Kada je nega lica u pitanju, jedna od glavnih tema, ako ne i ona koja je najviše u fokusu, jeste nega koja treba da uspori starenje i da nam pomogne da zadržimo svoj mladalački izgled. Kako bi to zaista bilo moguće, kao prvo sa njom treba krenuti na vreme, što znači već u drugoj polovini dvadesetih preventivno, i nastaviti i tokom kasnijih godina. A, kao drugo - treba izabrati prave proizvode. Svakako, kao pravi izbor nam se uvek nameće i one što se preporučuje od strane kozmetičkih kuća u ove svrhe, ali spre svega je važno da mi sami budemo što bolje edukovani, i da znamo šta je to što treba da piše na etiketi jednog anti-age proizvoda, kako bismo znali da je zaista dobar.
Tako se u poslednje vreme sve više priča o magičnom anti-age dejstvu polihidroksi kiseline tj. PHA sastojka. Više na ovu temu saznajte iu nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: Kada treba da izbegavate alkohol u nezi lica, a kada vam koristi
Ukoliko ste od onih koji su brižni u pogledu nege kože lica, onda su vam verovatno poznati termini alfa (glikolna, mlečna kiselina) i beta (salicilna - poznata po dejstvu protiv upalnih procesa kože) hidroksi kiseline, koje su jedne od glavnih sastojaka u proizvodima namenjenima za piling kože lica, koji se svakako preporučuje kao deo redovne rutine.
Ipak, odnedavno se sve više priča o polihidroski kiselinama i njihovoj ulozi u okviru nege.
Šta su PHA i po čemu se razlikuju od malopre pomenutih alfa (AHA) i beta (BHA) hidroksi kiselina?
Kako dermatolozi objašnjavaju, radi se o tzv. drugoj generaciji AHA, i najpoznatije od njih su galaktoza, kao i laktobionska kiselina. Za njih takođe možemo reći da imaju funkciju uklanjanja mrtvih ćelija sa površine kože, čineći je mekšom i zaglađenom, ali prodiru još dublje u svom delovanju od AHA, tako da se njihov efekat ne odnosi samo na taj spoljašnji sloj, već doprinose regeneraciji i dubljih slojeva kože lica.
Da se zaustavimo ovde i pokušamo da objasnimo kakve to veze ima sa anti-age delovanjem? Naime, prodiruću dublje u samu kožu, PHA, kako dermatolozi ističu, sprečavaju smanjenje elastičnosti kože, kao i smanjenje zaliha kolagena, koji je ključan protein u vezivnim tkivima, i od njega direktno zavisi njegova mladolikost. Svakako, ni PHA nemaju moć da spreče proces starenja, ali mogu da ga uspore.
I ono što treba posebno istaći, a u vezi je i sa načinom ishrane i njenim uticajem na kožu odnosno na pojavu bora, jer danas je u ishrani svih nas značajno prisutna industrijska hrana, pa smo izloženi procesu glikacije, koji direktno utiče i na elastičnost kože i produkciju kolagena u negativnom smislu.
Foto: izvor
E sad, kako se preparati sa PHA kiselinama ponašaju na vašoj koži spram njenog tipa? Prvo, AHA kiseline odgovaraju normalnoj do suvljoj koži, BHA masnijoj i mešovitoj, tj. onoj koja je sklonija aknama i bubuljicama, PHA se odlično ponašaju i kod ovih, ali i kod osetljivog tipa kože.
Međutim, u preparatima i kremama su često sadržani kokteli sa sva tri tipa hidroksi kiselinama, što bi trebalo da izbegavate u principu ako imate osetljivu kožu.Uglavnom, kakvu god kožu da imate, sa PHA nećete pogrešiti.
Štaviše, veći molekuli koje PHA sadrži nisu agresivni po vašu kožu, pa se slobodno možete odlučiti ove preparate bez bojazni da vam hemijski sastav neće odgovarati. I ne zaboravite da ćete postići dvostruki benefit - osim što uklanjate mrtve ćelije sa kože lica, takođe i postižete anti-age efekat.
NE PROPUSTITE: Efikasna japanska metoda koja uklanja bore oko očiju
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari