Iznošenje svojih stavova je ključno za otvorenu komunikaciju. Ako sa nekim želimo da postignemo dobar odnos, moramo biti otvoreni, izraziti svoje mišljenje ili se suočiti ukoliko se mišljenja razlikuju. Na ovaj način sazrevamo, saznajemo podatke o sagovorniku i smišljamo argumente. Ipak, raspravu bi trebalo razlikovati od verbalnog zlostavljanja. Cilj rasprave jeste suočavanje mišljenja, saznavanje informacija i upoznavanje, a cilj verbalnog zlostavljanja je isključivo ponižavanje i uništavanje samopouzdanja. Kako da prepoznate verbalno zlostavljanje, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Putovanje u Francusku - pakovanje, favoriti i saveti
Verbalno zlostavljanje predstavlja korišćenje reči da bi se osoba kontrolisala ili ponizila. U nekim slučajevima je verbalno zlostavljanje lako uočljivo: korišćenje psovki i ružnih izraza ili povišen ton. U drugim slučajevima je verbalno zlostavljanje vrlo diskretno, a zlostavljač ponekad koristi i tišinu kao oblik zlostavljanja.
Ponekad je teško razlikovati komentar od verbalnog zlostavljanja, pa zlostavljanje trpimo godinama, a da ga nismo ni svesni.
Osnovne razlike između obične rasprave i verbalnog zlostavljanja su:
Komentari nisu deo konverzacije, nego deo napada
Komunikacija nije ravnopravna - jedan sagovornik govori više i ponižava drugog sagovornika
Komentari su uvredljivi - cilj je uvrediti sagovornika, a ne dati argumente
Komunikacija se duže vreme odvija na isti način - ponižavanje i sukobljavanje se nastavlja, bez određenog cilja
Komunikacija može postati izobličena do te mere, da osoba koja je žrtva počinje da veruje u sve loše što joj druga osoba govori. Raspadom samopouzdanja, osoba počinje da sumnja u svoju vrednost i slaže se sa sagovornikom oko svojih mana. Pretnje i zastrašivanja je lakše primetiti. Osoba može pretiti da će nauditi vama, drugima ili sebi i javno vas ponižava.
Prilikom verbalnog zlostavljanja, osoba će se truditi da vas potcenjuje i trivijalizuje vaše probleme. Na taj način će pokušati da utiče na vaše samopouzdanje, osećanja i mišljenje. Ukoliko kažete da vas nešto pogađa, zlostavljač će vas nazivati preosetljivim ili će porediti vaše probleme sa tuđim i nazivati ih nebitnim. Verbalno zlostavljanje je ponekad teško primetiti, posebno ako ga od neke osobe trpite od samog početka. U određenim slučajevima smo spremni da istrpimo ružne reči i uvrede, kako ne bismo stvarali veći problem i dodatno izazvali. Ipak, reči ponekad mogu da zabole jednako kao udarac, a na teške uvrede je vrlo teško oguglati. Omalovažavanje može rezultirati gubljenjem samopouzdanja, što može imati ogromne i dugotrajne posledice, po sve ostale veze u vašem životu.
NE PROPUSTITE: Kako da izaberete hobi koji će vas činiti srećnim
Bez obzira da li je reč o nadređenom, partneru, članu porodice, ili dugogodišnjem poznaniku - niko ne bi smeo da vas verbalno zlostavlja. Čim primetite prve znakove verbalnog zlostavljanja ili vam se ne svidi kako se neko ophodi prema vama, objasnite da takvo ponašanje neće prolaziti ubuduće. Ukoliko se verbalno zlostavljanje nastavi, na vama je da presečete sve kontakte i veze. Za razliku od fizičkog zlostavljanja, verbalno zlostavljanje ne ostavlja vidljiv trag na koži, ali zlostavljači mogu biti podjednako osvetoljubivi i svirepi. Ukoliko smatrate da za vaš odnos postoji spas, obratite se psihoterapeutu, koji će vas uputiti u prave metode komunikacije, poštovanja i međusobnog sporazumevanja.
NAJPOPULARNIJI Komentari