Kada smo zaljubljeni, sa partnerom želimo da provedemo što više vremena - želimo da mu se maksimalno posvetimo. Ipak, to što smo u ljubavnoj vezi, ne znači da moramo zaboraviti na sebe, niti da partneru moramo osigurati pristup u našu kompletnu intimu. Ozbiljne i duboke tajne, mogu naštetiti vezi, međutim postavljanje zdravih granica, ne znači da smo tajanstveni, misteriozni ili neiskreni, nego da deo svoje intime želimo da zadržimo za sebe. Psiholozi kažu da se na taj način formira zdrav odnos između osoba. U nastavku saznajte kako da postavite granice u ljubavnoj vezi.
NE PROPUSTITE: Da li su zajednička interesovanja ključna za zdravu vezu?
Za početak, par bi trebalo da ustanovi koji aspekt veze zahteva postavljanje granica: emocionalni aspekt, interesovanja, veze s drugim ljudima (prijateljima, članovima porodice...). Parovi najčešće prvo postavljaju emocionalne granice. U tom smislu, uglavnom se radi na načinu na koji partneri iznose svoje stavove prilikom neslaganja. Primera radi, granice mogu da se postave kod povišenja tona ili korišćenja pogrdnih imena u toku prepirki. Pošto ste vi i partner odrastali u različitim domaćinstivma, ponašanje koje je za vas van granica pristojnosti, za njega je samo način na koji izražava svoj stav. Kada je reč o provođenju vremena s drugim ljudima, navike se takođe razlikuju. Već na samom početku veze, potrebno je objasniti odnose sa bliskim osobama i koliko im vremena posvećujete, kako kasnije ne bi došlo do nesporazuma.
Pre nego što partneru poverite svoje granice, potrebno je da ih prvo sami za sebe definišete. Ukoliko niste sigurni gde granice želite da postavite, teško ćete nekom bliskom objasniti svoj tok razmišljanja. Dakle, sve što vam u nekom trenutku predstavlja neprijatnost umesto uživanja, predstavlja deo veze za koji bi trebalo odrediti granice. Ako i dalje niste sigurni gde želite da postavite granice, postavite sebi sledeća pitanja: Šta mi je važno? Koje potrebe imam? Koje hobije/tradicije želim da zadržim?
Nakon što ste definisali sopstvene potrebe i granice, vreme je za razgovor sa partnerom. Partner ne može da čita misli, pa je bitno da mu se obratite i da započnete razgovor. Ukoliko partner sam započne razgovor na tu temu, svakako se uključite. Najbolje bi bilo definisati granice na početku veze, jer ćete tako izbeći svađe. Bolje je reći: "ovakvo ponašanje me povređuje, ovo su moje potrebe i nesigurnosti", nego "tvoje ponašanje me je povredilo i osećam se tužno i iznevereno...". U prvom slučaju do problema još nije došlo i reč je o prevenciji.
Kada su granice postavljene, važno je da se tih istih granica i pridržavate. Tek ako ste i vi i partner rešeni da ispoštujete granice koje ste zajedno odredili, uloženi trud se može isplatiti. Ako su granice u nekom trenutku narušene, napomenite to u prvom pogodnom tenutku. Ako prestup granica ili ponašanje koje kod vas izaziva bol i neprijatnost prećutite, partner možda neće biti svestan svoje greške. Granice postoje da bismo ih se pridržavali, a sve promene se dodatno moraju preispitati i dogovoriti.
NE PROPUSTITE: Kako da osvežite vezu koja je zapala u monotoniju
Postavljanje granica je zdrav pristpu u bilo kom odnosu - porodičnom, prijateljskom, kolegijalnom, pa i ljubavnom. Ako postavite granice, veza neće izgubiti romantični i misteriozni aspekt, nego ćete učvrstiti temelje i saznati više jedno o drugom. Komunikacija i osvrt na sopstvene potrebe nisu sebičan, nego ključni deo svake veze.
NAJPOPULARNIJI Komentari