Ispucali krajevi i dehidrirana kosa sa nepopularnim "izgledom metle" večna su beauty tema, i problem, ako ne stalan, onda sigurno povremen, sa kojim se svi suočavamo. Čak i onda kada mislimo da u pogledu nege svoje kose nigde ne grešimo. Takođe, tu su i brojni kozmetički preparati koji nam u tom pogledu nude rešenje, ali svakako treba da budemo svesni da magični štapić ne postoji. U principu, najbolje je primeniti onaj mehanizam - bolje sprečiti, nego lečiti.
Zato vas u nastavku čekaju korisni saveti na temu kako da sačuvate svoju kosu od oštećenja i budete zadovoljni njenim izgledom.
NE PROPUSTITE: Sve frizure Meghan Markle - poznati kao inspiracija
Redovno peremo kosu, vodeći računa da to ne bude ipak prečesto, koristimo balzam, pakovanja i maske povremeno, četku koja neće kidati našu dlaku - sve su ovo pravila u nezi koja su nam svima manje-više poznata. Ipak, tu se priča ne završava, već samo počinje, i još je dosta toga što treba da znate i da primenite kako biste naposletku zaista bili zadovoljni izgledom svoje kose, i sprečili ispucale i procvetale krajeve.
Ne preterujte sa češljanjem kose
Ako češljate svoju kosu više puta dnevno, onda je to prva stvar koju radite pogrešno. Koliko god vi mislili da je to neophodno, zapravo možete da prođete i sa jednim češljanjem dnevno. Svaki naredni put kada to učinite, vi zapravo loše utičete na samu strukturu dlake, lomeći je, koliko god da je češalj koji koristite adekvatan. Najbolje je da se češljate pre nego što perete kosu, prema savetu profesionalnih frizera.
Voda uvek treba da bude topla-mlaka
Uglavnom svi znamo da vruća voda šteti kosu, čineći je preosetljivom. Sa druge strane, mnogi su uverenja da je hladna voda dobra za kosu, i da je čini blistavom i sjajnom. Ipak, u pitanju je samo mit, i jedini pravi savet kog treba da se pridržavate jeste da kosu perete mlakom vodom.
Kako se pravilno nanosi šampon
Foto: izvor
Većina kosu pere tako što šampon nanese direktno na teme, pa onda "savije" ostatak dužine kose i sve pere zajedno. To nije dobar način, i tako se kosa poprilično mrsi. Preporuka jeste da kao što šampon stavljate na koren kose i perete kosu u tom delu, isto tako nanesete i na krajeve i ostatak dužine kose, perući ih zasebno.
Kako da pravilno nanesete balzam
Ukoliko balzam stavljate odmah nakon šampona na mokru kosu, odnosno kosu koja je natopljena vodom, onda grešite kada je ovaj korak u nezi u pitanju. Voda kojom je kosa natopljena zapravo predstavlja barijeru, te dlaka na taj način ne apsorbuje potrebne sastojke iz balzama, čija funkcija jeste da zagladi dlaku.
Dakle, kada ste završili sa šamponom, prvo prosušite kosu nežno peškirom, kako bi ostala samo vlažna, a ne natopljena, pa tek onda stavite balzam.
Češalj koji koristite jeste važan!
Foto: izvor
Pomenuli smo ovu stavku u prvom telu. Uvek treba da koristite češalj ili četku od prirodnih materijala, ili od visoko kvalitetne plastike, koja neće biti agresivna po vašu kožu i dlaku. I razmak između zubaca na češlju treba da bude što širi!
Uradi sama maske treba koristiti
Ukoliko mislite da su samo kozmetički preprati za kosu učinkoviti, i da je sve ostalo gubljenje vremena, razmislite još jednom - postoje brojne maske i pakovanja, koja možete da napravite sami, od sastojaka koje već imate u svom domu.
To može biti maska za hidrataciju, protiv opadanja, protiv peruti, itd.
Možete vi to same!
Naslovna foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari