Svi se slažemo da su ove male crne tačke koje se javljaju stalno ili periodično na koži lica i više nego iritantne. Zato se svi trudimo da našoj koži pružimo adekvatnu negu i da delujemo preventivno, ali na kraju se nekako ispostavi da to nije dovoljno i mitiseri nađu svoj put do površine našeg lica. Ako ste mislili da je u tom slučaju dovoljno da ih samo istisnete i da da ste rešili problem, onda ste nažalost u zabludi. Mitiserima treba pristupiti temeljno i sisitematski, a u nastavku našeg teksta možete otkrite sjajne načine da se konačno rešite mitisera!
NE PROPUSTITE: Važno - proverite da li pravilno koristite proizvode za negu kože
Prvo što je potrebno jeste da dobro upoznate neprijatelja: Šta su zaptavo mitiseri i kako nastaju?
Mitiseri su jedan oblik akni i stanje kože kada je pora kože začepljena. Naime, do takvog stanja dolazi usled pojačanog lučenja sebuma - spoj lipida kojeg stvaraju i izlučuju lojne žlezde u dermisu, usled čega se pore na koži lica začepe, što je potpomognuto i ostacima mrtve kože koji takođe zatvaraju kanale tj. poru kože. Samim tim, dolazi do zapaljenskog oboljenja u kom vrh dlake ne može da izađe na površinu kože. U dodiru sa kiseonikom ovaj inflamatorni proces poprima crnu boju i tako nastaje mitiser kakvog ga poznajemo.
Foto: stylecraze.com
Sada, kada smo definisali problem, možemo pristupiti njihovom rešavanju. Ono što je naša tema jeste: Kako treba tretirati kožu nakon što smo uklonili mitiser?
Nakon što istisnete mitiser, salicilna kiselina treba da bude vaš najbolji prijatelj! Ona pomaže ćelijama kože da se oporave i rešava problem sa začepljenim porama. Preporuka je da je koristite jednom do dvaput dnevno, i to onaj rastvor čija je koncetracija između 2 i 5 %. Dakle, potražite proizvode koji sadrže salicilnu kiselinu i obratite pažnju na, kao što smo u prethodnoj rečenici pomenuli koncetraciju, kako ne biste iziritirali kožu. Na primer, ukoliko primetite da je od kako ste otpočeli sa ovim tretmanom, vaša koža postala suva i suviše osetljiva, obavezno smanjite koncetraciju. Naposletku, kako biste zaista postigli željene rezultate, potrebno je da mesta na koži koja su bila uzurpirana mitiserima tretirate nedelju dana.
Foto: newbeauty.com
Sledeće što treba da ustanovimo je: Šta ne treba raditi nakon uklanjanja mitisera?
Ukoliko mislite da benzoil peroksid takođe može biti od pomoći, naš savet je da ga u slučaju mitisera preskočite. Ovo jedinjenje je odlična opcija kod bubuljica koje su već izašle na površinu, ali ako želite da se na pravi način izborite sa mitiserima, salicilna kiselina je mnogo bolja opcija, jer ona čisti začepljene pore, dok benzoil jedino deluje na bakterije.
Dalje, hidrogen peroksid i alkohol, koje mnogi koriste u tretiranju kože koja je bila pogođena mitiserima, nemaju apsolutno nikakav učinak jer ne deluju na bakterije koje izazivaju akne, tako da nećete postići nikakav rezultata ni u slučaju mitisera ni bubuljica, a iziritiraćete kožu.
Piling - ovaj vid tretmana kao deo redovne rutine nege se aspolutno preporučuje, s obzirom da se na taj način uklanjaju mrtve ćelije kože, koje prouzrokuju začepljenje pora. Preporučuje se kombinacija ručnih i hemijskih pilinga, u zavisnosti od tipa kože.
NE PROPUSTITE: Maske za lice u kućnoj radinosti za blistavu i sjajnu kožu
Dodatno korisni saveti:
- Ukoliko je vaša koža lica sklona pojavi mitisera, prilikom čišćenja koristite sunđerčić umesto peškira za pranje ili pak prstiju: Na ovaj način se postiže dublje prodiranje kozmetičkog sredstva u kožu, pa samim tim i temeljniji efekat čišćenja, što je odlična preventiva za nastanak mitisera.
- Nikako nemojte dozvoliti da zaboravite ili da vas mrzi da skinete šminku pre spavanja, to je poprpilično siguran način da će vaša koža lica odgovoriti mitiserima.
- Hidrirajte kožu redovno i svakodnevno!
- Retinol takođe može biti dobar izbor u borbi protiv bakterija koje izazivaju pojavu mitisera.
- Ukoliko je potrebno, posetite dermatologa.
Foto: authorityremedies.com
Ovo su bili saveti koji su ključni u borbi protiv mitisera i koje definitivno treba da primenite kako biste se konačno izborile sa problemom crnih tačkica. Možete vi to same!
Naslovna foto: twitter.com
NAJPOPULARNIJI Komentari