Sasvim je jasno da je neophodno održavati higijenu kože. Kada je u pitanju koža lica, pored umivanja ujutru i uveče, korisno je umivanje i pred samo stavljanje šminke. U perodima visokih temperatura, svakako ćemo dodatno poraditi i na higijeni. Intenzivna nega kože lica tokom leta ima i dodatan benefit – bar kratkotrajno osveženje i rashlađivanje. Poželjno je umivanje mlakom vodom. Kada ste sigurne da ste isprale sredstvo za umivanje možete se rashladiti i nešto hladnijom vodom. Preparati koji se često koriste u nezi su i pilinzi. Pilinzi omogućavaju mladoj koži da "prodiše", tako što uklanjaju ispucali sloj epiderma. Sada se već postavlja pitanje: da li grešimo kada je nega kože u pitanju i da li pravilno koristimo piling? Odgovori čekaju u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Uradi sama maska protiv bora oko očiju
U zavisnosti od stanja kože, uz pomoć dermatologa, odredićete koji tip pilinga vam odgovara. Pilinzi se grubo dele na dve vrste – na fizičke pilinge i na hemijske pilinge. Fizički pilinzi sadrže male čestice koje mehanički pomažu čišćenju. Hemijski pilinzi uglavnom sadrže razne kiseline, i ove proizvode ne bi trebalo koristiti bez prethodne konsultacije dermatologa.
Piling pomaže koži da diše - uklanjaju se mrtve ćelije sa površine. Ovo je naročito korisno za kožu sklonu proširenim ili zapušenim porama. Redovno korišćenje pilinga može pomoći i uklanjanju mrlja. Pilinzi sa antibakterijskim dejstvom pomažu da se lakše i delotvornije reši problem akni i bubuljica. U slučaju problematične kože, potreban je dodatan oprez, da se situacija ne bi pogoršala. Još jedan tip kože zahteva oprez prilikom korišćenja pilinga - hipersenzitivna koža. Hipersenzitivna koža je sklona ekcemima, alergijskim reakcijama, lako crveni, peruta se, i uglavnom je suva.
Pored vrste pilinga, potrebno je odrediti i vreme za nanošenje preparata. Preporuka je da se piling tretman odradi par sati pre izlaska napolje. Idealno je pre spavanja. Na ovaj način kožu ne izlažete direktno suncu i smanjujete šansu da je štetni zraci dodatno oštete. Svakako preporučujemo nanošenje proizvoda sa visokim zaštitnim faktorom na lice pre izlaska iz kuće. S druge strane, ako eksfolijaciju obavite pre spavanja, možete odmah primeniti i noćnu negu lica koju inače koristite. Nanošenje kreme na kožu nakon pilinga omogućava brže i dubinsko delovanje.
NE PROPUSTITE: Mehanički ili hemijski piling - sve prednosti i mane
Ako tek počinjete tretman kože pomoću pilinga – budite pažljivi. U konsultaciji sa dermatologom, odaberite vrstu pilinga koja vama odgovara. Pratite instrukcije. Gradite svoju piling rutinu polako. Počnite sa korišćenjem pilinga jednom nedeljno. U početku je lako preterati. Još jedan savet - nemojte menjati vrste preparata. Različiti proizvodi imaju različite aktivne sastojke i možete naneti više štete nego koristi. Iako imamo utisak da su fizički pilinzi efikasniji zbog već spomenutih čestica i činjenice da prilikom samog trljanja osećamo dejstvo, ovom vrstom pilinga možete napraviti male ranice na površini kože. Dakle – bez grubih pilinga i žustrog trljanja. Nakon određivanja tipa i stanja kože i vrste pilinga koja bi vam odgovarala, pristupite uklanjanju odumrlih ćelija. Uz odgovornu i pažljivu upotrebu od pilinga ćete izvući samo ono najbolje – zdravu i sjajnu kožu.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari