Sigurni smo da je svako od vas barem u nekom periodu imao iskustva sa dosadnim mitiserima, koji mogu biti veoma uporni. Verovatno ste imali osećaj da dok svi oko vas imaju besprekornu kožu, vi muku mučite sa ružnim mitiserima. Ipak, pre ili kasnije svako doživi svoje iskustvo sa njima. A, to je zato što su mitiseri deo prirodnog procesa koji se javlja kod svih nezavisno od tipa kože. Naravno, bilo bi dobro da naučite što više o njima, njihovim osobenostima, zbog čega i kada se javljaju i šta je neophodno u njihovom tretiranju kad je nega kože lica u pitanju.
U nastavku saznajte sve o mitiserima – o njihovim uzročnicima i adekvatnom tretmanu.
NE PROPUSTITE: 5 razloga zbog kojih je kokos najbolji saveznik vaše lepote
Šta su to zapravo mitiseri? Mitiseri su jedan oblik akni i stanje kože kada je pora kože začepljena. Naime, do takvog stanja dolazi usled pojačanog lučenja sebuma - spoj lipida kojeg stvaraju i izlučuju lojne žlezde u dermisu, usled čega se pore na koži lica začepe, što je potpomognuto i ostacima mrtve kože koji takođe zatvaraju kanale tj. poru kože. Samim tim, dolazi do zapaljenskog oboljenja u kom vrh dlake ne može da izađe na površinu kože. U dodiru sa kiseonikom ovaj inflamatorni proces poprima crnu boju i tako nastaje mitiser kakvog ga poznajemo.
Naravno, uzročnici pojave mitisera mogu biti i spoljni faktori, poput konstantnog korišćenja teške šminke, proizvoda koji su previše bogati uljem, potom loše navike u higijeni kože lice poput neredovnog i neadekvatnog čišćenja, pa samim tim ostaci mrtve kože dovode do začepljenja ćelija kože.
Foto: well-beingsecret.com
Opšte je poznato da je najkarakterističnija pojava mitisera u pubertetskom i tinejdžerskom dobu, pošto su hormonalne promene tada veoma burne i utiču na stvaranje pogodnog tla za razvoj prvih mitisera. Potom, manje poznati slučajevi nastanka mitisera se dovode u vezu sa periodom trudnoće, seksualnim odnosima, kao i lekovima za održavanje trudnoće. Takođe, na pojavu mitisera mogu uticati i preterana konzumacija masne i teške hrane, slatkiša, kao i usled loše i neredovne lične higijene.
Foto: beautysharm.ru
Naravno, uz sva ova saznanja bitno je i da se dotaknemo načina na koji je najbolje da tretiramo problem mitisera. Da biste iskorenili postojeće mitisere, a sprečili pojavu novih najbolje je da se pridržavate nekoliko konkretnih saveta:
- Nemojte nipošto sami istiskati mitisere, već u slučaju njihove pojave to prepustite profesionalcu. Naime, dermatolozi imaju specijalno dizajnirane, sterilne alatke pomoću kojih odstranjuju mitisere sa kože.
- Kada pokušate da sami iscedite mitiser u nesterilnoj okolini, često možete napraviti veći problem, tako što će se isti ti kanali još više začepiti ili čak inficirati.
- Izbegavajte pretesnu odeću i obuću, dozvolite svojoj koži da „diše“.
- Nemojte koristiti one kozmetičke proizvode koji začepljuju pore kože. Kada nanosite puder, uvek koristite podlogu koja upravo svojom namenom treba da spreči začepljivanje pora.
- Izbegavajte sparne prostore i periode dana u kojima je moguće da ćete se isuviše znojiti.
Foto: sheknows.com
Pojava mitisera, iako oni nisu ništa opasno i strašno, može biti uzročnik čak nekih psihičkih oboljenja koja se vezuju za stanje apatije, bezvoljnosti i depresije, i to upravo kod pubetretlija koji se suočavaju sa ovim problemom kože. Adolescenti se u tinejdžeskom dobu susreću sa pitanjima svog identiteta, spoznajom svog tela i svoje seksualnosti, pa se samim tim, ukoliko imaju problem sa kožom i mitiserima, osećaju manje privlačnim i odbačenim od svojih vršnjaka, što može vrlo uticati na njihovo samopouzdanje i kvalitet života u tom razdoblju, a često i ostaviti posledice i u kasnijim godinama njihovog života.
Na kraju, da rezimiramo: mitiseri su normalna pojava i prirodni proces kože, njihovu pojavu ne treba shvatati preterano dramatično, ali naravno treba voditi računa o adekvatnoj nezi kože i i izbegavati sve što doprinosi njihovom nastanku, a o čemu smo govorili u ovom tekstu.
Naslovna foto: handalove.jp
NAJPOPULARNIJI Komentari