Mala deca ne znaju da ispolje emocije na pravi način, svaki roditelj će se susresti sa naglim reakcijama deteta poput plača i vike koje nas potresa. Roditelji često krive sebe za ovakve, ishitrene reakcije deteta a zapravo dete mora da izgradi sposobnost iskazivanja emocija i zato psiholozi iznova naglašavaju da je važno ne sputovati ih, već decu naučiti da se izražavaju na pravi način. U moru saveta svaki roditelj se zapita kako prepoznati alaramatno ponašanje i agresiju u moru ishitrenih reakcije koje se smatraju normalnim?
Imamo odgovor!
NE PROPUSTITE: Zabavne aktivnosti za celu porodicu, koje deci obezbeđuju bolji san!
Studije psihologa su okrile da rani znaci destruktivnog ponašanja dovode do promena u ličnosti i zaista utiču na odrastanje deteta i formiraje ličnosti. Što znači da dete koje je bilo destruktivno u detinjstvu u osamdeset posto slučaja preuzima obrazac destruktivnog ponašanja u odraslom dobu, koje mu stvara probleme i ne dozvoljava da se razvije u zrelu ličnosti. Ovo je sasvim poznato većini roditelja i ujedno predstavlja strah za egzistenciju deteta, jer svi želimo da ih izvedemo na pravi put.
Ratoborno ponašanje u detinjstvu i prkost prema autoritetima u većini slučajeva izaziva manju koncetraciju kod dece, samim tim deca nisu spremna da se posvete školovanju i napretku na tom planu. Zato je važno primetiti devijacije u ponašanju deteta, kako se to stručno naziva ili bolje rečeno manje probleme sa kojima se susreće mnogo roditelja. Prepoznajte ih i radite na njima kako bi ih ispravili pokazali detetu kako da se nosi sa životom i loših situacijama i osećanjima koje ne možemo izbeći.
Zašto su deca agresivna bez razloga?
Najosetljivije dečije godine predstavljaju period kada dete uči da hoda i govori pa sve do treće godine života, jer se tada izgrađuje kao ličnosti i pritom ima potrebu da izrazi svoju slobodu ali ujedno mora da ispoštuje socijalne okvire ponašanja. U ovom periodu je sasvim normalno da vam dete zaplače na ulici ili u sred prodavnice, ne znajući da takav način ispoljavanja emocija nije socijalno prihvatljiv, pored toga dečija ljutnja se može pokazati u bilo kom trenutku kako sa vršnjacima tako da vaspitačima, rođacima i roditeljima. Sigurni smo da dete ponekad ne želi da deli igračke, ponekad ni mi odrasli ne želimo nešto da podelimo ali zbog društva ipak to uradimo.
Cilj je u ovom periodu posvetiti pažnju detetu i ne suzbijati dodatnom agresijom njegove emocije već ga naučiti da ih kanališe, pokušajte da razgovarate o tome kako se vi osećate i kako se oseća dete. Recite mu da razumete ljutnju ali da ponekad moramo da se prilagodimo drugima i dajte primer iz svog života. Možda su vas nasmejali prethodni redovi jer vam dajemo savete kao da ćete razgovarati sa odraslom osobom, ali upravo će vam zreo pristup pomoći da od deteta napravite samostalnu osobu koja će sutra biti sposobna za različite životne izazove.
Ono što je važno da znate je činjenica da se agresivnost ne rađa tokom noći, već da ako zanemarujete more emocija koje dete izražava ono će postati sve agresivinije kako bi ga primetili. Zato treba osvestiti da je dete idividua i od samog stara uvažavati emocije i razgovarati o njima ali ne povlađivati im, kako bi izrasli u stabilne i jake ljude.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari