uključi sa komentarima. Analizirajte pozitivne osobine drugih i vremenom ćete ih usvojiti, tako da vaše dete ima još bolje manire tokom života.
Šta je danas u tebi probudilo nesigurnost?
Naučite svoje dete da nije zdravo zadržavati negativne emocije samo za sebe i stavljati ih pod tepih. U večernjim časovima bilo bi idealno pričati o lošim stvarima koje nam se događaju u životu, kako bi bili podrška jedni drugima.
E sad, stvari ovde idu malo teže i potrebno je da vi najpre ispričate svoje iskustvo. Na taj način će se dete osećati jednako sa vama i shvatiće da svi, bez obzira na godine i autoritet mogu da se osećaju nesigurno.
Koji je bio najgori deo tvog dana?
Često se kroz novinarske članke provlači nasilje nad decom i loše okolnosti u kojima se deca nalaze a da roditelji saznaju kasno. Nedostatak kvalitetne komunikacije može vaše dete odvesti u depresiju, zato podstaknite razgovor o lošim stvarima koje se svakodnevno događaju.
Predlažemo vam da ponovo ispričate lošu okolnost u kojoj ste se vi našli a zatim dopustite detetu da je iskomentariše. Kada se dete oseti sigurnim i jednakim sa vama ispričaće vam svoja osećanja i otkriti loše stvari koje mu se događaju sa vršnjacima, simpatijom ili domaćim zadacima.
Šta te je danas naljutilo?
Vaše dete se možda svakodnevno bori sa nečim što ga ljuti a vi nećete znati ništa o tome. Razgovor o stvarima koje ih ljute pomoćiće im da nauče da se nose sa negativnim emocijama u najranijem dobu.
Pripazite na sebe, ovakav razgovor mora da bude produktivan. Ako je dete ljuto na vas zbog kazne, naprimer, objasnite mu do detalja gde je pogrešio i koja je njegova odgovornost. Nemojte ulaziti u sukob i kontrolišite svoje emocije dok vaše dete ispoljava ljutnju i traži objašnjenja.
Ovakav odnos deteta i roditelja može sprečiti agresivno ponašanje kojem deca podležu kada im nisu jasne roditeljske odluke.
Imaš li pitanja o danu koji sledi?
Ponekad nesvesno samo naređujemo deci kako bi uspeli da izvršimo sve obaveze. Možda vašem detetu nije jasno zašto će sutra morati da ostane duže u vrtiću ili sredi svoj ormar. Nerazjašnjene okolnosti u kojima se nalazi stvaraju stres i paniku. Dete se vremenom može udaljiti od vas i tumačiti vas na negativan način, kao da ga namerno izostavljate i dovoljno ne volite.
Što nikako nije istina!
NE PROPUSTITE: Vodič za moderno roditeljstvo 2. deo
Ne zaboravite da su oni mali ljudi koji takođe zaslužuju objašnjenja!
NAJPOPULARNIJI Komentari