U trudnoći posebno vodimo računa o zdravlju - odgovorni smo za svoje zdravlje, ali i zdravlje nerođenog deteta. Baš zato, sve moguće komplikacije i neočekivane situacije, izazivaju dodatni stres. Cilj je da trudnoća prođe bez ikakvih problema i da bez brige proleti tih devet meseci. Do komplikacije ipak ponekad dođe, a sa stanjem ćemo se najbolje nositi, ako smo dobro informisani. Šta je to preekempsija, šta je izaziva i koji su simptomi, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Ishrana u trudnoći - najvažniji elementi za zdravlje mame i bebe
Preeklempsija može biti ozbiljno oboljenje, i za majku i za fetus, posebno ako se dijagnoza ne postavi na vreme. Preeklempsija je jedan od uzroka prevremenog porođaja, a i jedna od najčešćih komplikacija, s kojom se može suočiti trudnica. Od izuzetne je važnosti da se ovo oboljenje dijagnostifikuje na vreme, jer je preeklempsija progresivna - ukoliko se ne preduzmu određene mere lečenja, situacija će se samo pogoršati.
Kada je reč o povišenom krvnom pritisku, može se pojaviti pre ili posle dvadesete nedelje trudnoće. U zavisnosti od toga se i određuje dalji tretman i terapija. U slučaju da se povišen pritisak javlja u toku trudnoće i posle dvadesete nedelje, najverovatnije će se stanje samo stabilizovati nakon porođaja. Ukoliko trudnica boluje od hipertenzije i pre same trudnoće, moguće su komplikacije, a ponekad se javlja i preeklempsija. Međutim, preeklempsija, pored povišenog krvnog pritiska, pokazuje i simptome vezane za slabije funkcionisanje drugih organskih sistema.
Simptomi koji se vezuju za preeklempsiju su: intenzivna glavobolja, smetnje sa disanjem, naglo dobijanje na težini (više od 1 kg u toku nedelje), otoci ruku, nogu i lica, bol u gornjem delu stomaka, smanjenje fetalnih pokreta, vaginalno krvarenje. Ako osećate intenzivniji umor i jake glavobolje u toku trudnoće, obavezno se obratite lekaru. Pošto je pojava intenzivnog umora karakteristika drugog stanja, trudnice često svoj umor zanemaruju i pripisuju ga trudnoći. To je ujedno i razlog što dosta slučajeva preeklempsije ostane nezabeleženo.
Preeklempsiju prate određeni faktori rizika. U rizičnu grupu spadaju trudnice mlađe od 20 i starije od 35 godina, trudnice sa istorijom preeklempsije, šećerne bolesti i hronične hipertenzije. Pažnju bi trebalo da obrate i buduće majke koje imaju bolesti bubrega, trombofiliju i ako je u pitanju multipla trudnoća. Ukoliko ste gojazna osoba, potrudite se da pre trudnoće izgubite višak kilograma, jer je i gojaznost faktor rizika za pojavu preeklempsije. Uzrok pojave preeklempsije, traži se u razvoju posteljice u prvom trimestru trudnoće, koji nije prošao po planu. Nerazvijena posteljica proizvodi razne supstance, koje loše utiču na krvne sudove buduće majke.
NE PROPUSTITE: Promene u organizmu posle porođaja koje vas mogu iznenaditi!
Ukoliko u toku trudnoće osećate pojačan umor, jaku glavobolju i probleme sa vidom, obavezno se obratite lekaru. Velika je verovatnoća da je vaše telo jednostavno pod velikim stresom i naporom, jer održava u životu dva organizma. Ipak, zakažite termin kod ginekologa, za svaki slučaj. Ako se ispostavi da je sve u redu, lakše ćete spavati, a ako se uoče rani simptomi preeklempsije i povišenog krvnog pritiska, preduzimaju se jednostavne medicinske mere, koje će i vama i bebi olakšati život.
NAJPOPULARNIJI Komentari