Da li sebe doživljavate kao osobu kojoj kreativnost baš i nije jača strana, te smatrate da to jednostavno nije polje na kom možete da date značajan doprinos, pa samim tim i nemate potrebu da se razvijate u tom smeru? Ili možemo pitanje da postavimo i na drugačiji način - da li je kreativnost nešto što nam je dato rođenjem, ili je stičemo kroz životno iskustvo i zapravo imamo uticaj na to u kojoj meri će se razviti njeni potencijali? Kako psiholozi ističu, ne treba sporiti da dar ka inovacijama i kreativnim idejama jeste jednim delom a priori prisutan, ali to ipak ne znači da se on ne može podstaknuti ili obogaćivati različitim iskustvima.
Ali, više o ovoj temi i koji su sve načine da sami pospešite svoju kreativnost, u nastavku teksta.
NE PROPUSTITE: 3 tipična problema u braku i kako ih prevazići
Prvo i osnovno u šta sebe treba da uverite jeste da vrata kreativnog načina mišljenja mogu biti i za vas otvorena. U principu, kojim god poslom da se bavite, bez obzira da li ste u domenu prirodnih ili društvenih nauka, kvalitetna ideja je ona koja je uvek na ceni, i koja je važan pokretač.
Kako psiholozi kažu, svi sebe treba da ohrabrujemo na putu razvoja takvog načina mišljenja, i kako ističu - najteže je usuditi se. Kasnije, kada prepoznamo svoju moć mašte, sve ide lakše i nekako samo po sebi.
Ali, šta šta je to potrebno uraditi kako bismo zaista postali više kreativni i šta uopšte kreativnost znači? U najširem smislu, to je kada smo na određene izazove i zadatke sposobni da odgovorimo raznoliko, kada ne mislimo da je uvek jedan te isti način i šablon ujedno i najbolji izbor, i kada uvek tražimo dodatnu alternativu, kako bismo na kraju došli do najboljeg mogućeg rešenja. Definitivno veština koja je veoma važna u životu, jer je ona ujedno i put do uspeha, bilo u sferi privatnog ili poslovnog života.
Onaj koji je kreativan se ne zadovoljava najjednostavnijim - onim što će dobiti prelaznu ocenu, već traži izvanredno i najbolje.
Foto: www.verywellmind.com
A kako sve to kod sebe možete da podstaknete, odnosno šta praktično treba da učinite po tom pitanju?
1. Mislite pozitivno, što smo već pomenuli nemojte da rasipate svoju energiju. To znači da je za kreativni proces potreban fokus. Ako vam je pažnja rasuta na sve strane i ako pokušavate da funkcionišete po principu multitaskinga po svaku cenu, onda će vam biti mnogo teže da se skoncentrišete i da budete produktivni po pitanju produktivnih ideja.
2. Ne treba da se plašite da kažete svoje mišljenje, i da se plašite da će vaša ideja u očima drugih biti nedovoljno dobra. Budite spremni na drugačije i na rizik. To je neminovno u potrazi za onim što će se na kraju ispostaviti kao vaš cilj.
3. Takođe, veoma je važno na koji način trošite svoje vreme, i kakve aktivnosti praktikujete. Ukoliko ste inertni, i ako vaš svaki dan liče jedan na drugi, ako previše vremena provodite na internetu i društvenim mrežama uzalud, onda će to uticati na to da budete bez ideja, jer će vam odvlačiti energiju. Ako sa druge strane, imate širok spektar interesovanja, ako želite stalno da učite nešto novo, ako se trudite da upoznajete nove zanimljive ljude od kojih nešto zaista i možete da naučite, ako čitate, sve su to bitni faktori koji će uticati na to da onda kada vam je potrebno imate inspiraciju.
4. I najvažnije - nemojte da forsirate sebe. Prihvatite da postoje i bolji i lošiji dani, i da ono što za šta ste u ovom momentu tabula rasa , sutra može izgledati sasvim drugačije, a pred vama se mogu otvoriti sasvim novi horizonti.
NE PROPUSTITE: Stvari kojih morate da se rešite kada respremate stan
Sve u svemu, ne odustajte od razvijanja svoje kreativnosti.
Naslovna foto: www.rawpixel.com
NAJPOPULARNIJI Komentari