Sasvim je logično da će roditelj uvek biti osetljiv na plač svog deteta, i da će mu prva pomisao biti da nešto nije u redu i da treba da reaguje. Naravno, dete plače iz različitih razloga - počevši od plača kao jedinog načina komunikacije što je prisutno kod novorođenčadi, do plača deteta kada ga nešto boli, ali i do plača bez razloga ili iz hira. U svemu tome se postavlja pitanje kako da roditelji znaju kada i kako treba da reaguju na detetov plač?
Odgovore na ovo pitanje, kao i korisne savete, potražite u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Zašto deca uvek imaju svog omiljenog roditelja - reč psihologa
Kako biste znali koji je ispravan način reagovanja na plač deteta vas kao roditelja, evo informacija na tu temu koje je važno da znate.
Plač ne mora da znači negativnu emociju
Foto: izvor
Svi mi polazimo od sebe - plačemo onda kada izražavamo negativnu emociju, ili neko stanje koje nam je neprijatno. Ipak, kod male dece, pri čemu mislimo u prvom redu na onu između 12 i 36 meseci starosti, plač uopšte ne mora da komunicira negativnu emociju.
Dete može da plače i zato šro je zbunjeno, uzbuđeno, pa čak i srećno, jer je plač način komuniciranja kojim je dete najbolje ovladalo, za razliku od verbalne komunikacije koja mu je još uvek nepoznata. Dakle, prvo i osnovno, nije svaki plač deteta razlog za zabrinutost roditelja.
"Nemoj da plačeš" vam neće pomoći
Iako je ova reakcija spontana, ona nema zaista nikakvog efekta, naročito ukoliko pojačate intonaciju. Dete će to razumeti samo kao da ste neprijateljski nastrojeni, i nastaviće da plače iz revolta. Tako im samo šaljete poruku da vas ne interesuje njihova emocija koja je prouzrokovala reakciju plača. Umesto toga je važno da uvek pokažete empatiju.
Ne odvlačite pažnju
Sigurno svi znate za onaj trik kada dete počne da plače, a vi mu odmah pred nos poturate omiljenu igračku kako biste skrenuli njegovu pažnju. Iako ovo možda trenutno deluje, kako stručnjaci ističu, dugoročno nije najbolja strategija, jer se tako ne povezujete dublje sa detetom, plus skoro je izvesno da će u određenom trenutku omiljena igračka postati nedovoljan razlog da sprečite dete da određene emocije izrazi plačem.
Stanite na stranu deteta
Foto: izvor
Sada smo došli do onog dela kako treba konkretno treba da reagujete na detetov plač. Dete ne sme da oseti vaš prekor, već da ste u istom timu. To je jedini način da će se njegov plač umiriti. Uvek recite detetu da ga volite, da razumete, da je u redu što sada plače, pogotovo ako znate šte je izvor njegove frustracije, i koliko god on vama bio beznačajan.
Naravno, ako primetite da dete plače iz hira, ne treba previše da da upinjete oko njega u tom trenutku - da treba da pokažete empatiju, ali i da ga pustite da se "isprazni" i da mu plač jednostavno dosadi.
NE PROPUSTITE: Kako da prepoznate simptome rotavirusa kod svog deteta
Nadamo se da su ovi saveti bili od pomoći svima vama dragim roditeljima.
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari