Svi znamo koliko ponekad nije lako izgovoriti tu "tešku stranu reč izvini", a koliko je ona svima nama potrebna - i onom ko se izvinjava kako bi se oslobodio osećaja krivice nakon što uvidi grešku, i onaj ko treba da oprosti. Međutim, ovde govorimo o nešto drugačijem kontekstu. Psiholozi objašnjavaju da je izvinjenje postalo manir u svakodnevnoj komunikaciji, kao i da se izvinjavamo često i onda kada nema potrebe za tim. Takođe tvrde da to i te kako na nesvesnom nivou negativno utiče na naše samopouzdanje.
Svakako, detaljnije na ovu temu u nastavku.
NE PROPUSTITE: Zašto se vraćamo partnerima sa kojima nismo bili srećni
A evo i koji su to saveti po mišljenju psihologa, odnosno situacije kada ne treba da se izvinjavamo.
Kada govorimo istinu
Nije uvek lako podneti istinu, ali je ipak najbolji način da se sa određenim situacijama suočimo. Zato kada nekom govorimo istinu, a znamo da taj neko to neće dobro prihvatiti, ne treba da se izvinjavamo, i da tako pokušamo da ublažimo dejstvo izgovorenih reči. Naravno, treba da biramo reči tj. način na koji nešto saopštavamo za koji mislimo da će biti bolje prihvaćen od strane našeg sagovornika, ali ovo nije situacija u kojoj je izvinjenje potrebno.
Kada smo suviše emotivni
Ukoliko smo u komunikaciji sa nekim ispoljavali bez, nervozu, ako smo bili uvredljivi, to su situacije u kojima je potrebno da se izvinimo. Sa druge strane, ukoliko smo pokazali osećanja i oktrili da smo ranjivi, to nije nešto zbog čega je izvinjenje potrebno. Veoma je važno da umemo da budemo iskreni povodom toga kako se osećamo, kako objašnjavaju psiholozi, i da nema ničeg lošeg u tome da se drugima prikažemo u u tom izdanju kada smo emocionalni, ranjivi.
Kada ste nekon rekli "Ne"
Ovde psiholozi pre svega misle na prevazilaženje onih situacija u kojima pošto poto pristajemo da nekom uvek budemo na raspolaganju, kada ne umemo nekog da odbijemo - bilo da je to poziv na druženje, poziv da nekome u nečemu pomognemo. Dokazano je da mnogi imaju problem sa tim da izgovore "ne" u sijaset situacija, a veoma je važno da to učinimo onda kada to i osećamo, tj. da nepostupamo suprotno od onog kako želimo. I tada definitivno nije potrebno da se za bilo šta izvinjavamo, i da osećamo krivicu.
Kada želite da postavite pitanje
Nije sramota da nešto ne znamo. Tada je potrebno da pitamo kako bismo saznali. Naprotiv, to je odlika radoznalosti i potrebe za informacijom. Ipak, usled iskustva sa različitim ljudima u komunikaciji, moguće je da se razvije strah od toga da pitanje uopšte postavimo. Po pravilu, tada uz pitanje ide i izvinjenje, što je definitivno pogrešno.
Kada nešto nije u vašoj kontroli
Toliko je životnih situacija koje su nepredvidive, i kada se uprkos našim planovima, trudu, stvari odvijaju sasvim drugačije od onog kako želimo, kako smo zamislili, obećali. Ukoliko znate da ste vi učinili sve što je do vas, ne treba da osećate nikakvu krivicu i da se izvinjavate za nešto što nije pod vašom kontrolom.
NE PROPUSTITE: Top trikovi kako da budete produktivni kada radite od kuće
Nadamo se da su vam ovi saveti bili od koristi, kao i da ćete moći da ih primenite u svom svakodnevnom životu.
NAJPOPULARNIJI Komentari