Kada su ljubavne veze u pitanju, pogotovo one koje su ozbiljne i na putu da prerastu u brak, stvari nisu uvek tako jednostavne i vedre - u znaku leptirića u stomaku i cvetića u glavi. Voleti svog izabranika znači i podržavati ga, razumeti, i ne biti fokusiran samo na sebe. Kako pojedina istraživanja psihoterapeuta pokazuju nije retko da se ljubavni parovi susreću sa depresijom, koja se javi kao stanje kroz koje prolazi jedan od partnera, ali koje svakako utiče na oboje, kao i uopšte na vezu i odnos u njoj. Blsikost sa voljenom osobom tada treba da znači pre svega prepoznavanje tipičnih simptoma, a potom i podrška kako biste zajedno lakše prošli kroz taj period. ipak, to ponekad nije tako jednostavno, jer su znaci depresije često prikriveni, i teško ih je isprva prepoznati, a uglavnom ni onaj koji se suočava sa depresijom iste nije svestan.
U nastavku vam otkrivamo kako da prepoznate kada vaš partner pati od depresije.
NE PROPUSTITE: Pravila u ljubavnim vezama koje morate da poštujete
Uvek je negativan
Ukoliko primetite da je vaš partner postao izrazito pesimističan, kao i da na lepe vesti uvek reaguje negativno, to bi mogao biti prvi znak da njime ovladala depresivna osećanja.
Kada kod voljene osobe ne primećujete radost koja je ranije bila prisutna, i kada svaki dan izgleda kao da su mu sve lađe potonule, kad za to ne postoji opravdan razlog, ili da mu neko stalno drma kavez, onda je definitivno vreme da porazgovarate.
Povlači se u sebe
Iako ste ranije prvodili sate i sate u zajedničkom razgovoru i smehu, sada se vaš partner sve više osamljuje i vidno izbegava ne samo vaše, već i društvo svojih prijatelja i porodice. Potreba za samoćom je normalna ukoliko je povremena i ukoliko nije obrazac ponašanja koji se svakodnevno ponavlja.
Asocijativnost vašeg partnera treba da počme da vas zabrinjava u onom momentu kad primetite da je sa istom u vezi i ćudljivo i melanholično raspoloženje.
Ne vodi računa o svom izgledu
Bez obzira da li je kicoš, ili je sasvim prosečan kada je potreba za sređivanjem u pitanju, izazita nemarnost po pitanju fizičkog izgleda ili odabiru garderobe prilikom npr. odlaska za posao, još jedan je simboličan izraz opšte nezainteresovanosti, koja je karakteristična za stanje depresije.
Kratak fitilj
Svađe u vezi su sasvim uobičajena i normalna stvar, koja podrazumeva međusobna neslaganja, ali koja se uvek prevaziđu uz konstruktivan razgovor, osim ako se ne odnose na razlike koje su za bilo u vezi nepremostive.
Međutim, ukoliko vaš partner pada u vatru i zbog najmanje sitnice, koju ranije ne bi čak ni primetio, onda je to jasan pokazatelj razdražljivosti, takođe specifične za depresivna osećanja.
Postaje fatalista
Još jedan od tipičnih znakova depresije - kada vaš partner sve krene da prima ka srcu, od sebe pravi žrtvu, i ceo svet mu je pred očima u crno -belim nijansama. Nedostatak realnog sagledavanja stvari, kao i samokritičnosti, takođe je simptomatično u pogledu naše teme.
Problem sa donošenjem odluka
Stanje depresije uvek podrazumeva nezadovoljstvo sobom, a iz jednog takvog hroničnog nezadovoljstva uvek proističe i nedostatak samopouzdanja. To se naravno odrazi na sve segmente života - i privatne i poslovne, a uglavnom se ogleda u problemu sa donošenjem odluka, i to od onih najbanalnijih do onih značajnijih.
Manjak seksualne želje
Foto: rd.com
I naposletku još jedan pokazatelj da je vaš partner u depresiji, koji ne treba da ga zanemarite. Nedostatak želje za bliskošću, što se odnosi svakako i na intimne odnose, tipičan je simptom depresije.
NE PROPUSTITE: intimni odnosi u vezi: Šta je mit, a šta istina?
U svakom slučaju, ukoliko primetite neke od od pomenutih obrazaca ponašanja, vreme je da iskreno razgovarate o tome sa svojim partnerom, kao i da mu pre svega pokažete ljubav i podršku.
Naslovna foto: know.baidu.com
NAJPOPULARNIJI Komentari