Ne zove se trudnoća bez razloga drugo stanje - tokom tih 9 meseci naš organizam zaista drugačije funkcioniše. Različite hormonalne promene, od kojih se u prvom redu ističe porast progesterona, između ostalog utiču i na slabljenje imuniteta, pa su buduće mame podložnije različitim infekcijama, kao i prehladama, ali i gripu, pogotovo onda kada im je sezona. Do toga dolazi zato što se čitav imuni sistem angažuje tako da zaštiti bebu. Svakako, treba se čuvati, biti oprezan, konzumirati vitamine i minerale, pre svega putem zdrave i raznolike ishrane, ali to i dalje nije garancija da vas nešto neće "zakačiti".
A šta je u tom slučaju potrebno da znate kada su grip i prehlada tokom trudnoće u pitanju, i da li je dozvoljeno vakcinisati se, saznajte u nastavku.
NE PROPUSTITE: Nauka dokazala da je trudnoća zarazna - šta to znači?
Ono što je na prvom mestu potrebno da znate jeste da tokom trudnoće nisu dozvoljeni lekovi koje inače koristite kada se razbolite - razni praškovi, septolete, sprejevi za grlo, kao i antibiotici u slučaju bakterijskih infekcija, jer oni mogu uticati na razvoj ploda. Ovo posebno važi tokom prva tri meseca trudnoće, kada se dešava organogeneza embriona, koja je ključna. Naravno, ukoliko se desi da se razbolite, uvek je potrebno da se prvo konsultujete sa lekarom, pre nego što se odlučite za primenu bilo kakve terapije, pa i one koja je na prirodnoj bazi.
Ipak, pomenimo neke od bezbednih načina koji vam mogu biti korisni u slučaju da se prehladite, sa propratnim simptomima kao što su bol u grlu, zapušen nos, glavobolja i sl. Najvažnije je da što više odmarate i da unosite što više tečnosti - vode, prirodnih ceđenih sokova, čajeva (neki nisu preporučljivi poput zelenog jer obiluje kofeinom, a smatra se da je posteljica proposutljivija kada je u pitanju ova supstanca). Protiv zapušenog nosa možete da primenite inhalaciju.
Dakle, trudite se da ojačate imunitet medom, limunom, belim lukom, možete da stavljate i neke prirodne obloge - npr. od krompira, a ukoliko bude bio potreban i lek, lekar će odlučiti da li će vam ga prepisati. Dakle, temperaturu skidate na prirodni način, a ukoliko pređe 38, 5 stupnjeva, opet treba da se konsultujete sa lekarom.
Kod gripa su simptomi intezivniji - malaksalost, bol u mišićima, ali je princip borbe protiv njega isti - strogo mirovanje, što više tečnosti, toplih napitaka, vitamina.
Foto: izvor
Sada pitanje koje je dugo bilo tabu tema - da li treba i da li je bezbedno vakcinisati se tokom trudnoće protiv gripa? Ranije se to nije smatralo poželjnim, ili je samo vladala takva psihološka klima, što se posebno odnosi na prvi trimestar trudnoće kada su procentualno najčešći pobačaji, ali već duže vreme se govori o pozitivnim stranama vakcinacije, naročito onda kada se proceni da bi se epidemija mogla poklopiti sa poslednjim trimestrom trudnoće, a kako bi se izbegao rizik od prevremenom porođaja.
Šta je još potrebno znati? Dobijanjem vakcine, trudnica stiče antitela, koja se prenose i na bebu, pa onda imunitet zadržava i u prvih 6 meseci života. Inače se nakon toga u brojnim zemljama preporučuje i vakcinacija novorođenčadi, jer se smatra da je period do druge godine posebno osetljiv.
Svakako, o ovim temama je uvek najbolje savetovati se sa svojim lekarom i pedijatrom.
NE PROPUSTITE: Kako treba da reagujete na detetov plač po savetu stručnjaka
Mi se nadamo da smo uspeli da vam razjasnimo barem neke nedoumice.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari