Od ponedeljka do petka svakodnevno smo na poslu - minimum 8 sati. Nekad nas zakači i koji vikend ili prekovremeno. Kada zaključimo radnu nedelju, jasno nam je da smo sa kolegama i na radnom mestu, proveli najviše vremena. Zadesi se da sa zaposlenima, šefovima i direktorima, provedemo više vremena nedeljno nego sa svojim najbližima. Baš zbog toga, atmosfera na poslu bi trebalo da bude prijatna i kolegijalna, bez dodatnog stresa. Nažalost, to nije uvek slučaj, a mobing nije zaobiišao ni koordinate naše zemlje. Kako da prepoznate mobing i da li ste i sami žrtva, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: 9 navika koje najviše utiču na nastanak stresa
Mobing je psihičko nasilje, koje najčešće ima za cilj da natera žrtvu da napusti firmu. Nerešeni konflikt je uglavnom problem koji rezultira mobingom. Mobing se kod nas često previdi, pa se smatra sastavnim delom "muke" na poslu. Međutim, višegodišnje psihičko zlostovljanje na radnom mestu, može imati značajne psihofizičke posledice po radnika.
Borbi protiv mobinga se ne posvećuje dovoljno pažnje, jer se neke karakteristike i ponašanja koja spadaju pod mobing, pravdaju jednostavnim stresom na poslu. U mobing spadaju i uporno ogovaranje i širenje dezinformacija, namerno nagomilavanje posla samo jednom zaposlenom, izvrgavanje ruglu psihičkih i fizičkih karakteristika, uporna i neopravdana kritika i seksualno uznemiravanje. Radnici često ostaju zbunjeni ovakvim ponašanjem nadređenih ili kolega, pa čekaju da se situacija sama razreši i ne vide drugi izlaz.
Ako primećujete nasilno ponašanje od strane kolega, koje je progresivno i traje duži vremenski period - velika je verovatnoća da ste žrtva mobinga. Imajte na umu da mobing retko kada prestaje sam od sebe. Ako ostanete pasivni, mobing će prestati jedino vašim odlaskom, ili odlaskom nasilnika iz firme. Raspitajte se da li i druge kolege dobijaju sličan tretman od mobera. Ukoliko vas je više, pružite jedni drugima podršku i obratite se instancama koje su odgovorne za rešavanje problema. Obratite se HR, odnosno kadrovskoj službi. Ako shvatite da je vaš odlazak jedini mogući izlaz iz pakla zvanog mobing, znajte da otkaz nije znak vaše slabosti, već znak slabosti organizacije ili društva.
NE PROPUSTITE: Greške na razgovoru koje vas mogu koštati posla
Takođe, vodite računa da se mobingom naziva isključivo psihičko nasilje među zaposlenima. Dakle, neprijatnosti koje doživljavate od klijenata, pacijenata i saradnika, iako stresne, ne spadaju pod mobing. Mobing će trajati dok vi dozvolite da traje. Svesni smo da je gubitak posla u današnjim okolnostima, snažan udarac za vas i vaš porodični budžet. Međutim, poseldice dugoročnog mobinga, mogu biti fatalne po vaše mentalno i fizičko zdravlje.
NAJPOPULARNIJI Komentari