Pred roditeljima su razni izazovi. Živimo u brzom vremenu, kada imamo veoma malo vremena za sebe. Naš zadatak je da se što više posvetimo deci i da ih naučimo zdravim navikama koje će im obezbediti da poštuju svoje telo, da uvide na vreme šta im prija, a šta ne, da počnu redovno da vežbaju i da se hrane adekvatno i pravilno. Ipak, deca ne mogu da se isprogramiraju i u jednom periodu života mogu da odbijaju zdrav način života. Mnoge probleme ćemo izbeći ukoliko deci dajemo pravi primer. Ali, i pored stručnjaka, danas su mnoga deca gojazna i sate provode pred malim ekranima. Gde je greška i kako se može izbeći?
U nastavku, saznajte kako da pomognete detetu da poboljša zdrave navike i kako da ih, konačno, zavoli!
NE PROPUSTITE: Šta sve treba da uradite posle rođenja bebe?
Govorili smo re neki dan o tome čemu ne treba da učimo decu, a danas pričamo na temu čemu ih treba učiti da bi postala i ostala zdrava, zadovoljna i ispunjena. Zdrava hrana je uvek bila i ostala na prvom mestu, jer je ona neophodna za detetov pravilan rast i razvoj. Možda je nekad teško da dete zavoli određeno povrće i voće,jer kupovne grickalice deluju zanimljivije od kuvane hrane, od graška, boranije ili pasulja. To je jasno, ali stručnjaci kažu da morate da probate da deci spremate hranu tako da im bude ukusnija. Isprobajte nove recepte ili pozovite dete da učestvuje sa vama u pripremi jela. Savetuje se da pripremate jela kod kuće, kad god možete i da pravite hranu koja će biti vizuelno dopadljiva, kako bi se deci delovala ukusnije i primamljivije. Pročitajte i vodič za pravilnu ishranu kod dece.
Druga stvar koju dete treba naučiti jeste da užina ne mora uvek da se zasniva na kupovnim slatkišima. Umesto slatkiša, ponudite detetu voće. Izbegavajte da navikavate dete da jedete slatkiše uvek posle ručka ili večere. Možete ponekad poslužiti domaći kolač napravljen od svežih namirnica, jer je on svakako mnogo zdraviji od čipseva i čokoladica. Užina ne treba da bude kalorična i teška, u svakom slučaju.
Pravo je vreme da kroz svoj primer pokažete detetu koliko je sport važan za njegovo telo i um. Ako ne volite da trenirate, onda možete da organizujete porodično vežbanje svakog jutra ili da odete sa detetom na trčanje. Ako mu to nije dovoljno zanimljivo, možete da odete na plivanje ili na zumbu. Podstaknite dete da isproba timske ativnosti i da upiše sport za koji je zainteresovano.
Stručnjaci kažu da je jako bitno da obratite pažnju na to kako se dete oseća, bez obzira koliko ima godina. I deca mogu da budu pod stresom i mogu da postanu anksiozna i depresivna, pa je zato važno da što više razgovarate. Isto je kao i kod odraslih, samo je razlika u tome što su odrasli svesniji svojih emocije i lakše mogu da ih savladaju. Nemojte da se začudite ukoliko je vaše dete nekada nervozno, ljuto ili tužno, a vi mislite kako za to nema razloga. Potrebno je samo strpljenje, vreme i nežnost kako bi se dete otvorilo i pričalo o svojim problemima.
Treba uvek da imate na umu da ste vi detetu primer od kog najviše uči, i svesno i nesvesno. Mnoge vaše navike u budućnosti dete će naslediti. Ako vi i ostatak članova porodice negujete dobre navike, i dete će nastaviti da radi na njima. U suprotnom, loše navike će mu delovati sasvim normalno i lako će im se prilagoditi. Zato je važno da se i vi hranite zdravo, odete na trening ili uradite nešto lepo za sebe. Dete će u tome videti primer kako treba da se ponaša i reaguje u određenim situacijama.
NE PROPUSTITE: Koliko su telefoni i tableti štetni za decu?
Pred rodteljima je velika odgovornost . da zaštite dete i da im pruže što zdravije i srećnije odrastanje. Najvažnije od svega jeste da razmumete svoje dete i da sagradite što bolji odnos, jer uloga roditelja traje čitavog života.
NAJPOPULARNIJI Komentari