Bez obzira da li ste brineta, crvenokosa ili plavuša, postoji nekoliko bazičnih stvari koje morate da znate kada je u pitanju održavanje kose tokom hladnih zimskih meseci. Naime, kao i svaki, tako i ovaj period godine podrazumeva određene specifičnosti u pogledu vremenskih prilika, kao što su hladan vazduh, vetar, snežne padavine, ali i nagle temperaturne razlike između prostorija koje se greju, i niskih temepratura napolju. Sve to nesumnjivo utiče i na kvalitet naše kose, odnosno dlake, čineći je dehidriranom i sklonom lomljenju. Naravno, u slučaju kada je kosa tretitana farbom, onda svakako dodatno treba unaprediti negu. Ali, o svemu tome detaljnije u nastavku.
Otkrivamo sve o nezi farbane kose tokom zime - za zdravu i blistavu kosu.
NE PROPUSTITE: Zaboravljeni trend frizura ponovo stupa na scenu - mnogi će se oduševiti
Hidratacija i proteinsko tretiranje kose
Foto: hellomagazine.com
Kako bi vaša farbana kosa preživela hladne zimske dane, i sačuvala svoj zdrav i blistavi izgled, potrebno je da joj obezbedite potrebne sastojke, odnosno da je nahranite na način koji je prilagođen vremenskim prilikama.
U prvom redu, kada napolju zazimi, vašoj kosi je potreban protein - to je ono što je iznutra hrani i revitalizuje njenu dlaku. Tačnije, potrebno je da obezbedite pravi balans između vlažnosti, tj. hidratacije kose, koja joj je tokom zime preko potrebna, zbog već pomenutih razloga, jer joj vraća vitalnost i spasava je od suvog beživotnog izgleda, i proteina koji bukvalno popunjava pukotine u dlaci nestale usled tretmana farbanja.
Jednostavno, protein vraća vašoj kosi snagu, jer svaka kosa koja je farbana ima dlaku podložniju gubitku keratina, osnovne materije od koje je dlaka sačinjena.
Pomenimo još jednom važnost hidratacije - nagle temepraturne promene su ubitačne za dlaku, pa je preporuka da je posle svakog pranja tretirate hidrantnim balzamom ili pakovanjem koje se ne ispira, kao i da praktikujete hranljive i hidrantne maske za kosu koje joj vraćaju prepoznatljiv sjaj.
To može biti i neki od prirodnig tretmana, poput onog koji uključuje sastojke kao što su kokosovo ulje i med, a kako da ga primenite saznajte OVDE.
Naravno, kada birate kozmetičke proizvode za negu farbane kose tokom zime, neka to budu oni koji su hidrantni, i koji sadrže proteine.
Dalje, ukoliko ste prirodno svetlije smeđi ili plavi, vi u teoriji imate manje oštećenja vlasi kose pošto vam je potrebno dosta manje izbeljivanja nego tamnijim nijansama. Preporuka je da proteinska pakovanja koja deluju dubinski na strukturu dlake upotrebljavate, recimo, jednom u dve nedelje.
Potom za dame koje su crvenokose najbolje je da koristite šampone za jaču hidrataciju, i to šampone u kombinaciji sa proteinskim pakovanjem ili balzamom.
Ukoliko na primer imate plavu kosu, a vaša osnova je crna kosa, potrebno je da koristite miks hidrantnog šampona i proteinskog pakovanja svaki put kada perete kosu.
Proteinska pakovanja se na kosi drže od 5-15 minuta u zavisnosti od stanja kose i koncentracije proteina.
Sve detalje o raspoznavanju i odabiru proteinskih pakovanja, kao i onih proizvoda koji su kombinovani - hidrantno-proteinski, možete pronaći na OVOM linku.
Farbanje kose
Foto: collective-evolution.com
S obzirom da je naša tema nega farbane kose tokom zime, preporuka je da se tokom zimskih meseci, ukoliko je to moguće, suzdržite od čestog farbanja kose, a pogotovo da to ne radite sami kod kuće.
Ukoliko se već farbate, birjate kvalitetne i proverene proizvode, kao i kozmetičke salone, i nemojte eksperimentisati sa bojama tako što ćete se odlučiti na neke drastične promene.
Zaštita od spoljnih uticaja
Foto: kellikoladish.com
Koliko god primenjilvali preporučene proizvode za negu farbane kose, to nije dovoljna odbrana od hladnoće, mraza, snega. Jednostavno, trudite se da uvek nosite šal i kapu kada se izlažete spoljnim uslovima i niskim temperaturama. Tako ćete svoju dlaku spasiti od isušivanja i pucanja.
Daljhe, pošto sigurno boravite u prostorijama sa parnim grejanjem, to znači da je vaša kosa izložena toplom vazduhu koji je isušuje, i koji podrazumeva veliku temepraturnu razliku u odnosu na spoljašnje uslove.
Stoga, što više otvarajte prozor kako bi ušao svež vazduh, a možete povremeno i da poprksate kosu aktivnim kiseonikom, koji će je čuvati od isušivanja, i obezbediti neophodnu vlažnost.
Takođe, tokom zime kosa je sklona naelektrisavanju, što nije dobro, jer tako dlaka mnogo lakše puca. Kako biste to izbegli, koristite odgovarajuće četke i češljeve napravljene od prirodnih materijala koji ne stvaraju elektricitet. Možete i posle pranja naneti malo kokosovog ulja na krajeve, što će je ujedno štititi od naelektrisanja, ali i hraniti kosu.
NE PROPUSTITE: Vodič kroz farbanje kose - pronađite idealnu boju prema svom tenu
Možete vi to same!
Naslovna foto: greenpeople.co.uk
NAJPOPULARNIJI Komentari