Kao muškarac, otac prelepe devojčice i suprug, ne mogu a da ne primetim da je vulgarizovanje ženstvenosti postalo normalno, čak i poželjno. Ovo je tema koja se mojoj supruzi i meni sve češće provlači kroz razgovor. Primetili smo da je na društvenim mrežama sve više obnaženih fotografija sa akcentom na grudi ili zadnjicu. Da li smo mi muškarci krivi?
Nažalost, ova tema je komplikovana ali inspirativna!
Kolumnu piše: Milan Luković - medicinski tehničar i fotograf
Sa svojom suprugom, koja je poprilično konzervativna, sam skoro punih 12 godina, što znači od 21. godine života. Tokom svih tih godina smo zajedno sazrevali, a od kada se porodila video sam je u sasvim novom svetlu. Moram priznati da mi je sada privlačnija nego što je ikada bila, i to bez predubokih dekoltea ili prekratkih suknjica…
Posmatram našu devojčicu od 5 godina kako raste, ubrzo će postati žena. I kao svaki normalan roditelj, ne želim da doživi ono što doživljava većina žena današnjice, da je posmatraju kao objekat. Pitanje koje mi je često u glavi, “kako da je zaštitim od negativnog uticaja današnjeg propalog društva, kada je bitnije koje patike nosiš nego kakav si čovek!?”, ima poražavajuć odgovor. Ne mogu da je zaštitim. Mogu samo da je naučim i da joj pokažem šta su prave vrednosti i kako jedan muškarac treba da se ponaša prema ženi.
Pre manje od godinu dana sam počeo da se bavim portretnom fotografijom. Uvek me je fascinirala činjenica da fotografi jednim kadrom mogu da prenesu toliko emocije, ali nisam se usudio da uzmem fotoaparat u ruke…bar ne do skoro. U potrazi za savetima i nekim kvalitetnim sadržajem, ušao sam u mnogo fotografskih facebook grupa.. Ono što sam primetio je da slike obnaženih žena dobijaju najviše reakcija, a one koje su konzervativnije ostaju zakopane. U nekim grupama postoje pravila kako bi se prekinula ovakva praksa, ali tih grupa je malo. Od pamtiveka je žensko telo nama muškarcima bilo nepresušan izvor inspiracije. Razmislite malo, koliko je pesama o lepim očima, a koliko o lepoj duši?
Prikaz žena kao seksualnih objekata kroz fotografiju zapravo nije pravi problem već posledica. Naše društvo je zasnovano na patrijarhatu, što znači da muškarci upravljaju društvom... A društvo takvo kakvo jeste je muškarce pretvorilo u subjekte, a žene u objekte. I posledično, to je ono što se traži i primećuje. Dakle, zakon ponude i potražnje. Da li su žene primorane da se poviniju iskvarenim standardima današnjice? Mislim da jesu. Ukoliko žena nije atraktivna ili ne pokazuje svoje atribute, teže dolazi do izražaja i ostaje u senci onih koji to rade.
Ono što me je navelo, između ostalog, da razmišljam o svemu ovome je „Kako da prikažem žensku lepotu u celosti?“.
Ali, ko je to odredio šta je lepo a šta nije?
Svi mi imamo mišljenje o tome šta je lepota i kako treba da izgleda. Problem je što na to utiču mnoge stvari kojih možda nismo ni svesni. U teretanama su slike žena bez grama masti preko celih zidova, socijalne mreže su pune saveta kako do savršenog izgleda, influenseri istesanih tela koji putuju svetom, slike sa odmora u bikinijima... I normalno, javlja se opsesija za perfektnim telom. Medijske kuće su nam u početku držale pažnju kvalitetnim sadržajem, a sada grudima, zadnjicom i raznoraznim personama upitnog morala. Sve reklame koje ciljaju muškarce sadrže neki vid golotinje, jer mi muškarci volimo da vidimo žensko telo i to nam drži pažnju. Muzički spotovi, reči pesama, filmovi... Mogao bih ovako da nabrajam do sutra, ali shvatili ste poentu. To je nešto što nam se svakodnevno servira. U jednom trenutku nije bilo dovoljno izgledati lepo, javila se potreba da se pokaže više od toga. Granice normalnog se svakodnevno pomeraju i uvek nam je potrebno više, uvek će i biti.
I tako dolazimo do suštine celog ovog teksta. Za čitavih 7 sekundi drugi ljudi steknu utisak o nama. Šta je to što na osobi može da se primeti za tih 7 sekundi? Samo i isključivo spoljašnji izgled,konkretnije telo i odeća. I tako je spoljašnji izgled postao bitniji od onoga što nosimo u sebi. U doba instagrama, facebooka i ostalih društvenih mreža, navikli smo da gutamo informacije neverovatnom brzinom. Mozak je istreniran za brze, nebitne i površne informacije. Na isti način donosimo zaključke o drugima, površno i trenutno. A mi muškarci, ne možemo a da ne primetimo ženske atribute, koliko god to poricali, za tih nekoliko sekundi, često je to jedino što i primetimo. Fizički izgled, i ako mogu tako da ga nazovem „seksipil na izvolte“ ostaće prva stvar kojom ćemo se služiti. Jer većina žena, kao i muškaraca, želi da privuče pažnju na sebe, a fizički izgled je, u ovakvom društvu, najlakši i najbrži način.
Ovo kratko razmišljanje me je dovelo do zaključka da smo svi mi, neki više, neki manje, krivi za vulgaran i primitivan prikaz žena kao objekata, mada sve češće se isto dešava i sa muškarcima. Polako nestaju oni nežni zavodljivi pogledi, gubimo sposobnost da čitamo suptilni govor tela a pažnja nam je poremećena i rasuta na sve strane.
Drage dame, ostanite dosledne i nemojte pokleknuti pred izopačenim društvenim standardima. Iako uvek tražimo više i veće, senzualnost je mnogo zanimljivija.
Kolumnu piše: Milan Luković- medicinski tehničar i fotograf
Kontakt: sljuka023@gmail.com
NAJPOPULARNIJI Komentari