Sunčanje može biti užitak, ali dugotrajna izloženost suncu može imati negativne posledice po zdravlje kože. Prekomerno sunčenje može dovesti do opekotina, dehidracije, preranog starenja kože i povećanog rizika od razvoja raka kože.Ukoliko ste imali nezaštićeno izlaganje suncu i primetili ste da vam je koža crvena, iritirana ili suva, postoji nekoliko načina da je oporavite i vratite joj zdrav izgled. Spasimo je na vreme!
Saznajte kako oporaviti kožu nakon sunčanja.
NE PROPUSTITE: Zašto nastaju bubuljice na glavi?
Hidratacija
Nakon sunčanja, važno je pružiti koži adekvatnu hidrataciju. Uzimajte dovoljno vode kako biste hidrirali telo iznutra, ali i koristite hidratantne kreme i losione kako biste hidrirali kožu spolja. Odaberite proizvode koji sadrže sastojke poput hijaluronske kiseline, aloje vere, shea putera ili kokosovog ulja. Nanesite hidratantne proizvode redovito, posebno nakon tuširanja, kako biste zadržali vlagu u koži.
Ukoliko je vaša koža u potpunosti dehidrirana možete naneti jogurt, on će ohladiti kožu i pritom će probiotici neutralisati crvenilo na površini kože i dubinski je nahraniti. Kada se jogurt osuši na koži najbolje je istuširati se kako bi uklonili ostatke i neprijatan miris.
Koristite losione posle sunčanja
Potražite proizvode koji su posebno formulirani za umirenje i oporavak kože nakon sunčanja. Kreme, losioni ili gelovi koji sadrže aloe veru, kamilicu ili ekstrakt lavande mogu pomoći u smirivanju upaljenosti i crvenila. Izaberite proizvode bez jakih mirisa ili potencijalno iritantnih sastojaka koji mogu dodatno nadražiti kožu.
Iskustva pokazuju da je jednako delotvorno ulje mente koje se nanosi direktna na kožu uz laganu masažu. Ono će ohladiti oštećene delove kože i pružiti trenutno olakšanje!
Birajte mlak tuš
Razumemo da je primamljivo istuširati se toplom vodom nakon sunčanja ali to može dodatno isušiti i iritirati kožu. Umesto toga, koristite mlaku ili hladniju vodu kako biste umirili kožu. Istuširajte se uz minimalnu količinu gela za tuširanje kako ne bi dodatno irtirali kožu jakim preparatima za negu. Nakon tuširanja lagano potapkajte površinu kože peškirom.
Posetite dermatologa
Jasno je da su prethodni saveti bili prva pomoć koja će vam koristiti ako su oštećenja kože minimalna, međutim ako dođe do ozbiljnijih opekotina telo će se teže boriti sa njima i vaša telesna temperatura može porasti. Ukoliko vas koža boli ili svrbi tako da ne možete da se kontrolišete najbolje je posetiti dermatologa, kako bi spasao kožu od jakih oštećenja i podstakao adekvatnom terapijom regeneraciju.
Ukoliko se povučete sa sunca ali bol i neprijatnos neprestaje nakon dva do četri sata, najbolje je obratiti se dermatologu.
Važno je da pridržavate se ovih saveta i pazite na svoju kožu tokom cele godine, ne samo nakon sunčanja. Preventivne mere, poput pravilne upotrebe zaštite od sunca i izbegavanja prekomerne izloženosti suncu, ključne su za očuvanje zdravlja kože i sprečavanje štetnih efekata.
Uživajte u letu!
NAJPOPULARNIJI Komentari