Bebin plač je sa jedne strane posve uobičajena stvar, pogotovo ako se radi o novorođenčadima, a sa druge strane, koliko god se trudile da ne bude tako, vrlo stresna situacija za svaku mamu. One koje su se već našle u toj ulozi, znaju da taj plač može da potraje satima, pa i celu noć, i ono što je najneugodnije jeste što se svaka mama tada prirodno brine za svoje dete - da li je sve u redu, da li ga nešto boli, ili je samo gladno. Stoga smo mi tu da pokušamo da pomognemo svim mamama koje imaju male bebe.
U nastavku saznajte koji su najčešći razlozi zbog kojih bebe plaču.
NE PROPUSTITE: Jednostavan način da poboljšate imuni sistem deteta
Bez razloga
Postoji i ta mogućnost - vaša beba može plakati bez ikakvog razloga - sita je, suva, nije joj vruće, nije joj hladno, nema grčeve, ali ipak plače.
Verovatno se radi o tome da privlači vašu pažnju, ali ukoliko primetite da je to suviše često i da je vaša beba nervozna, najbolje je da za svaku slučaj posetite lekara kako bi on utvrdio da li postoji neki drugi uzrok.
Problemi sa spavanjem
Foto: tesco-baby.com
Vaša beba može biti poprilično mrzovoljna ukoliko nije naspavana. Ako je propustila tog dana svoje uobičajene dremke, vrlo je moguće da neće biti u najboljem raspoloženju, a to će vam sigurno i staviti do znanja jedino kako ume - glasnim plakanjem.
Kada procenite da je u pitanju ova situacija, najbolje je da se potrudite da što pre uspavate svoje dete, da je nunate, nosite, i sve što je potrenbo kako bi joj lakše došao san na oči.
Grčevi
Kod većine novorođenčadi javljaju se grčevi, i to započinu dve do tri nedelje nakon rođenja, a konačno prestaju oko trećeg meseca starosti. Jako su neprijatni, i zbog njih vaša beba može biti poprilično glasna kada je plač u pitanju.
Glad
Foto: kidspot.com.au
Vremenom ćete sigurno uspeti da prepoznate kada je vaša beba gladna i pre nego što počne da plače. Ono što je važno da znate da je prvih meseci to i najčešći razlog zbog kojeg vaša beba biva uzmenirena i da vam tako daje do znanja da je vreme za dojenje, ili dohranu, u zavisnosti od toga na koji način je hranite.
Želudačni refluks
Ovo je takođe ne tako retka situacija kod novorođenčadi. Nahrani ste svoju bebu, presvukli je, lepo je spavala, ali ona i dalje plače na sav glas bez prestanka.
Ponekad se desi da se bebama vraća kiselina kroz jednjak iz stomaka, što je vrlo neugodno, i jako utiče na njeno raspoloženje, pa ukoliko primetite da npr. češće podrigne i bljucka nego što je uobičajeno, najbolje je da je odvedete kod doktora.
Vreme za menjanje pelena
Foto: wannabis.ru
Naravno, vi kao svaka mama znate kada je potrebno vašoj bebi da promenite pelene tokom dana. Ipak, ukoliko se ona u sred noći probudi i počne da plače, uzmite u obzir da je moguće da je razlog baš taj, jer je vašoj bebi neprijatno sa mokrim pelenama.
Nedostajete joj
Foto: missw.net
Iako su mama i beba prvih meseci bukvalno nerazdvojne, u određenim momentima kada niste pored svoje bebe, vrlo je moguće da vas ona traži jer joj nedostajete.
Naravno, jedini način da to signalizira jeste da plače. Verovatno želi da je uzmete u naručje i da oseti vaš dodir - u ovakvim situacijama to će biti sasvim dovoljno da ona prestane da plače.
NE PROPUSTITE: Greške u odgajanju zbog kojih dete postaje razmaženo
Uživajte u vremenu sa svojom bebom, uz ovaj vodič će vam barem malo biti lakše da prepoznate pravi uzrok zbog kojeg vaša beba plače. I ne zaboravite da je to za sad ipak njen jedini način komunikacije.
Naslovna foto: livestrongprimalfitness.com.au
NAJPOPULARNIJI Komentari