Sa smenom godišnjih doba smenjuju se i naša raspoloženja - pa iako se isprva obradujemo snegu i zimskim čarolijama, ipak uskoro jedva čekamo da grane prolećno sunce i da se vreme prolepša. Međutim, često se sa tim prolećnim vremenom jave i znaci umora, malaksalosti, pa i depresivnog raspoloženja, a ponekad je sve to udruženo i sa prehladama i virusima kojima naš organizam podlegne tokom prelaznog perioda. Zbog čega ovakva reakcija našeg tela ukoliko smo već toliko jedva čekali da se vreme prolepša?
U pitanju je tzv. stanje prolećnog umora, a kako da sprečite njegove simptome, saznajte u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Istine i zablude o jajima u ishrani - sve što možda niste znali
U principu, sasvim je normalno da naš organizam reaguje burno na nagle promene. Tokom zimskom perioda on je bio uspavan i usporen, a sad se prilagođava drugačijem ritmu i prirodnom ciklusu. Prolećni umor osim nedostatka snage karakterišu i nervoza, mrzovolja, depresivna raspoloženja.
Šta možemo da uradimo po tom pitanju? Kao i uvek, značajan uticaj ima hrana. Tokom zime smo svi jeli jaču hranu, masniju, a smanjeno smo unosili sveže namirnice, naročito povrće, pa je promena u jelovniku prva i ključna stvar. Neophodno je da pređete na lakšu ishranu, i da svoj organizam opskrbite određenim vitaminima i mineralima, kojih je možda manjkalo tokom prethodnog perioda.
U principu, ono što je vašem organizmu potrebno jeste detoksikacija, i to će se sigurno odraziti i na to kako se osećate. Uključite što više antioksidanasa, bobičastog voća koje podiže imunitet, poput malina, borovnica itd, a neophodno je i da pređete što više na ishranu koja se bazira na povrću. Ključ je u zelenom lisnatom povrću, ali i u celeru i peršunu, koji su snažni antioksidansi.Osim toga su i odlični diuretici, pa će vas osloboditi nadutosti i viška tečnosti. Ujedno ćete biti i zadovoljniji svojim izgledom.
Foto: izvor
Osećaj umora ćete najlakše savladati ako povećate unos magnezijuma, koji je napre sadržan u namirnicama poput spanaća, blitve, ali i u susamu, semenkama bundeve, bademu.
Ipak, priča se ovde ne završava. Naučno je dokazano da je fizička aktivnost, odnosno vežbanje napolju, jako efikasna u sprečavanju simptoma prolećnog umora. I to jeste logično- nakon zime vreme je da izađemo napolje i da dišemo punim plućima. Ukoliko niste u formi, krenite lagano, sa pola sata šetnje dnevno. Ne zaboravite da se ujutru kada se probudite protegnete i da uradite par laganih vežbi. Ovo sve posebno važi ukoliko radite u kancelariji.
Uz primenu ovih saveta i pre zvaničnog dolaska proleća, sigurno ćete se osećati bolje i bićete raspoloženiji.
NE PROPUSTITE: Simptomi različitih alergija koje često tumačimo pogrešno
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari