Da li ste čuli za ,,gerijatrijska trudnoća'' - ne baš lep i laskav termin, kod nas poznat i kao ,,starije prvorotke''? To je termin koji podrazumeva trudnoću nakon 35. godine života majke. Statistike svetske zdravstvene organizacije beleže značajan porast u procentu žena koje se odlučuju za prvu trudnoću u kasnijim godinama, tačnije nakon 35, a čak raste i broj onih koje prvo dete dobiju između 40. i 44. godine života. Uzrok tome je svakako savremeno doba i svi izazovi koje ono nosi za jednu savremenu ženu, problemi sa neplodnošću od kojih pati sve veći broj parova i drugi. Ali to svakako nije tema ovog teksta.
Danas želimo da se osvrnemo na tri stvari koje treba da znate ukoliko spadate među žene koje će nakon 35. godine po prvi put postati majke.
Pogledajte i: NEOBIČNE ISTINE O TRUDNOĆI O KOJIMA LEKARI RETKO GOVORE
Da se osvrnemo najpre na prednosti koje nosi trudnoća u poznijim godinama...
Benefiti za majku i dete
Neka istraživanja su dokazala da deca rođena od majki u poznijim godinama (+35) su zaprvo pametnija i viša! Što se tiče majki, istraživanja kažu da majke koje su kasnije rodile žive duže i ne samo to - dolazi do usporavanja propadanja moždanih ćelija, a smanjuje se i rizik od gubitka memorije u kasnijim godinama života.
Takođe, neka psihološka istraživanja tvrde da žena koja kasnije ostane trudna je sigurnija u sebe, već je izgradila karijeru, u većini slučajeva ima bolja primanja, pa je i opuštenija u ulozi majke.
Međutim...
Veći rizik
Iako je trudnoća nakon 35. potpuno normalna stvar, treba da znate da ona sa sobom nosi izvesne rizike. Prema istraživanjima Mayo Clinice, žene koje kasnije ostanu trudne, mogu se susresti sa nekim od sledećih problema:
- visok krvni pritisak
- razvoj gestacijskog dijabetesa
- prevremeni porođaj ili rađanje bebe sa manjom kilažom
- neophodnost porođaja carskim rezom
Takođe povećan je rizik i od razvoja bolesti poput Daunovog sindroma, autizma, veći rizik od pobačaja i gubljenja trudnoće, teži porođaj...
Iako je lista pomalo zastrašujuća, statistike pokazuju da su ovakve komplikacije daleko od pravila. Svaka trudnoća je priča za sebe i ako se odlučite za bebu nakon 35. svakako treba nešto više da se čuvate nego mlađa žena, ali ne i da se opterećujete bezrazložnim brigama, jer to ne znači da ćete se nužno susresti sa bilo kojim od problema.
Mogućnost višestruke trudnoće
Statistike takođe kažu da sa poznijim godinama raste mogućnost od blizanačke i generalno trudnoće sa više beba.
Mogućnost da će žena ostati trudna sa blizancima nakon 35. godine raste, jer u kasnijim godinama reproduktivnog života žena razvija mogućnost oslobađanja više jajnih ćelija. Ako uzmemo u obzir i da žene nakon 35. godine u najvećem broju slučajeva ostaju trudne putem veštačke oplodnje onda je statistika i više nego logična. Tokom procesa vantelesne oplodnje uvek se ubacuje više embriona kako bi se povećala šansa za uspešnost procedure.
Sama blizanačka trudnoća se smatra rizičnom, pogotovo ukoliko dolazi nakon 35. godine.
Svakako ako želite dete nakon što ste napunili 35 godina, treba da ga imate, bez obzira na moguće faktore rizika. Ovo je savršemeno doba, trudnoće se strogo kontrolišu i mogućnost javljanja bilo kakvih problema se svodi na minimum.
NAJPOPULARNIJI Komentari