Kako statistike govore, sve se više parova i kod nas i širom sveta opredeljuju za vantelesnu oplodnju, pre svega zbog neuspelih pokušaja da žena ostane u drugom stanju, što često traje godinama. O sterilitetu se govori kada se trudnoća ne desi nakon godinu dana intezivnog rada na istoj. Naravno, postoje različite vrste i oblici steriliteta. Pitanje koje ćemo u ovom tekstu postaviti jeste kako da znamo kada je pravo vreme za vantelesnu oplodnju, šta ona sve podrazumeva, kao i šta sve treba da znate o ovoj medicinskoj metodi, o kojoj se definitivno ne priča dovoljno.
U nastavku detaljnije na ovu temu.
NE PROPUSTITE: Najlepše pesme za decu
Kada se predlaže vantelesna oplodnja? Ona se preduzima kada se konstatuje neplodnost, i to uglavnom u sledećim situacijama - prilikom ustanovljavanja entometrioze, izostanka ovulacije, oštećenja jajovoda, problema sa matericom, kao i zbog slabe pokretljivosti spermatozoida.
Sada da definišemo sam pojam vantelesne oplodnje. Kao što sam naziv kaže, do oplođenja jane ćelije dolazi van tela. Kako? Ženska jajna ćelija se izdvaja, pa se zajedno sa muškom spermom stavlja u laboratorijsku posudu u kojoj se čuva pod posebnim uslovima. Prosec se pomno prati kako bi se uočila oplodnja i deljenje ćelija. Kada se jajašće razvije u embrion koji ima od 2 do 7 ćelija, može se vratiti u žensko telo. Naravno, da li je vantelesna oplodnja za vas i vašeg partnera pravo rešenje i u kom momentu najbolje ćete ustanoviti u konsultaciji sa vašim ginekologom. Na primer, onima koji su mlađi od 35 godina se ova metoda predlaže uglavnom nakon godinu dana pokušaja ostajanja u drugom stanju, a starijima od 35 i nakon 6 meseci. Svakako, prvo vas vaš ginekolog upućuje kod specijaliste za plodnost, koji vrši procenu i preduzima neophodne preglede.
Ono što je takođe bitno da znate jeste da u slučaju dolaska na vantelesnu, prvo je neophodno uraditi čitav niz testiranja, koja su obavezna. Verujemo da bi vam značilo da i o njima saznate nešto preciznije. Naravno, to su u prvom redu testovi za plodnost kod žena - provera hormona, ustanovljavanje zašto ovulacija nije redovna, kao i pregled jajovoda i materice kako bi se ustanovilo da li postoji neka fizička blokada. Pomenimo da su testovi na hepatitis i HIV takođe deo procedure. Preduzimaju se testovi plodosti i za muškarce, što podrazumeva broj i pokretljivost spermatozoida.
Kada se izvodi vantelesna oplodnja to se čini u periodu ovulacije, koja se često podstiče od strane specijaliste određenim medikamentima. Utvrđivanje da li su jajašca zrela za oplodnju se vrši putem ultrazvuka, i to više puta tokom ciklusa. Prilikom zahvata žena je pod totalnom ili lokalnom anestezijom, a jajašca se vade pomoću specijalne igle. Muškarac daje uzorak sperme na sam dan oplodnje, koja se vrši kao što smo opisali na samom početku ovog teksta. Kada se embrion usadi u matericu, potrebno je da mirujete nekoliko sati, a da li se jajašce "primilo", tj. da li je vantelesna oplodnja bila uspešna trebalo bi da se zna kroz dve nedelje od tog momenta.
Uspešnost ovog procesa zavisi od više faktora - koji je uzrok neplodnosti, starosno doba - što ste mlađi veće su šanse. Takođe, kod vantelesne su uvećane šanse za viseštruku trudnoću, što je opet svojevrsni rizik za samo njeno održavanje. I još jedna bitna napomena - preostala i neiskorišćena jajašca se mogu zamrznuti, što znatno olakašava i ubrzava proces sledeće vantelesne oplodnje, u slučaju da prva nije bila uspešna.
NE PROPUSTITE: Prenatalni vitamini neophodni za vas i zdravlje bebe
Verujemo da su vam ove informacije bile od velikog značaja.
NAJPOPULARNIJI Komentari