Postoji li u vašoj kući kesa s kesama? Cenimo da je to „must have“ u svakom domaćinstvu koje drži do sebe: kesa s kesama i ladica u kojoj se grle gumice za tegle, pampuri i alu-folija. Ako vam ipak nije poznat koncept kese s kesama: to bi bila jedna velika kesa u koju se slažu druge, manje kese. Sve to pod parolom „zatrebaće“. Nađu se tu obične kese, kojih nigde nema kada su preko potrebne, dekorativne papirne kese s kojekakvih rođendana, elegantne duguljaste vrećice za pića s kojekakvih slava, pa onda možda neka mala kesa još od onda kad je neko-nekome-za nešto poklonio nakit...
NE PROPUSTITE: Olakšajte muku - trikovi u peglanju veša zlata vredni!
Pored kese s kesama, postoji i kesa s ukrasnim papirom. Posle svakog otpakovanog poklona, papir se pažljivo slaže i odlaže. Bilo da je reč o ekološkoj svesti ili o jednostavnoj štednji, proteklih decenija se dekorativni papir nije kupovao za svaki poklon i svaku priliku. Imamo, lepo, punu kesu raznoraznih papira, raznih veličina, tekstura i dezena. Isti kao iz prodavnice, upotrebljen samo jednom, samo malo izgužvan, minimalno oštećen selotejpom...
Međutim, činjenice govore u prilog ovakvoj reciklaži (koji god da joj je skriveni motiv). Amerikanci svake godine potroše oko 3.2 milijarde dolara na dekorativni papir. Britanci iskoriste 108 milioni rolni papira godišnje. Kanađani šalju na deponije oko 540 hiljada tona ukrasnog papira, u toku samo jedne godine. Brojke su poražavajuće po nas, našu planetu i naše novčanike.
Svi znamo za origami - tradicionalnu japansku veštinu kreiranja modela od papira. Svi smo bar jednom napravili avion od papira, neko i ždrala ili leptira. Japanci su našli način da od običnog papira naprave nešto vredno i zanimljivo. Ako su pronašli optimalno rešenje za pretvaranje viška papira u pravu umetnost , da li imaju rešenje i za optimizaciju potrošnje papira i unapređenje reciklaže?
Upoznajte furoshiki - japansku tradicionalnu tkaninu za umotavanje. Iako se smatra da postojanje ovakvih tkanina datira još iz osmog veka, samo ime furoshiki prvi put je zabeleženo početkom 16. veka, kada se ova tkanina koristila za transport odevnih predmeta.
Kasnije se njena uloga širi, pa se furoshiki koristi za pakovanje raznih predmeta i poklona. Minoro Takohama smatra se začetnikom furoshikija, kao posebne umetnosti umotavanja poklona. Dakle, furoshiki je tkanina, ali i sam proces pakovanja predmeta. Furoshiki se upisuje i u istoriju tokom Drugog svetkog rata, kada je australijski vojnik zaplenio sintetičku tkaninu, na kojoj je bila oslikana mapa jugoistočne Azije, s ispisanom patriotskom pesmom.
Vratimo se u sadašnjost. Furoshiki nalazi svoje mesto u svetu pakovanja i ukrašavanja poklona i u moderno doba. Ova tehnika posebno je isplativa za vreme praznika. Proširila se i van granica Japana, po Evropi i Južnoj Americi. Tkanine se danas mogu naći u raznim bojama i dezenima, a prave se od svile, pamuka ili rejona. Uobičajene veličine su od 45 i 68-72 cm.
Postoje različiti načini umotavanja, u zavisnosti od veličine i oblika predmeta koji se pakuje. Vešt furoshiki majstor, podjednakom lakoćom zapakovaće četvrtastu kutiju, dve flaše ili predmete nepravilnog oblika. Ukucavanjem reči „furoshiki“, pretraživači izbacuju čitavu kolekciju videa, u kojima vrsni majstori zanata, jasno i sistematično prenose tajne ove stare veštine, na modernizovan način.
Sem što unosimo dašak svežine i poseban šmek bilo kom poklonu, pružamo i doprinos očuvanju životne sredine, na vrlo jednostavan i simboličan način. Umesto gomile izgužvanog papira, čuvaćemo tkanine koje se ne gužvaju i koje se mogu iznova upotrebiti nebrojano puta. Ne brinite, furoshiki neće izaći iz mode, dok god iz mode ne izađu rođendani i praznično vreme darivanja.
Ukoliko se pitate gde da nabavite ovu posebnu tkaninu, prihvatite furoshiki kao koncept, a ne kao striktnu nauku. Iskoristite tkaninu koju već imate kod kuće, šal ili maramu. U pozamanteriji ili prodavnici tekstila, potražite komad materijala čije će dimenzije odgovarati vašem poklonu. Igrajte se i sami teksturama, bojama, dezenima. Možda otkrijte svoj skriveni talenat.
Da li će furoshiki promeniti svet? Sumnjamo. Bar ne u tolikoj meri da će se dobrobit osetiti svakodnevno. Međutim, ono što furoshiki velikodušno nudi, jeste mogućnost da olakšamo sebi, drugima i učinimo uslugu ovoj našoj planeti. Da li je to dovoljno? Sasvim dovoljno da se potrudimo i naredni poklon upakujemo na nov, originalan i nesvakidašnji način. Da li ste spremne za izazov?
NE PROPUSTITE: Memo tabla kao poklon u poslednji čas - uradi sama
Možete ti to same!
Foto: izvor
NAJPOPULARNIJI Komentari