Polazak u vrtić i proces adaptacije može biti intenzivan za dete ali i za roditelja. Važno je razumeti ga i ojačati imunitet deteta tako da odoli septembarskim virozama i zaista mu pružiti adekvatnu podršku tako da se dete prilagodi novim uslovima i lagano formira produktivne navike.
Saznajte kako ojačati imunitet deteta pred polazak u vrtić.
NE PROPUSTITE: Kako podržati dete u donošenju odluke o daljem obrazovanju?
Pravilna ishrana ima ključnu ulogu u jačanju imunološkog sistema, ovo znaju svi roditelji. Uključite raznovrsno voće, povrće, integralne žitarice, proteine i zdrave masti u ishranu svog deteta. U perioda kada se dete susreće sa različitim bakterijama u vrtiću važno je kontrolisati unos slatkiš zato što šećeri mogu da podstaknu upale u telu.
Istraživanja pokazuju da je pored ishrana ključno formirati zdrav odnos sa detetom, porazgovarati kada je adekvatno vreme za odlazak u krevet. Budite racionalni, sagledajte detetov raspored pogotovo ako spava popodne u vrtiću kako bi formirali adekvatno vreme za san. Detetu je pravilan raspored spavanja neopohodan, garantuje dobar imunitet ali i produktivnu svakodnevnicu tako da se brže prilagode novim obavezama.
Šta kada ne mogu da spavaju?
Dešava se da dete pojede veću količinu slatkiša ili jednostavno ima energije tako da ne želi u krevet, zato je važna redovna fizička aktivnost. To ne mora biti trening, jer dete se tek prilagođava odlasku u vrtić, može biti igra u prirodi ili obližnjem parku!
Ono što vasitačice često govore jeste da ruke treba prati više puta dnevno. Deca često dodiruju lice i kožu oko usta rukama, prenoseći različite klice. Podstaknite dete da pere ruke pre jela, nakon što se vrati iz vrtića i posle korišćenja toaleta.
Važno je izbalansirati prethodno navedene navike tako da dete shvati suštinu i tako da mu one prijaju. Upravo je ovo zadatak ili bolje rečeno izazov koji roditelji moraju da prevaziđu i ostvare dobru komunikaciju sa detetom. Nije cilj premoriti dete, jer psihičko stanje utiče na fizičko tako da je važno formirati sigurno okruženje i ne forsirati dete van granica koje je trenutno spremno da prati.
Konsultujte se sa pedijatrom pre nego što odlučite da detetu dajete dodatke ishrani ili vitamine. Ponekad, u dogovoru sa lekarom, može biti korisno dodati suplemente vitamina D ili C kako bi se ojačao imunološki sistem u prvim mesecima jeseni.
Zajedno sa pažljivim praćenjem i podrškom vaspitača vaše dete će se lakše prilagoditi vrtiću i izgraditi snažan imunološki sistem. Ovo je važna faza u njihovom rastu i razvoju, i pruža im osnovu za zdrav i srećan život.
Možete vi to!
NAJPOPULARNIJI Komentari