U današnjem svetu, u kojem smo izloženi neprekidnom bombardovanju informacija i stimulišućim faktorima, održavanje koncentracije postaje sve izazovnije. Teško je usresrediti se na poslovne aktivnosti tako da nam je za iste potrebno duplo više vremena. Pitali smo psihoterapeute koja je najčešća greška, kako gubimo koncetraciju.
Odgovor je u narednim redovima!
NE PROPUSTITE: Pet saveta za uspešno vođenje društvenih mreža!
Prekomerno korišćenje tehnologije
Moderan način života uključuje sveprisutnost pametnih telefona, računara i drugih elektronskih uređaja. Međutim, prekomerna upotreba tehnologije može biti veliki remetilački faktor za našu koncentraciju. Bezbrojne notifikacije, društvene mreže i aplikacije koje neprestano traže našu pažnju mogu nas lako odvući od bitnih zadataka i sprečiti nas da ostanemo fokusirani.
Nama se čini da je pauza od par minuta sasvim prihvatljiva ali nam mediji odvlače pažnju i potpuno gubimo fokus. Kada se vratimo poslovnim aktivnostima osećamo se bezvoljno. Predlog je da ostavimo telefone vam vidokruga.
Multitasking
Mnogi od nas veruju da smo vešti u multitaskingu, ali istina je da se naša pažnja i efikasnost smanjuju kada se prebacujemo između više zadataka istovremeno. Umesto da se posvetimo jednom zadatku do kraja, često se raspršujemo pokušavajući da obavljamo više stvari istovremeno. Ovo ometa našu sposobnost da se dublje fokusiramo na određeni zadatak i smanjuje našu produktivnost.
Najbolje je krenuti od težih zadataka kako bi se pred kraj radnog dana fokusirali na lagane zadatke, koje odradimo mehanički. Na taj način ćete održati fokus tokom celokupnog radnog dana i postati produktivniji.
Nepravilan san
Kvalitetan san od vitalnog je značaja za našu kognitivnu funkciju, uključujući i koncentraciju. Nedostatak sna može dovesti do umora, smanjene pažnje i sporijeg razmišljanja. Ukoliko svakodnevno spavate manje od šest sati osećate hroničan umor i sasvim je logično da ne treba forsirati sebe već organizovati odmor kako bi nadoknadili izgubljenu energiju.
Bučno okruženje
Okruženje u kojem se nalazimo može značajno uticati na našu koncentraciju. Buka, nered i neprijatna atmosfera mogu nas ometati i otežavati nam da ostanemo fokusirani na ono što radimo. Stoga je važno stvoriti miran i organizovan prostor u kojem možemo raditi bez ometanja.
Rad od kuće takođe zahteva mir, iskustva pokazuju da je mnogo bolje da radite u organizovanom prostoru i sređenoj dnevnoj ili radnoj sobi. Haos oko nas remeti nam pažnju i može podstaknuti loše misli tako da izgubimo volju za radom.
Destruktivne misli
Sasvim je logično da će pad koncetracije doći jer nas prekidaju različite misli ali ne treba im se prepustiti. Treba svesno prekinuti tok misli pogotovo kada on postane negativan i kada uhvatimo sebe kako u glavi vrtimo situacije koje su nas povredile u prethodnom periodu, mesecima ili godinama.
Ovakve misli iscrpljuju, posvetite se emocijama kada ste u miru kod kuće a kada rešavate važne zadatke uvek iznova vratite fokus na realnost. Na početku može biti naporno ali vremenom ćete uspeti da umirite svoje misli!
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari