Kombinovani tip kože podrazumeva kombinaciju karakteristika svih tipova kože lica. Ono što je verovatno najspecifičnije za ovaj tip kože lica jeste tzv. T zona - masna koža na potezu brade, nosa i čela, kao i često pojava suve kože u predelu obraza i ispod očiju, pa je potrebna prilagođena i drugačija nega u odnosu na specifične delove lica. Dakle, koža lica se masti samo u pojedinim delovima, dok u drugim može biti normalna ili pak, kao što smo već pomenuli, suva. Naravno, ono što je ključno kod ovog tipa, kao i kod ostalih o čemu smo tokom prethodnog perioda dosta pisali, jeste da nega bude adekvatna, a ono čime ćemo se posebno baviti u ovom tekstu jeste čišćenje lica i skidanje šminke kod kombinovane kože. Pročitajte detaljnije u nastavku.
NE PROPUSTITE: Maske za lice u kućnoj radinosti za blistavu i sjajnu kožu
Pre nego što konkretnije pristupimo predlozima i savetima koji su u vezi sa temom, prvo treba da naglasimo jednu bitnu pojedinost kada je kombinovani tip kože u pitanju - paktično bi trebalo da različito tretirate T zonu od obraza. Za T zonu je preporučljivo koristiti kozmetičke proizvode za umivanje i čišćenje sa blagim abrazivnim svojstvom koja će eliminisati mrtve ćelije i ukloniti višak sebuma, te tako sprečiti začepljenje pora i eventualno stvaranje bubuljica. Obraze pak treba tretirati sredstvom sa svojstvima hidriranja, što je prilagođeno suvoj koži.
Ono što je zajedničko i što stvara balans jeste da svakako treba da izbegavate agresivne proizvode koji sadrže alkohol, parfeme, deterdžente
NE PROPUSTITE: Čišćenje lica i skidanje šminke: Suva koža
Dakle, ono što možemo zaključiti iz prethodno pomenutog, jeste da nega i čišćenje kombinovane kože može biti zahtevnije u odnosu na ostale tipove, jer različite regije zahtevaju različit tretman.
Prvo, treba da odaberete adekvatno sredstvo za umivanje - ono mora biti blago i strukture koja je rastvorljiva u vodi. Prepopručljiva su ona gelaste strukture, a ne sredstva koja dosta pene poput klasičnih sapuna jer ona mogu prekomerno isušiti kožu ili začepiti pore. Nikako ne treba da koristite jake kozmetičke proizvode predviđene za ovu namenu, odnosno one koji sadrže sulfate i alkohol - na taj način ćete postići kontraefekat tako što ćete ukoniti prirodna zaštitna ulja kože lica, što vodi ka razvoju upalnih procesa i nastanku bubuljica.
Foto: amazon.fr
Uvek se umivajte sa mlakom vodom kako biste pripremili lice, a sredstvo za čišćenje nanosite prstima - razni sunđeri mogu iziritirati vaše lice. Potom takođe mlakom vodom isperite kožu lica i nežno je obrišite peškirom.
S obzirom da je kombinovana koža osetljiva i sklona upalama, što češće menjajte peškir jer se na njemu skupljaju bakterije.
Potrebno je da se umivate i čistite lice dvaput dnevno - ujutru i uveče. Ukoliko to ne činite redovno, nečistoće i masnoća će se nagomilati u T zoni, što će naposletku rezultirati pojavom bubuljica.
Foto: pamper.my
Pažljivo izaberite toner za lice - mnogi ga koriste nakon tretmana čišćenja kako bi smanjili pojavu proširenih pora. Ono što je važno jeste da nikako ne koristite one koji sadrže alkohol, kao ni sastojke poput mentola, citrusnih ulja i veštačkih mirisa, koji su uvek agresivni za osetljivu kožu.
Preporučuju se i blagi i nežni pilinzi jednom do dva puta nedeljno koji će ukloniti mrtve ćelije kože lica, a za kombinovanu kožu su naročito pogodni oni koji sadrže beta hydroxy kiselinu (BHA) - posebno za masne delove kože, jer osim pilinga, ovaj sastojak je efikasan i u eleminisanju bakterija koje prouzrokuju pojavu akni.
Foto: frumusele.ro
Važno je da se pridržavate ovih uputstava kako biste adekvatno tretirali svoju kožu lica. Možete vi to same!
NE PROPUSTITE: Ovo su najefikasniji načini da se otarasite mitisera
Naslovna foto: yayansmum.com
NAJPOPULARNIJI Komentari