Svakodnevne situacije, bilo lične ili poslovne, od nas zahtevaju da započinjemo razgovore i stupamo u komunikaciju sa različitim ljudima - i onima koji su nam bliski, ali i onima koje jedva poznajemo. Takođe, mnoga zanimanja često podrazumevaju i i javna istupanja u kojima do izražaja dolaze upravo govorničke veštine. I dok su neki rođeni govornici i majstori verbalnih veština, drugima, naročito onima koji su introvertni, bilo koja situacija ovog tipa može značiti određenu vrstu nelagodnosti. Naravno, to je nešto na čemu se može i treba raditi.
U vezi sa tim, sigurni smo da će vam biti zanimljivo da u produžetku saznate koji su to psihološki trikovi koje možete primeniti i unaprediti svoju veštinu komunikacije. Nastavite sa čitanjem!
NE PROPUSTITE: Najčešći razlozi zbog kojih ljubavne veze propadaju
Kao što smo rekli u uvodnom delu, nije za sve najlakša stvar na svetu vođenje konverzacije. Naročito ukoliko su to neki važni razgovori, kada se od nas očekuje da zablistamo, ili imamo odgovor na svako pitanje. A tu su i one svima neprijatna tišine kada razgovor već počinje da zamuckuje. Kako prevazići sve ove izazove? Evo nekoliko psiholoških trikova koji vam u tome mogu biti od velike pomoći.
1. Kada ne znate šta bi trebalo da odgovorite na neko pitanje, od koristi vam može biti fraza: "Da li sam Vas dobro razumeo...?", kada ujedno pokazujete dodatno interesovanje, stavljate sagovorniku do znanja da ga pažljivo slušate, ali i sebi kupujete vreme kako biste došli do pravog odgovora koji se od vas očekuje.
2. Prvi put treba sa nekim da započnete razgovor, ali ne znate kako. Kad god je to moguće, osim ako ste u ulozi npr. onog koji je došao na razgovor za posao, pa se podrazumeva da ste vi taj kom se postavljaju pitanja, pokušajte da prebacite lopticu na teren sagovornika. Pitajte ga da kaže nešto o sebi, ili ga pitajte za mišljenje o temi koja je za vas oboje važna, pa pronađite delove u kojima biste mogli da se poistovetite po nekoj sličnosti, i tako lakše nadovežete na to o čemu on govori-.
3. Ukoliko učestvujete u nekom grupnom okupljanju, gde se od vas očekuje da budete aktivan učesnik i u razgovoru, a to je situacija koja kod vas po pravilu stvara nelagodnost, savet je da se potrudite da uvek poranite, kako biste vi bili u poziciji onog ko dočekuje druge, jer će vam to stvoriti osećaj sigurnosti. Plus, psihološki mehanizam je takav da poglede drugih privlače uvek oni koji dolaze među poslednjima, a to sigurno želite da izbegnete.
Foto: izvor
4. Ako znate da će vaš razgovor sa nekim biti suočavanje suprotnih stavova, nemojte da sedate nasuprot sagovornika, jer će to samo pojačati dramu, već pored njega.
5. Kada sa nekim treba da se rukujete, obratite pažnju da vam ruke ne budu hladne, jer to ostavlja loš utisak.
6. Kada želite nekog u nešto da ubedite, izbacite frazu "Ja mislim da...", i umesto nje koristite "Čini mi se da...", jer vas tako neće doživeti kao da namećete svoj stav.
7. Kada treba sa nekim da se upoznate, a to vam je važno, bilo na ličnom ili poslovnom planu, trudite se da se neposredno pre tog susreta izolujete od loših vibracija, naročito od ljudi za koje znate da vam prenose lošu energiju, jer ćete posle i vi zračiti tako.
NE PROPUSTITE: Šta ne treba da radite u tridesetima kako biste bili zadovoljni svojim životom
Možete vi to same!
NAJPOPULARNIJI Komentari