Nedostatak gvožđa u organizmu nije tako retka pojava, i signal je malokrvnosti. Tipični simptomi su hroničan umor, glavobolja i sl, te se oni često i previde u pogledu dovođenja u vezu sa anemijom, i pripisuju se nekim drugim sporadičnim uzrocima, kao što su previše posla, promena vremena i sl. Ipak, ukoliko se radi o anemiji, nju svakako ne treba zanemariti, već je treba adekvatno tretirati, što na prvom mestu podrazumeva određene promene u ishrani.
Zato predlažemo da obratite pažnju šta imamo da vam kažemo na ovu temu u nastavku. Govorićemo o nešto neobičnijim simptomima koji isto tako mogu da ukažu na anemiju, ali i o načinima kako da je prirodno lečite.
NE PROPUSTITE: Prirodni i efikasni načini da ojačate svoj imunitet
Bleda koža
Foto: izvor
U slučaju anemije u našem organizmu dolazi do manjka crvenih krvnih zrnaca, što znači da našem telu nedostaje kiseonika. Na kraju to rezultira i gubitkom "zdrave" boje tena, pa je bledilo simptom koji i te kako može da upućuje na malokrvnost. Ovo se ne odnosi samo na lice, već naročito i na kožu dlanova, kao i na boju jezika, koji u ovom slučaju takođe postaje bleđi.
Nepravilan srčani ritam
Manjak gvožđa znači da je snižen nivo hemoglobina u krvi, što znači da je našem srcu potrebno više snage da pumpa krv, kako bi nam obezbedio dovoljno kiseonika, pa se usled toga često dešavaju nepravilnosti u srčanom ritmu.
Problemi sa koncetracijom
Foto: izvor
Ovo i nije tako neobičan simptom, a takođe je u vezi sa manjkom kiseonika u organizmu, od čega upravo i zavisi naša sposobnost da budemo fokusirani. Ukoliko primetite da vam se ovo često dešava, proverite svoju krvnu sliku.
Listanje noktiju
Slabi nokti koji su skloni listanju mogu nastati iz različitih razloga - počevši do nepravilnog turpijanja, neadekvatne nege, ali mogu biti i posledica manjka kiseonika, što se uglavnom dovodi u vezu sa anemijom.
Ispucale usne
Foto: izvor
Naravno da smo svi mi iskusili povremeno problem sa ispucalom kožom na usnama, uglavnom usled spoljnih uslova - vetar, hladnoća, ali i visoke temperature. Ipak, za anemiju je specifično da ispuca koža baš u uglovima usana, pa je to još jedan znak na koji treba obratiti pažnju.
Kako da lečite anemiju?
Evo nekoliko korisnih saveta i šta možete da učinite.
Poboljšajte proizvodnju stomačne kiseline
Ukoliko naš sistem za probavu ne proizvodi dovoljno stomačne kiseline, to znači da ne može da svari hranu, odnosno da organizam iz nje ne može da apsorbuje vitamine, minerale, a u ovom slučaju su posebno važni gvožđe i vitamin B12.
Evo koje namirnice to mogu poboljšati - jabukovo sirće, đumbir, a pogotovo fermentisana hrana, poput kefira, ali i turšije - kiseli krasvčići, a pogotovo kiseli kupus koji je pun vitamina C!
Povedite računa o propustiljivim crevima
U slučaju propustiljivih creva, što je opet u vezu sa sistemom za varenje, toksične materije mogu da dospeju u krvotok, što opet može biti jedan od uzroka anemije. Propustljiva crva su uglavnom posledica neizbalansirane ishrane.
Eliminišite industrijski procesuiranu hranu,i obavezno povećajte unos zdravih masti.
Vitamin B12, folna kiselina, gvožđe
Naravno, kod anemije je ključno da unosite vitamine i minerale. Folna kiselina se nalazi u mahunarkama, zelenom povrću, pogotovo je ima u šparglama, kestenu. B12 se nalazi u jajima, morskim plodovima, mlečnim proizvodima. Gvožđe u spanaću, brokoliju, crvenom mesu, orašastim plodovima.
NE PROPUSTITE: Kako previše sna može da utiče na vaše zdravlje
Verujemo da će vam ova saznanja i saveti koristiti!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari