Savremana žena mora da uskladi dosta toga - posao i karijeru, porodicu, vreme za sebe, vreme provedeno u kuhinji. Iako zvuči kao nemoguća misija, uz dobru organizaciju sve se može postići! Važan deo te ogranizacije su svakako i razni kulinarski trikovi.
Ni same nismo boginje Šive pa da u sito vreme držimo lonac, nunamo bebu, usisavamo kuću i čistimo lavabo u kupatilu i zato razumemo vašu muku i želimo da pomognemo! Danas u želji da postanete kuvarica bez premca donosimo nekoliko saveta u kuvanju koji će vam pomoći da pripremite ribu kao najveštiji kuvar, iseckate luk bez suza ili napravite najsočnije pileće belo meso koje je svet video! Sve je to moguće uz prave trikove!
NE PROPUSTITE: Čista kuća za sat vremena? Moguće je - top saveti!
Saveti za pripremu ribe
Kako biste izbegli da prilikom prženja ribe, ulje prska na sve strane, u zagrejano ulje stavite malo soli i brašna.
Riba pečena na roštilju biće ukusnija i imaće rumeniju koricu, ako je posle svih priprema pospete brašnom.
Postoji način da zamrznuta riba izgubi taj specifičan ukus smrznute hrane i da povrati svoju svežinu, ukoliko je odmrzavate u mleku. Smrznuto riblje meso se nikako ne sme potpuno odmrznuti, jer stajanjem na vazduhu gubi od svog kvaliteta. Zato ribe treba odmrznuti tek toliko, da, ako su prilepljene jedna za drugu, mogu da se odvoje.
Riba će se lakše očistiti od krljušti, ako se prvo istrlja vinskim sirćetom.
Neugodan miris iz tiganja posle prženja, nestaće kada ga obrišete novinskim papirom i operete sirćetom.
Saveti za pripremu luka
Luk, kao što znate ume da nadima i da bude težak za stomak. ipak, postoji trik da bude svarljiviji – dodajte uz luk malo strugane jabuke.
Mladi luk će donekle izgubiti jak miris i ljutinu ako se pre služenja ostavi da stoji nekoliko minuta u hladnoj vodi kojoj se doda malo sirćeta.
Takođe je moguće otkloniti i miris luka sa ruku – potrebno je da vlažne ruke odmah istrljaju solju, kao i da ih posle operete u toploj vodi sapunom. Takođe možete i da ih istrljate talogom od crne kafe.
Oči neće suziti pri sečenju luka, ako se spusti glavica na nekoliko trenutaka najpre u vrelu vodu, a zatim u hladnu.
Komadići luka pri dinstanju brže će omekšati i ravnomerno porumeneti, ako se u toku dinstanja pospu malom količinom šećera.
Luk će imati bolji ukus ako se pre prženja malo prokuva u vreloj vodi.
Očišćen i isečen crni luk ne sme dugo da stoji, jer na vazduhu gubi hranljiva svojstva, postaje težak za varenje i štetan za želudac.
Saveti za pripremu pilećeg mesa
Pileće meso biće belo, sočno i meko ako se premaže limunovim sokom pre nego što se stavi da se prži. Takođe, biće sočno ako se pre stavljanja u pećnicu prelije vrelom masnoćom, koja će sprečiti oticanje sokova.
Meso od starije kokoške brže će se skuvati i biće ukusnije ako se pre početka kuvanja sipa kašika rakije.
Pečeno pile biće ukusnije ako ga prvo dobro posolite, pobiberite, poprskate sokom od jednog limuna i ostavite da stoji pre pečenja nekoliko časova. Takođe, dok je još toplo, prelijte ga belim vinom,kožica će ostati sočna i ukusna.
Saveti za pripremu krompira
Prženi krompir biće znatno ukusniji ako tokom njegove pripreme dodate jedan stručak ruzmarina.
Neoljušten krompir u pećnici brže će omekšati ukoliko prethodno stoji desetak minuta u vreloj vodi.
Nije preporučljivo ljuštiti krompir i šargarepu pre kuvanja jer su vitamini i minerali najviše koncentrisani odmah ispod ljuske.
Pire krompir biće još ukusniji ukoliko mu se doda malo šećera.
Dalje, krompir od kojeg pravite knedle ili pire neće imati grudvice ukoliko ga dok je još vruć propasirate kroz mašinu za mlevenje mesa ili kroz presu za krompir.
Bareni krompir neće dobiti tamnosivu boju ako se iz metalnog suda odmah po završenom kuvanju preruči u drugi sud.
Krompir (u ljusci) za vreme kuvanja neće popucati kada nakon što provri, dodate malo soli.
Tokom pripreme pirea od krompira, krompire treba kuvati u vrlo malo vode, tako da veći deo te vode ispari pri kuvanju, a ostatak da se upotrebi pri mešanju pirea. Mleko dodati po potrebi. Vodu u kojoj se kuvao oljušten krompir možete iskoristiti za pripremanje supa i čorbi, jer sadrži vitamine i hranljive materije.
Prženi krompir će biti ravnomerno slan ukoliko se posoli u toku prženja.
Ulje za pomfrit čak možete koristiti više puta ako se u posudu sa uljem stavi ljuska od jajeta.
Krompir salata je mnogo ukusnija ukoliko je, pored soli, bibera i ulja, začinite belim vinom umesto sirćetom. Salatu začiniti dok je krompir još topao.
Kuvani krompir ne sme dugo da stoji, čak ni u frižideru, jer postaje otrovan, pošto se u njemu razvijaju štetne klice. Ono što preostane posle jela, bolje je baciti.
Saveti za pripremu supe ili čorbe
Supa će biti ukusnija ako se pripremi od dve-tri vrste mesa, npr. junećeg, telećeg i kokošjeg, kao i više vrsta zeleni. Takođe, biće ukusnija ukoliko je posolite tek pošto je provrela.
Ako je goveđa supa mutna, ulupati jedno belance i staviti ga u vrijuću supu. Supa će se izbistriti.
Ukoliko je i posle dugog kuvanja govedina u supi ostala tvrda – izvaditi meso iz vruće supe i staviti ga dva minuta u hladnu vodu, a potom vratiti ponovo u supu i kuvati još desetak minuta.
Goveđa supa biće bistrija ako joj dok se kuva dodate ljusku od jajeta.
Supa je ukusnija ukoliko se kuva lagano, a zelen doda tek kada se odstrani pena sa površine. U supu dodati i čašu hladne vode.
Ako se supa ostavlja za sledeći dan, iz nje supe izvaditi crni i beli luk, koji su odlični začini za supu, jer doprinose razvijanju bakterija, naročito ako je toplo vreme.
NE PROPUSTITE: Najbrži i najlakši načini da očistite rernu
Možete vi to same!
Naslovna foto: sciencedaily.com
NAJPOPULARNIJI Komentari