Da li ste znali da su čak 11% od 252 lekova koji su označeni od Svetske Zdrastvene Organizacije kao lekovi za svakodnevnu i osnovnu upotrebu bazirani na prirodnim uljima i ekstraktima biljaka? Biljke koje smo izdvojili su lako dostupne kod nas i nudimo vam razloge zbog čega treba da ih koristite
U nastavku saznajte sve o najmoćnijim biljkama, iz ugla nauke.
NE PROPUSTITE: Zdrava užina - spremna za 5 minuta
Ginko
Drvo ginka može da živi i duže od 3000 godina, verovali ili ne! Naučnici su pronašli fosile ginka koji datiraju čak pre 270 miliona godina. Ginko je poznat kao homeopatski lek, a najviše se koristio u Kini. Od njegovog lišća se prave kapsule, ekstrakti, a ginko s emože koristiti i kao čaj.
Ginko deluje efikasno protiv demencije, Alchajmerove bolesti, očnih problema, upala u telu, depresije, dijabetesa. Ginko mora da se koristi u skladu sa propisanom recepturom i uputstvima, jer može da ima i nus pojave, poput razređivanja krvi, glavobolja, alergijske reakcije. Potrebno je razgovorati sa lekarom pre upotrebe proizvoda sa ginkom, posebno ako pijete još neke lekove.
Kurkuma
Kurkuma se koristi kao medicinska biljka više od 4000 godina. Najpoznatija je u indijskoj alternativnoj medicini - Ajurvedi. Kurkuma ima moćna lekovita svojstva. Ona ublažava bolove i upale u organizmu, a poznato je i da ima antikancerogeno dejstvo. Koriste je i ljudi koji imaju artritis. Kurkuma je omiljen začin širom sveta, dodaje se svakodnevnim jelima, a od nje se može praviti i čaj. U kombinaciji sa biberom, povećava se njena efikasnost.
Lavanda
Interesantno je to što su lavandu doneli Rimljani pre 2000 godina u Provansu (Francuska). Od tada je lavanda postala veoma popularna u Evropskim zemljama. Lavanda na ljudski organizam deluje umirujuće, pa se zato često koristi i u aromaterapiji. Dobro se pokazala u lečenju anksioznosti, pošto ima umirujući efekat. Takođe, lavanda deluje i protiv upala i bolova u telu. Lavanda može da bude opasna ako se njeno nerazređeno ulje uzima oralno, pa može da izazove osipe, alergije i poremeti hormone.
Kamilica
Postoje dve vrste kamilice - jedna dolazi iz Nemačke i raste na severozapadu i ona je sezonska, a druga je Rimska kamilica koja je trajna, raste tokom cele godine. Ona pomaže kod anksioznosti i povoljno deluje na organizam, ali i na san. Zanimljivo je to što se u toku jednog dana popije više od milion šoljica ovog čaja! Kamilica ima antikancerogena dejstva, pomaže kod uklanjanja stresa, insomnije i anksioznosti.
Laneno seme
Laneno seme u sebi ima mnogo omega 3 masnih kiselina. Lan je najsigurniji za upotrebu kao seme i kao ulje, pa se zato najčešće koristi u pecivima, u kašama i smutijima. Ispitivanja pokazuju da lan pospešuje regulaciju krvnog pritiska, doprinosi smanjenju kilograma, može da smanji valunge, ali upale u telu. Laneno seme u većim količinama doprinosi i proizvodnji estrogena kod žena.
NE PROPUSTITE: Kako da se lakše izborite sa virusom i brže ozdravite - top saveti
Neke biljke zaista vrede da koristimo što češće!
NAJPOPULARNIJI Komentari