Mnogo je tumačenja i rasprava o tome da li je domaći zadatak koristan za dete, da li je dobro da ga radi kod kuće ili u školi. Istraživanja su pokazala da domaći zadaci definitivno poboljšavaju disciplinu kod deteta i pomažu im da samostalno rešavaju svoje probleme. Kako će dete učiti, na to dosta utiče i samo okruženje. Deci potrebna sloboda i svakodnevna motivacija kako bi postigli uspeh.
U nastvaku saznajte kako da pomognete detetu da zavoli da radi domaće zadatke.
NE PROPUSTITE: Činjenice o trudnoći koje su neverovatne!
Uključite muziku
Možda mislite da dete treba da radi u tišini i da mu muzika odvlači pažnju, ali to je pogrešan stav. Stručnjaci kažu da muzika može da podstakne dete da bude fokusirano, a pri tome i da uživa u tome što radi. Uključite detetu omiljenu muziku i pustite radio. Muzika čini da okruženje bude prijatnije i da dete bude opuštenije. Najbolja muzika za učenje je svakako klasična i instrumentalna muzika koja poboljšava fokus.
Dete treba da ima svoj kutak za učenje
Bilo bi idealno da dete uvek radi domaći zadatak na istom mestu. Bilo bi dobro da ima radni sto u svojoj sobi i da tamo redovno uči. Ako to nije trenutno moguće, dete može da uči i u trpezariji ili spavaćoj sobi. Tv bi trebalo da bude isključen, jer on može da odvlači pažnju. Sva neophodna oprema treba da se nađe na stolu, da dete ne bi prekidalo rad. Na stolu treba da bude i voda ili sok, kako dete ne bi imalo potrebu da non stop ustaje i prekida učenje.
Pauze su poželjne
Istraživanja pokazuju da deca imaju fokus i da im pažnja traje dvadesetak minuta. Posle toga im treba kratka pauza, od pet minuta, kako bi mogli da nastave istim tempom. Važno je da dete pravi pauze, kako bi bilo usresređeno na to što čita i piše.
Šta ćemo sa telefonima?
Telefoni ometaju i nas odrasle, a kamoli decu. Korišćenje telefona treba da bude dozvoljeno ukoliko dete želi da pozove druga da se konsultuje oko domaćih zadataka. Možda će im biti potrebna i određena aplikacija, ali svakako se savetuje da internet bude ugašen i da ne provode vreme na društvenim mrežama.
Da li je detetu potrebna naša pomoć?
Najbolje je da dete samo traži pomoć kada mu je potrebna. Treba da nauči da samostalno rešava svoje domaće zadatke, ali nije na odmet da mu pomognete kada to traži i da mu detaljno objasnite sve ono što ne razume. Ključno je podstaknete svoje dete da izrazi svoj stav i svoj način razmišljanja. Stručnjaci savetuju da uvedete i sistem nagrađivanja koje će vaše dete motivisati. Neka to nagrađivanje ne bude često, ali može da bude u interesima vašeg deteta.
NE PROPUSTITE: Krvarenje u trudnoći - kada je bezopasno, a kada imate razloga za brigu?
Uz ove male trikove, vaše dete će zavoleti učenje!
NAJPOPULARNIJI Komentari