Kada su naši mališani u pitanju, naročito u prvim godinama svog života, roditelji posebno strepe nad svakom promenom koju kod njih primete. I dok su neke od njih uobičajene i očekivane, neke mogu biti i u vezi sa redovnim dečjim bolestima, od kojih se jednostavno ponekad nije moguće izolovati. Naravno, ne treba paničiti, ali ne treba biti ni suviše ležeran, pa zanemariti određena stanja, koja zahtevaju posetu lekara. U vezi sa tim, rotavirus je stomačna infekcija, javlja se najčešće kod beba i dece u prvih par godina života, mada nije isključena ni kasnije, i nije isto što i običan stomačni virus. Najčešći je uzročnik dijareje kod dece. Bitno je odreagovati na vreme, kako bi se smanjila mogućnost za eventualnim komplikacijama.
A kako da prepoznate simptome rotavirusa kod deteta - detaljnije u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Stres usled povratka u školu - kako da pomognete detetu
Pre nego što se detaljnije posvetimo temi, naglasimo da je uvek najbolji izbor, kada primetite kod svog deteta određene promene, konusultovati se sa pedijatrom. Ipak, od pomoći može biti i kada su roditelji potkovani određenim informacijama, kako ne bi prevideli određenu situaciju.
Prvo, osvrnimo se na one najtipičnije simptome kada je rotavirus u pitanju:
- Mučnina i povraćanje
- Dijareja
- Visoka temperatura
- Bol u stomaku i grčevi.
Ono što je najviše problematično usled rotavirusa je zapravo dehidratacija deteta, koja može biti uzrokovana pomenutim simptomima, odnosno stanjima.
Kako razlikovati rotavirus od iritacija izazvnih hranom?
U principu, kada je hrana u pitanju, radi se o blažim simptomima, i vreme njihovog krajanja je primetno kraće. Takođe, moguć je i potpun izostanak nekih od simptoma, poput dijareje.
Foto: fox2now.com
Dalje, pomenimo i kako se rotavirus tretira medikamentima. Ono što roditelj nikako ne treba da radi jeste da svom detetu daje antibiotik za koji zna da kod njega dobro reaguje. Zapravo, antibiotici ovde neće biti ni od kakve koristi, već suprotno - mogu dovesti do npr. akutne dijareje. Medicinski tretman se ovde uvek zasniva na tome da se nadoknadi tečnost i izgubljeni minerali i elektroliti.
Stoga, i pre nego što odvedete dete kod lekara, a da ima pomenute simptome, potrudite se da konstantno unosi po manje količine vode. Takođe, redovno proveravajte temepraturu.
Posebno treba biti oprezan kada su u pitanju deca do dve godine starosti, jer je rotavirus po njih posebno agresivan. Kada je u ovom slučaju dehidratacija u pitanju, alarmantni su sledeći simptomi: Kada primetite da se beba ne znoji, da nije urinirala duže od 3 sata, kao i kada ima problem sa disanjem.
NE PROPUSTITE: Da li ste znali u čemu bebe najviše uživaju kada su u maminom stomaku
Verujemo da su vam ove informacije bile od koristi. Ipak, u svakom slučaju, ponovimo još jednom, uvek je najbolje i najsigurnije da se obratite pedijatru, a ne da preduzimate nešto na svoju ruku.
Naslovna foto: www.cdc.gov
NAJPOPULARNIJI Komentari