Dragi roditelji, kao što verovatno već znate, u ovo doba godine, zbog boravka u zatvorenom, uglavnom se javlja epidemija varičela, što znači da je moguće da vaše dete, ukoliko ih već nije preležalo, bude zaraženo. Naravno, to nije ništa strašno, ali ipak podrazumeva određeni napor i za roditelje i za dete, a kako biste vi bili sigurni da ste spremni za takvu situaciju, kao i sigurni da sve radite kako treba dok boginje ne prođu, mi smo odlučili da vas detaljno informišemo na tu temu.
U nastavku pročitajte šta sve roditelji moraju da znaju o varičelama.
NE PROPUSTITE: Kakoda izbegnete napade besa - tantrume - kod deteta
Varičele, a u narodu poznate kao ovčije boginje, zarazna su bolest, koja se ubraja u osipne groznice, a izazvana je varičela zoster virusom.
Početni simptomi, po kojima možete prepoznati da je dete obolelo su jednim delom slični tipičnim simptomima gripa, kao što su opšta malaksalost, visoka temperatura i gubitak apetita, ali za varičele je takođe karakteristična i pojava jakog svraba i osipa. Nekad ih je u samom startu teže prepoznati, jer osip može da liči i na obične bubuljice, sve dok se ne pojave tipične ospice u obliku mehurića (vezikula), koje su ispunjene bistrom tečnošću. One se javljaju na glavi, ali i na ostalim delovima tela, i pouzrokuju jak svrab, zbog čega je najčešće teško sprečiti dete da se ne češe, kako kasnije ne bi ostali ožiljci.
Od ovčijih boginja, po statistici, najčešće oboljevaju deca predškoslog uzrasta, koja kada ih jednom preleže stiču doživotni imunitet, ali neretko i mlađa.
Kako se prenose ovčije boginje?
One spadaju u kapljično virusno oboljenje, što znači da se prenose preko vazduha, odnosno kada je dete u kontaktu sa obolelom osobom, kašljanjem, kijanjem. Period inkubacije virusa - od kontakta sa obolelim do ispoljavanja prvih simptoma je od 10 do 21 dan u proseku, a obolela osoba je zarazna i 4-5 dana pre pojave prve ospice, kao i 4-5 dana nakon što su se ospice povukle, odnosno dok se ne pretvore u kraste.
Foto: quranicclinic.com
Ono što je važno jeste da čim roditelj posumnja na varičele, odvede dete kod lekara pedijatra, koji će detaljnim pregledom uspostaviti dijagnozu.
Protiv ovčijih boginja ne postoji specijalan lek, ali je važno da se obolelo dete izoluje od drugih, jer je bolest vrlo zarazna, a naročito od trudnica, kod kojih pojava ovog virusnog oboljenja može ugroziti plod.
Iako u određenim slučajevima - retkim, može doći do komplikacija, poput upale pluća, infekcija oka, pa i meningitisa, uglavnom sve protekne kako treba. Međutim, taj vremenski period dok je dete bolesno, stresan je i za roditelje i za dete, koje je nervozno, iritirano svrabom i mrzovoljno zbog toga što je u izolaciji. Stoga,važno je pridržavati se određenih uputstava kako bi vreme ovčijih boginja u vašem domu prošlo što bezbolnije, i što je navažnije- bez posledica.
Mada je uvreženo mišljenje da dete ne treba kupati tokom te dve nedelje, koliko uglavnom treba vremena da dete preleži boginje, preporuka je da ga ipak svakodnevno osvežite vodom i običnim baby sapunom, samo da vodite računa da ga brišete peškirom tapkanjem, a ne trlljanjem kako ne bi došlo da nasilnog pucanja mehurića, ili otpadanja krasti, što u tom slučaju može ostaviti trajne ožiljke.
Boginje, odnosno ospe, uglavnom prvo izlaze na glavi, tačnije u predelu iza ušiju, pa se onda spuštaju i šire i na ostale delove tela. Ospe na koži traju uglavnom između 7 i 10 dana, nakon čega kraste otpadaju još oko nedelju dana.
Foto: quranicclinic.com
Simptomi
Kao što smo rekli, varičele uglavnom počinju temperaturom, koju ne treba pošto poto obarati, sve do 39 stupnjeva C, kako savetuju lekari. Napomenimo da postoje i slučajevi kada temperatura u potpunosti izostane.
U periodu dok je bolesnik zarazan, treba dodatno povesti računa o njegov ishrani - dete treba da unosi što više tečnosti, pretežno kašastu, a ne čvrstu hranu.
Ukoliko dete u periodu kada bi već trebalo da se oporavi, ponovo dobije temperaturu i izgleda loše, to znači da je verovatno došlo do komplikacija i odmah ga treba odvesti lekaru, koji će primeniti adekvatnu terapiju.
Garderoba treba da bude lagana, široka i 100 % pamučna, zbog svraba i iritacija. Odsecite detetu nokte, kako se ne bi njima češalo i stvorilo veće iritacije.
Kako ublažiti svrab?
Kao što smo rekli, preporučuje se redovno tuširanje i održavanje higijene, a postoje i razni gelovi i praškovi protiv iritirajućeg svraba, koji se mažu direktno na pustule, i ujedno ubrzavaju njihovo isušivanje. Njih, naravno, prepisuje pedijatar, kao i uglavnom lekove protiv alergije, koji takođe ublažavaju svrab. Na primer, rastvor protiv ovčijih boginja sadrži talk, koji isušuje ospice, ali i anestezin, koji ublažava svrab.
Da li su varičele zarazne za roditelje? Da, ukoliko ih nisu preležali u detinjstvu, ali kod većine prolazi bez komplikacija. Takođe, što je dete starije, ono teže podnosi varičele.
NE PROPUSTITE: Kako smo smršale - skinule trudničke kilograme - pogled iz dva ugla
Verujemo da su vam ove informacije bile korisne i da će vam pomoći da vaše dete što bezbolnije preleži ovčije boginje.
Naslovna foto: kobieta.onet.pl
NAJPOPULARNIJI Komentari