Da li vam se kosa pretvara u talase kada želite lokne ? Da li zapinje, mrsi se i petlja kada je mokru češljate ? Vrlo često za sve ovo nije krivac kosa, već vaš izbor četke/češlja !
Kao i svaka druga alatka, četke i češljevi imaju svoju tačnu namenu. Ne možete istim češčljem raščešljavati i tapirati kosu !
Zato, pogledajte naš vodič kroz ovu tematiku !
Ravna četka sa otvorima - Služi za nežno raščešljavanje mokre kose, uklanjanje čvorića i samim tim skraćivanje vremena sušenja.
Ravna četka sa mešovitim čekinjama - Savršena za raščešljavanje suve kose. Ona će ravnomerno rasporediti prirodna ulja kose i, pospešiti cirkulaciju u folikulima. Savršena je kada želite neposlušnoj, jakoj i gustoj kosi da date oblik.
,,Veslo'' ili ,,reket'' četka - Imate puno kose, a malo vremena ? Ovo je prava četka za vas. Savršena je za ravnu ili kovrdžavu kosu koju želite da zagladite i učinite urednom. Ipak, ako želite da date dodatni volumen kosi, ovu četku nikako ne koristite.
,,Okrugla topla'' četka - Volumen, volumen, volumen ! Ovo je četka koja se najčešće koristi kada želite kosi da date volumen. Obično je u upotrebi tokom feniranja. Ima ih u različitim dimenzijama, a vi treba da izaberete onu koja odgovara vašoj dužini kose - kraća kosa = manji obim četke. Obično je napravljena od kermike ili turmalina sa šupljinom u centru.
,,Okrugla ventilaciona'' četka - Štedi vreme svaki put ! Ova četka omogućava konstanti protok vazduha i time pomaže kraće sušenje. Ipak ne računajte na ovu četku ukoliko želite da oblikujete kosu, jer njene čekinje nisu dovoljno jake pa da usmere kosu.
Češalj sa širokim zupcima - Ovo je ubedljivo najbolji izbor za češljanje vlažne kose. Mokra kosa je osetljiva i slaba i ako je češljate nekom od prethodno navedenih četki velike su šanse da ćete je izlomiti i oštetiti.
Češalj za tapiranje - Ukoliko volite da tapirate kosu i na taj način joj dajete volumen, nabavite češalj ili četku spcijalizovanu baš za to. Četka je obično uska, jer za efkiasno tapiranje treba raditi manje pramenova i ima usko zbijene čekinje.
Češalj ima jedan niz usko zbijenih zubaca, ali se naizmenično smenjuju duži i znatno kraći kako bi se kosa pri korenu bolje natapirala. Ovaj češalj na drugom kraju obično ima i deo sa širokim zupcima koji služi da se natapirani deo blago i površinski raščešlja.
* Kada tapirate kosu nikada ne povlačite gore-dole, već samo u jednom smeru - ka korenu dlake. Tako ćete sprečite oštećivanje kose i omogućiti njeno kasnije raščešljavanje !
Održavanje četki
Pošto se naša kosa svakodnevno prlja, a tu istu kosu svakodnevno i češljamo, četke i češljevi se takođe prljaju. Samim tim na njima se stvaraju bakterije koje preko kože temena mogu dospeti u koren dlake i tako je oštetiti ili, jednostavno, ubrzati mašćenje i prljanje vlasi. Zato je neophodno da svoje četke i češljeve redovno čistitie i održavate. Evo nekoliko načina da to radite:
1. Posle svakog češljanja prstima izvucite dlake iz četke. Steknite tu naviku, obavljajte je rutinski, posle završenog friziranja i četka će biti čista i uredna.
2. Povremeno je detaljno i brižljivo oslobodite nakupljenih krupnih i sitnih dlaka, vlakana sa odeće i drugih čvrstih i vidljivih nečistoća tako što ćete je “pročešljati” češljem sa sitnijim zupcima. Ovo možete raditi svakih nekoliko dana, kada vidite da se nakupila nečistoća.
3. Od gela, laka za kosu, pene i drugih hemijskih preparata četku ćete dobro očistiti samo pranjem. Čista voda i malo šampona će je održavati čistom. Uzmite rastvor šampona kojim inače perete kosu i očistite četku koristeći krpicu ili npr. staru četkicu za zube. Ona će lako doći i do nepristupačnih delova četke.
4. Za dublje čišćenje predlažemo da ostavite četku potopljenu u rastvor koji ćete napraviti od mešavine jednakih delova šampona i sirćeta. Upotrebite bilo koje sirće koje imate u kući (vinsko, jabukovo…). Posle je isperite vodom i dobro osušite.
5. Četka za kosu će biti čista ako je s vremena na vreme istrljate sodom bikarbonom. Četku prvo pokvasiti, a zatim utrljati sodu bikarbonu. Kratko ostaviti da deluje, kako bi rastvorila nečistoće sa površine četke, a zatim je dobro isprati pod mlazom vode.
Možete za čišćenje upotrebiti i mleko za lice koje inače koristite. Nanesite ga komadom blaznice, kao što to činite kad čistite lice i dobro istrljajte. Posle toga četku ispreite.
6. Ako ćete raščešljavati masnu kosu, perut ili ostatke laka četka će se ozbiljno zaprljati. Da bi ste to sprečili, na čistu četku treba staviti komad gaze, tako da “iglice” četke prođu kroz rupice na tkanini. Kad se na četki nataloži prljavština ili perut, izvucite gazu. Tako će četka ostati čista, a na gazi će ostati prljavština.
Saveti
- Ako imate mogućnosti ne koristite istu četku za svakodnevno češljanje i za feniranje. Već posle dan ili dva kosa se zaprlja i umasti, a istom četkom ne treba fenirati čistu kosu bez prethodnog čišćenja.
- Potražite u salonima i kozmetičkim radnjama sredstvo za čišćenje četki, ako vam predložene metode čišćenja ne odgovaraju.
Upozorenja
- Četku sa osnovom od drveta ne potapajte u vodu, jer će dužim stajanjem nabubriti i četka će biti oštećena.
- Nemojte koristiti razne hemikalije jer bi mogle oštetiti materijal od kog je četka izrađena.
- Držite četku u kutiji ili fijoci, a ne na mestu na kojem će skupljati prašinu i dodatno se prljati.
Možete vi to same!
Fotografije: Google images i Pinterest
NAJPOPULARNIJI Komentari