Roditelji sve ranije deci dopuštaju da se upoznaju sa tehnologijom, a sve češće se prevare u toj odluci. Nekada se nismo toliko brinuli da li deca provode mnogo vremena pored televizora ili troše mnogo vremena igrajući video igrice. Ali sada se spisak korišćenja uređaja znatno produžio, pa su se istakli telefoni, tableti, aplikacije, društveni mediji, slanje poruka , sve to može da očara decu (kao i odrasle) počev od vrlo mladog uzrasta. Šta roditelj treba da uradi u ovoj situaciji?
U nastavku saznajte šta kao roditelj treba da uradite po pitanju tehnologije koja je namenjena vašem detetu, kako možete da ograničete upotrebu uređaja i da li postoje pravila koja treba poštovati.
NE PROPUSTITE: Knjige koje vraćaju u detinjstvo - omiljene deci i odraslima
Mala deca (1 - 4 godine)
Kada je beba mala, smatra se da u prvoj godini ne treba da gleda nikakav sadržaj koji je plasiran sa uređaja. Stručnjaci preporučuju totalno izbegavanje uređaja, sve do 18 meseci. Za decu od dve do 4 godine, preporučuje se ograničavanje na sat vremena visokokvalitetnog programa, ili slušanje muzike, sa roditeljskim nadzorom.
Deca uče od nas i mi im moramo postaviti primer od veoma ranog uzrasta. Što znači - nema proveravanja telefona za stolom dok se jede, gledamo u ljude dok razgovaramo sa njima, a ne gledamo u telefon, telefon nije primaran i nije uvek sa nama, isto važi i za sve ostale uređaje.
Detetu je u ovom periodu najzabavnije da se igra, pa tako treba svu pažnju da posvetimo kao roditelji, da dete naučimo da se samostalno igra i na taj način da razvije kreativnost i stekne iskustvo u donošenju odluka.
Deca (5 – 11 godina)
Bitno je da zajedno komentarišete u ovom periodu sve što dete gleda, kako bi ono naučilo da donosi zaključke i da na jasan način iskaže svoje mišljenje. Treba ih naučiti da filmove ,televiziju i ostale sadžaje gledaju aktvino, a ne pasivno što je dobro za njihovo samopoštovanje. Morate ukazati deci na prave vrednosti, grdite likove u filmovima ili serijama zato što su površni i misle samo na spoljašnji izgled ili neki nerealni standard lepote.
Ono što želimo reći jeste da morate biti tu i ukazati razliku imeđu dobrog I lošeg. Sadržaj koji deca gledaju mora biti ispunjem kvalitetom, ne kvantitetom, dobro ga proberite malo po svom i malo po dečijem ukusu. Obratite pažnju za koju starosnu grupu dece su namenjeni sadržaji, da li podstiču maštu i da li imaju prave vrednosti. Sve ovo može pomoči u izgradnji ličnosti vašeg deteta.
Jedna od čestih grešaka jeste da kao nagradu za dobro ponašanje deca dobijaju uređaje ili im se oduzimaju isti kada nešto urade pogrešno. Time činimo tehnologiju jako poželjnom za decu povećavajući time šanse da će je preceniti.
Deca ( 12+)
Lako je pustiti da stvari idu svojim tokom kada deca postanu starija i imaju svoje uređaje, ali imajte na umu da stara pravila i dalje važe. Ne koristite telefon za stolom i uverite se da vaša deca ne moraju da se takmiče sa ekranom za vašu pažnju. Pored toga što dajete dobar primer, ovo im pokazuje da vam je stalo i da ste zainteresovani, zbog čega je veća verovatnoća da će se otvoriti. Iako postaju starija, vaša deca i dalje moraju da razgovaraju sa vama, a ne samo sa svojim prijateljima.
Veoma je bitno da kada deca stasaju za naloge socijalnih mreža vi budete tu uz njih. Njihova privatnost na internetu je veoma važna i morate biti tu da ih odredite i postavite. Istražite sa detetom postavke privatnosti i uverite se da razume kada je nešto javno ili privatno - ili negde u sredini - i kako bi to trebalo da utiče na ono što objavljuje.
Važno je da deci objasnite šta ne bi trebalo da šalju svojim prijateljima ili poznanicima. Deca u ovom periodu žele da sakriju privatnost, ali istina je da im se uz mnogo razgovora i truda može objasniti šta za njih može da bude opasno i loše. Upozorite decu da ljudi lako mogu pogrešno protumačiti poruke kada ne čuju ton vašeg glasa ili ne vide izraz vašeg lica. Šale, naročito, mogu izgledati zlobno. Komunikacija preko interneta je drugačija nego uživo, i to dete treba da uvidi na vreme.
NE PROPUSTITE: Ovo su rečenice koje uvek treba da ponavljate svom detetu
Ovaj mali vodič pomoći će vam da na pravi način usmerite dete kada su u pitanju internet i tehnologija.
NAJPOPULARNIJI Komentari